Պատմության մեջ ամենաթանկ աստղադիտակը կյանքի համար պիտանի մոլորակներ կորոնի
NASA-ն տիեզերք է ուղարկել ամենաթանկ եւ հզոր աստղադիտակը՝ James Webb-ը, հաղորդում է Deutsche Welle-ն (DW)։
James Webb աստղադիտակը մեկնել է տիեզերք դեկտեմբերի 25-ին Ֆրանսիական Գվիանայի Կուրու տիեզերակայանից: «Դրա շնորհիվ մեզ կհաջողվի տեսնել Տիեզերքի տեսանելի մասի եզրը՝ 13,5 միլիարդ լուսատարի հեռավորության վրա»,- DW-ին տված հարցազրույցում ասել է Եվրոպական տիեզերական գործակալության (ESA) գիտնական Էնթոնի Մարսթոնը, ով ներգրավված է նախագծում։
NASA-ի երկրորդ ղեկավարի անունը ստացած այս աստղադիտակն ամենաթանկն է պատմության մեջ: Նախագծի վրա, որը մեկնարկել է 1980-ականների վերջին եւ բազմիցս երկարաձգվել է, ընդհանուր առմամբ ծախսել է մոտ $10 միլիարդ: NASA-ի հետ համատեղ աստղադիտակի մշակման վրա աշխատել են ESA-ն եւ Կանադայի տիեզերական գործակալությունը (CSA)։
Չափերով եւ տեխնիկական հագեցվածությամբ James Webb-ը շատ անգամ գերազանցում է իր նախորդին՝ Hubble աստղադիտակին։ Այն թույլ կտա հետազոտողներին տեսնել Տիեզերքի հեռավոր անցյալը, առաջին գալակտիկաների եւ աստղերի ձեւավորումը: James Webb-ի առավելություններից մեկը ինֆրակարմիր տիրույթում աշխատելու ունակությունն է, DW-ին ասել է Էնթոնի Մարսթոնը։ Սա ավելի շատ հնարավորություններ կտա հեռավոր գալակտիկաների ուսումնասիրության համար:
Աստղադիտակն իր թիրախային ուղեծիր կմտնի մոտ չորս շաբաթից, այն Երկիր մոլորակից գտնվում է 1,5 միլիոն կիլոմետր հեռավորության վրա: Սպասվում է, որ James Webb-ից առաջին տվյալներն ու լուսանկարները կհայտնվեն 2022 թվականի ամռանը։ Աստղադիտակի խնդիրների թվում է ջրային պաշարներով կյանքի համար պիտանի մոլորակների որոնումը։

Самый дорогой в истории телескоп будет вести поиск пригодных для жизни планет
Телескоп James Webb отправился в космос 25 декабря с космодрома Куру во Французской Гвиане. «Благодаря ему мы заглянем на самый край видимой части Вселенной - на расстояние в 13,5 млрд световых лет»,- прокомментировал запуск в интервью DW ученый Европейского космического агентства (ESA) Энтони Марстон, занятый в проекте.
Этот телескоп, названный в честь второго руководителя NASA, - самый дорогой в истории. На проект, запущенный в конце 1980-х и многократно продлевавшийся, было потрачено в общей сложности около 10 млрд долларов. Над разработкой телескопа совместно с NASA работали ESA и Канадское космическое агентство (CSA).
James Webb многократно превосходит своего предшественника - телескоп Hubble - по размерам и техническому оснащению. Он позволит исследователям увидеть далекое прошлое Вселенной, формирование первых галактик и первых звезд. Одно из преимуществ James Webb - способность работать в инфракрасном диапазоне, рассказал DW Энтони Марстон. Это даст больше возможностей для изучения далеких галактик.
Телескоп выйдет на целевую орбиту в 1,5 миллиона километров от земли примерно через четыре недели. Первые данные и фотографии с James Webb, как ожидается, появятся летом 2022 года. Среди задач телескопа - поиск пригодных для жизни планет с запасами воды.