IFRS Foundation-ը տեղեկատվության բացահայտման խաղի նոր կանոններ է սահմանում
Ֆինանսական հաշվետվությունների միջազգային ստանդարտների հիմնադրամը (IFRS Foundation) ձեւավորել է Միջազգային ստանդարտների հաշվետվությունների խորհուրդ կայուն զարգացման ոլորտում (International Sustainability Standards Board, ISSB), որը կսահմանի միասնական միջազգային ստանդարտներ ESG տեղեկատվության բացահայտման համար:
«Ներդրումային որոշումներ ընդունելու համար Ֆինանսական շուկայի մասնակիցներին անհրաժեշտ է կայուն զարգացման հետ կապված ռիսկերի եւ հնարավորությունների վերաբերյալ որակյալ, համադրելի տեղեկատվություն»,- ասել է IFRS Foundation-ի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ էրկի Լիիկանենը՝ ելույթ ունենալով Գլազգոյում COP26 միջազգային համաժողովում:
Finmarket-ի փոխանցմամբ՝ նոր խորհուրդի կազմում ինտեգրվելու են կայուն զարգացման ոլորտում տեղեկատվության բացահայտմամբ արդեն իսկ զբաղվող կազմակերպությունները` Climate Disclosure Standards Board-ը (CDSB) եւ Value Reporting Foundation-ը (VRF, SASB Standards-ի մշակողը):
Լիիկանենը տեղեկացրել է, որ մինչ օրս այս եւ այլ կազմակերպությունների հետ միասին արդեն մշակվել են տեղեկատվության բացահայտման երկու ստանդարտների նախատիպեր՝ կլիմայի եւ կայուն զարգացման հարցերի վերաբերյալ:
Նոր Խորհուրդը սերտորեն կաշխատի IFRS Foundation-ի հետ՝ ապահովելու իր մշակած չափանիշների փոխկապակցվածությունը Ֆինանսական հաշվետվությունների միջազգային ստանդարտների հետ, որոնք արդեն կիրառվում են ավելի քան 140 երկրներում:
Ենթադրվում է, որ ESG տեղեկատվության բացահայտման միասնական միջազգային ստանդարտները կհայտնվեն հաջորդ տարվա երկրորդ կեսին։
IFRS Foundation-ի՝ ESG հաշվետվության ստանդարտների մշակման ծրագրերն աջակցություն են ստացել G7-ի եւ G20-ի, ինչպես նաեւ Արժեթղթերի հանձնաժողովների միջազգային կազմակերպության (IOSCO) կողմից:
IOSCO-ն նախատեսում է հետագայում ուսումնասիրել IFRS Foundation-ի հովանու ներքո մշակված ստանդարտների ներդրման հեռանկարները միջազգային եւ ազգային մակարդակներում:

IFRS Foundation внедряет новые правила игры в области раскрытия информации
Фонд Международных стандартов финансовой отчетности (IFRS Foundation) сформировал Совет по международным стандартам отчетности в области устойчивого развития (International Sustainability Standards Board, ISSB), который определит единые международные стандарты раскрытия ESG-информации.
«Чтобы принимать инвестиционные решения, участникам финансового рынка нужна качественная, сравнимая информация в отношении рисков и возможностей, связанных с устойчивым развитием»,- сказал председатель совета попечителей IFRS Foundation Эркки Лииканен, выступая на международной конференции COP26 в Глазго.
Как передает Finmarket.ru, в состав нового совета будут интегрированы организации, уже занимающиеся раскрытием информации в сфере устойчивого раскрытия: Climate Disclosure Standards Board (CDSB), Value Reporting Foundation (VRF, разработчик SASB Standards).
Лииканен сообщил, что к настоящему времени совместно с этими и другими организациями уже разработаны прототипы двух стандартов раскрытия информации - по вопросам климата, а также устойчивого развития.
Новый Совет будет работать в тесном контакте с IFRS Foundation, чтобы разрабатываемые им метрики были связаны со стандартами международной финансовой отчетности, которые уже используются более чем в 140 странах.
Предполагается, что единые международные стандарты раскрытия ESG-информации появятся во второй половине будущего года.
Планы IFRS Foundation по разработке стандартов ESG-отчетности получили поддержку G7 и G20, а также Международной организации комиссий по ценным бумагам (IOSCO).
IOSCO планирует в дальнейшем изучать перспективы внедрения разработанных под эгидой IFRS Foundation стандартов на международном и, потенциально, на национальных уровнях.