ԱՄՀ-ում ՌԴ ներկայացուցիչ. տեխնոհսկաները վնասում եմ շատ երկրների բյուջեներին
Տնտեսության ամբողջական ճյուղերի մենաշնորհացումը հիմնական սպառնալիքն է, որ գալիս է ամերիկյան խոշորագույն տեխնոլոգիական ընկերություններից:
Այս մասին ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամում (ԱՄՀ) ռուսաստանյան գործադիր տնօրեն, կազմակերպության տնօրենների խորհրդի դուայեն Ալեքսեյ Մոժինը։
Նա հիշեցրել է, որ ԱՄՆ-ի ֆոնդային շուկաների աճն առաջին հերթին կապված է հինգ խոշորագույն տեխնոլոգիական կորպորացիաների՝ Alphabet-ի, որին պատկանում է Google-ը, Amazon-ի, Apple-ի, Facebook-ի եւ Microsoft-ի գնանշումների բարձրացման հետ:
«Բոլոր այս տեխնոլոգիական հսկաները դարձել են մենաշնորհատեր եւ զբաղվում են հարկային օպտիմալացմամբ։ Նրանք գլոբալ խաղացողներ են, որոնք բիզնես ունեն տարբեր երկրներում, ցույց են տալիս եկամուտ եւ շահույթ այնտեղ, որտեղ դա ձեռնտու է»,- ասել է ԱՄՀ-ում ՌԴ ներկայացուցիչը։
Նրա խոսքով՝ տեխնոլոգիական հսկաներն այնպես են օպտիմալացնում հարկային վճարումները, որ դա ի վնաս է աշխատում շատ երկրների բյուջեների։
«Սա մենաշնորհային գործընթաց է այս տեխնոլոգիական ընկերությունների կողմից։ Հիմնական սպառնալիքն այն է, որ, ինչպես ես եմ տեսնում, տեղի է ունենում տնտեսական իշխանության կենտրոնացում, առանցքային ոլորտների, տեխնոլոգիական հատվածների մենաշնորհացում»,- ասել է Մոժինը։
Ըստ նրա՝ նման կորպորացիաների դեմ շատ դժվար է պայքարել, դրանց ղեկավարներին կանչում են լսումների ԱՄՆ Կոնգրես, իսկ Եվրոպայում դրանց միլիարդավոր դոլարների տուգանքների են ենթարկում։
«Այս ամենը տեղի է ունենում որեւէ տեսակի միջազգային համակարգման եւ համաձայնությունների բացակայության պայմաններում։ Անհրաժեշտ է միասնական ռազմավարություն կիրառել նման նոր, շատ առումներով անսովոր ընկերությունների նկատմամբ»,- ասել է ԱՄՀ-ում ՌԴ ներկայացուցիչը: Նա մատնանշել է միջազգային հանրության կողմից համաձայնության գալու անհրաժեշտությունը, թե ինչպես հարկեր գանձել այնպիսի կորպորացիաներից, որոնց արտադրությունը ցրված է աշխարհով մեկ, ինչպես նաեւ դիմակայել տնտեսության տեխնոլոգիական հատվածների մենաշնորհացմանը։
«Դրան կարելի է եւ պետք է հասնել։ Սա պահանջում է միջազգային համագործակցություն եւ ջանքերի համակարգում, այժմ, ինչպես տեսնում ենք, դա տեղի չի ունենում»,- նշել է Մոժինը։

Представитель России в МВФ: техногиганты угрожают бюджетам многих стран
Монополизация целых секторов экономики является главной угрозой, которая исходит от крупнейших американских технологических компаний.
Такое мнение высказал в интервью ТАСС российский исполнительный директор в Международном валютном фонде (МВФ), дуайен совета директоров организации Алексей Можин.
Он напомнил, что рост фондовых рынков в США прежде всего связан с подъемом котировок пяти крупнейших технологических корпораций: Alphabet, которой принадлежит компания Google, Amazon, Apple, Facebook и Microsoft.
«Это технологические гиганты, они все стали монополистами и занимаются налоговой оптимизацией. Они являются глобальными игроками с производством в разных странах, показывают доходы и прибыль там, где это выгодно»,- подчеркнул представитель РФ в МВФ.
По его словам, технологические гиганты занимаются оптимизацией налоговых платежей таким образом, что это идет в ущерб бюджетам многих стран.
«Речь идет о процессе монополизации со стороны этих технологических компаний. Главная угроза состоит в том, что, как мне видится, происходит концентрация экономической власти, происходит монополизация ключевых секторов, технологических секторов»,- указал Можин.
С такими корпорациями, продолжил он, бороться очень трудно, их руководителей вызывают на слушания в Конгресс США, а в Европе им выписывают многомиллиардные штрафы.
«Все это происходит в отсутствие какой-то международной координации и договоренностей. Необходимо применять единую стратегию к таким новым, во многом необычным компаниям»,- отметил российский исполнительный директор в МВФ. Он указал на необходимость того, чтобы международное сообщество договорилось, как собирать налоги с таких корпораций, чье производство разбросано по всему миру, а также противодействовать монополизации технологических секторов экономики.
«Этого можно и нужно добиваться. Это требует международного сотрудничества и координации усилий, сейчас, как мы видим, этого не происходит»,- отметил Можин.