Picsart-ը ձեռք է բերել հայաստանյան DeepCraft ընկերությունը
Picsart-ը հայտարարել է արհեստական բանականության (ԱԲ) եւ մեքենայական ուսուցման ոլորտում մասնագիտացած հայաստանյան DeepCraft ընկերության ձեռքբերման մասին
TechCrunch-ի փոխանցմամբ՝ գործարքը կանխիկի եւ բաժնետոմսերի համակցություն է եւ ունի յոթանիշ միջակայք, սակայն ստույգ պայմանները չեն բացահայտվում:
Picsart-ը կարծում է, որ DeepCraft-ի տեխնիկական հմտություններն ԱԲ ոլորտում եւ առաջընթացը համակարգչային տեսողության եւ մեքենայական ուսուցման ասպարեզում կուժեղացնեն Picsart-ի սեփական ԱԲ տեխնոլոգիան եւ կօգնեն ավելի լավ խթանել իր տեսածառայությունների հետագա աճը:
DeepCraft-ը հիմնադրվել է 2017 թվականին: Ընկերության համահիմնադիրներ Արմեն Աբրոյանը (գլխավոր տնօրեն) եւ Վարդգես Հովհաննիսյանը (տեխնիկական տնօրեն), ավելի քան 20 տարի զբաղվում են արհեստական բանականությամբ եւ մեքենայական ուսուցմամբ։
Ընդհանուր առմամբ, 8 ավագ ինժեներներից բաղկացած DeepCraft-ի ողջ թիմը կմիանա Picsart-ին:
Նախքան գործարքը Picsart-ն արդեն գործնական հարաբերություններ է ունեցել DeepCraft-ի հետ՝ համագործակցելու տարբեր տեխնոլոգիական մշակումների շուրջ:
«DeepCraft-ը խորը տեխնոլոգիաների ասպարեզում ինժեներների եզակի թիմ է, եւ մենք նրանց հետ աշխատում ենք ավելի քան մեկ տարի՝ ստեղծելու մեր հիմնական տեխնոլոգիաները»,- ասել է Picsart-ի համահիմնադիր եւ տեխնիկական տնօրեն Արտավազդ Մեհրաբյանը: «Քանի որ մենք ավելի շատ ներդրումներ ենք կատարում մեր տեսանյութերի հնարավորությունները զարգացնելու համար, վստահ ենք, որ DeepCraft-ի թիմը նշանակալի դեր կխաղա տեսանյութի ապագայի ձեւավորման գործում»,- հավելել է նա:

Picsart приобрела армянскую компанию DeepCraft
Picsart объявила о приобретении армянской компании DeepCraft, специализирующейся в области искусственноого интеллекта и машинного обучения.
Как сообщает TechCrunch, сделка представляет собой комбинацию наличных средств и акций и имеет семизначный диапазон, но точные условия не разглашаются.
Picsart считает, что технический талант DeepCraft в области искусственного интеллекта и ее прорывы в области компьютерного зрения и машинного обучения улучшат собственную технологию искусственного интеллекта и помогут компании лучше поддерживать недавний рост создания видео на ее сервисах.
Компания DeepCraft основана в 2017 году. Ее соучредители - Армен Аброян (генеральный директор) и Вардгес Оганесян (технический директор) - более 20 лет занимаются искусственным интеллектом и машинным обучением.
В общей сложности, вся команда DeepCraft, состоящая из восьми старших инженеров, присоединится к Picsart в качестве штатных сотрудников.
Перед сделкой у Picsart уже были деловые связи с DeepCraft в области совместной работы над различными технологическими разработками.
«DeepCraft - уникальная команда инженеров по глубоким технологиям, и мы уже более года работаем с ними над созданием наших основных технологий»,- сказал соучредитель и технический директор Picsart Артавазд Меграбян. «Поскольку мы еще больше инвестируем в развитие наших видео-возможностей, мы уверены, что команда DeepCraft будет играть значительную роль в построении будущего видео»,- добавил он.