PwC-ն բացահայտել է աշխարհի խոշորագույն ընկերությունների ղեկավարների լավատեսությունը
Աշխարհի խոշորագույն ընկերությունների ղեկավարների ավելի քան 75%-ն ակնկալում է, որ համաշխարհային տնտեսությունը 2022 թվականին կբարելավվի։
ՏԱՍՍ-ի փախանցմամբ՝ սա ամենալավատեսական կանխատեսումն է վերջին 10 տարվա ընթացքում, վկայում են PwC խորհրդատվական ընկերության հարցման արդյունքները։
«Հարցված ղեկավարները տալիս են ամենալավատեսական կանխատեսումները վերջին 10 տարվա ընթացքում՝ կապված ընթացիկ տարում տնտեսության ամրապնդման հեռանկարների հետ։ Աշխարհի խոշորագույն ընկերությունների ղեկավարների ավելի քան երեք քառորդը (77%) կանխատեսում է համաշխարհային տնտեսության վիճակի բարելավում, մինչդեռ միայն 15%-ն է սպասում պայմանների վատթարացում»,- նշել են ընկերությունում։
Լավատեսության ամենաբարձր մակարդակը գրանցվել է Հնդկաստանում, որտեղ հարցված ղեկավարների 94%-ն ակնկալում է համաշխարհային տնտեսական աճ 2022 թվականին։ Դրական դինամիկայի մեծ ակնկալիքներ են գրանցվել նաեւ Իտալիայում (հարցվածների 89%), Ֆրանսիայում (85%), Ճապոնիայում (83%) եւ Մեծ Բրիտանիայում (82%)։
«Այն ժամանակ, երբ համավարակը եւ նոր շտամների ի հայտ գալը ստվեր են գցում ամբողջ տարվա վրա, ղեկավարների լավատեսության բարձր մակարդակը վկայում է համաշխարհային տնտեսության ուժի եւ կայունության ու ղեկավարների՝ անորոշության դեմ պայքարելու ունակության մասին: Մենք ընտելանում ենք նոր վիճակին, բայց դեռ տեսնում ենք երկրների միջեւ վստահության պակաս, բազմաթիվ մարտահրավերներ, սակայն ուրախացնում է, որ համաշխարհային բիզնեսի առաջնորդները դրական են տրամադրված 2022 թվականի նկատմամբ»,- ասել է PwC-ի ընկերությունների միջազգային ցանցի նախագահ Բոբ Մորիցը:
Որոշ երկրներում լավատեսության մակարդակը նվազել է նախորդ տարվա նմանատիպ հարցման համեմատ։ Այսպես, ԱՄՆ-ում գործատուների 70%-ն է սպասում 2022-ին տնտեսության վերականգնմանը՝ մեկ տարի առաջվա 88%-ի դիմաց, Բրազիլիայում՝ 77%-ը՝ 85%-ի դիմաց, Գերմանիայում՝ 76%-ը՝ 80%-ի դիմաց, Չինաստանում՝ 62%-ը՝ 71-ի դիմաց: %: Որպես մակրոտնտեսական կայունության հիմնական սպառնալիքներ ընկերությունների ղեկավարները նշել են կիբեռ ռիսկերը (49%) եւ առողջության համար ռիսկերը (48%): Ղեկավարների 43%-ին մտահոգում են գնաճի հետեւանքները եւ ՀՆԱ-ի մակարդակի տատանումները։
PwC-ի հարցումն անցկացվել է 2021 թվականի հոկտեմբեր եւ նոյեմբեր ամիսներին։ Հետազոտությանը մասնակցել են աշխարհի խոշորագույն ընկերությունների 4446 ղեկավարներ 89 երկրներից:

PwC выявила оптимизм у руководителей крупнейших компаний мира
По сообщению ТАСС, это самый оптимистичный прогноз за последние 10 лет, говорится в результатах опроса, проведенного консалтинговой компанией PwC.
«Опрошенные руководители дают наиболее оптимистичный прогноз за последние 10 лет в отношении перспектив укрепления экономики в предстоящем году. Более трех четвертей руководителей крупнейших компаний мира (77%) прогнозируют улучшение состояния мировой экономики, в то время как только 15% ожидают ухудшения условий»,- отметили в компании.
Наиболее высоким уровень оптимизма оказался в Индии - здесь глобального роста экономики в 2022 году ожидают 94% опрошенных глав компаний. Также высокие ожидания положительной динамики зафиксированы в Италии (89% респондентов), Франции (85%), Японии (83%) и Великобритании (82%).
«В то время как продолжающаяся пандемия и появление новых штаммов отбрасывают тень на весь год, высокий уровень оптимизма руководителей, который мы обнаружили, говорит о силе и устойчивости мировой экономики и способности руководителей справляться с неопределенностью. Мы привыкаем к новой «нормальности», но все еще наблюдаем недостаток в доверии между странами, наличие большого количества вызовов, но радует, что мировые бизнес-лидеры позитивно смотрят на 2022 год»,- отметил президент международной сети фирм PwC Боб Мориц.
В некоторых странах уровень оптимизма снизился по сравнению с аналогичным опросом прошлого года. Так, в США восстановления экономики в 2022 году ждут 70% работодателей против 88% годом ранее, в Бразилии - 77% против 85%, в Германии - 76% против 80%, в Китае - 62% против 71%. Главными угрозами для макроэкономической стабильности главы компаний назвали кибер-риски (49%) и риски для здоровья (48%). Потенциальным влиянием инфляции и колебаниями уровня ВВП обеспокоены 43% руководителей.
Опрос PwC проводился в октябре и ноябре 2021 года. В исследовании приняли участие 4 446 руководителей крупнейших компаний мира из 89 стран.