Չինաստանի կառավարությունը կոչ է անում ԱՄՆ-ին դադարեցնել միջամտությունը համաշխարհային արտադրական շղթաներին՝ ազգային անվտանգության ապահովման պատրվակով։Այսպես է Չինաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Չժաո Լիցզյանը այսօր մեկնաբանել հրապարակումներն առ այն, որ ԱՄՆ իշխանությունները մերժել են Intel-ի՝ Չինաստանում արտադրությունն ընդլայնելու առաջարկը: «Գլոբալիզացիան օբյեկտիվ իրականություն է եւ պատմական միտում։ ԱՄՆ-ն ազգային անվտանգությունը պաշտպանելու պատրվակով չարաշահում է պետական իշխանությունը, քաղաքականացնում տնտեսական եւ առեւտրային հարցերը, խոչընդոտներ ստեղծում առեւտրի համար»,- չինացի դիվանագետի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ գործակալությունը։Նրա խոսքով՝ այս վարքագիծը խաթարում է համաշխարհային արտադրական շղթաները եւ վնասում ինչպես Միացյալ Նահանգներին, այնպես էլ ուրիշներին: 25.03.2021 | 11:06 Intel-ը $20 մլրդ կուղղի արտադրության ընդլայնմանը Նոյեմբերի 12-ին Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով սեփական աղբյուրները, հայտնել էր, որ Intel-ը մերժում է ստացել ԱՄՆ կառավարությունից Չինաստանում արտադրությունն ընդլայնելու առաջարկի մասով՝ միկրոսխեմաների պակասը հաղթահարելու համար։ Միաժամանակ, Intel-ը նախատեսում էր զուգահեռաբար ընդլայնել զարգացումն ու արտադրությունը ԱՄՆ-ում։ Tweet Դիտում՝ 2832

Правительство Китая призывает США прекратить вмешиваться в работу мировых производственных цепочек под предлогом обеспечения национальной безопасности. Так официальный представитель МИД КНР Чжао Лицзянь прокомментировал сегодня публикации о том, что власти США отвергли предложение корпорации Intel расширить производство в Китае.«Глобализация является объективной реальностью и исторической тенденцией. США под предлогом защиты национальной безопасности злоупотребляют государственной властью, политизируют экономические и торговые вопросы, создают препятствия для торговли»,- приводит слова китайского дипломата агентство ТАСС.По его словам, такое поведение нарушает работу мировых производственных цепочек, а также вредит как самим США, так и другим. 25.03.2021 | 11:06 Intel вложит $20 млрд в расширение производства 12 ноября агентство Bloomberg со ссылкой на источники сообщило о том, что корпорация Intel получила от властей США отказ на предложение расширить свое производство в Китае с целью преодолеть дефицит микросхем. При этом Intel параллельно планировала расширять разработку и производство на территории США. Tweet Просмотры 2834