«Տինկոֆ»-ը հեռախոսահամարով փոխանցումներ է գործարկել դեպի ԱՊՀ երկրներ
Ռուսաստանյան բանկերը պարզեցնում են դրամական փոխանցումները դեպի ԱՊՀ երկրներ. հոկտեմբերին «Տինկոֆ»-ում ներդրվել է հեռախոսահամարով միջոցների փոխանցման գործառույթը, հաղորդում է «Իզվեստիա»-ն։
Նշվում է, որ նման փոխանցումներ հնարավոր է իրականացնել միայն ռուբլով։ Մեկ գործարքի սահմանաչափը կազմում է ոչ ավել, քան 150 հազ. ռուբլի, իսկ ամսականը՝ ոչ ավել, քան 1,5 մլն ռուբլի:
Արտասահման փոխանցումների իր սեփական հարթակը «Տինկոֆ»-ը սկսել է ակտիվորեն զարգացնել 2021 թվականի փետրվարից. այսօր հաճախորդները հնարավորություն ունեն գումար փոխանցել Տաջիկստանի, Ուզբեկստանի և Ղրղզստանի առանձին բանկերին: 2022 թվականի ընթացքում վարկային հաստատությունը նախատեսում է ընդլայնել ծառայությունը դեպի ԱՊՀ այլ երկրներ և դուրս գալ մերձավոր ու հեռավոր արտերկրի այլ տարածաշրջաններ։ Արտասահմանյան փոխանցումները ներառված են անվճար փոխանցումների սահմանաչափերի մեջ, որոնց գերազանցելու դեպքում միջնորդավճարը կկազմի գործարքի գումարի 1%-ը:
Ռուսաստանյան վարկային հաստատությունների շրջանում հեռախոսահամարով արտասահման գումար փոխանցելու գործառույթը նախկինում հասանելի էր միայն «Սբեր»-ի հաճախորդներին։ Բանկի մամուլի ծառայությունում նշել են, որ այժմ փոխանցումներ են իրականացվում Հայաստան, Ադրբեջան, Բելառուս, Ղազախստան, Ղրղզստան, Մոլդովա, Տաջիկստան և Ուզբեկստան։ Բանկի բջջային հավելվածի բոլոր օգտատերերի համար ծառայության արժեքը կազմում է փոխանցվող գումարի 1%-ը, առնվազն 30 ռուբլի, իսկ առավելագույնը՝ 1000 ռուբլի:
Նշվում է, որ 2022 թվականին հեռախոսահամարով միջոցների փոխանցման գործառույթը կգործարկեն նաեւ Unistream-ը, МКБ-ն եւ ДОМ.РФ-ը:
Ըստ ՌԴ Կենտրոնական բանկի վիճակագրության, միայն 2021 թվականի օգոստոսին Ռուսաստանից արտասահման ֆիզիկական անձանց փոխանցումների ծավալը կազմել է $893 մլն։ Տարեսկզբից այդ ցուցանիշը կազմել է $5.45 մլրդ։ Հիմնական մասը (80-90%` կախված ամսից) բաժին է ընկնում ԱՊՀ երկրներ ուղարկվող փոխանցումներին:

«Тинькофф» запустил переводы по номеру телефона в страны СНГ
Российские банки упрощают денежные переводы в страны СНГ: в октябре функцию перечисления средств по номеру телефона внедрили в «Тинькофф», передают «Известия».
Отмечается, что такие перечисления можно осуществить только в рублях. Лимит за одну операцию составляет не более 150 тыс. рублей, а в месяц - не более 1,5 млн рублей.
«Тинькофф» начал активно развивать собственную платформу переводов за рубеж по номеру телефона в феврале 2021 года: сегодня у клиентов есть возможность перечислять деньги в отдельные банки Таджикистана, Узбекистана и Кыргызстана. В течение 2022 года в кредитной организации планирует масштабировать сервис на остальные страны СНГ и выйти в другие регионы ближнего и дальнего зарубежья. Заграничные переводы включены в лимиты бесплатных перечислений, при превышении которых комиссия составит 1% от суммы операции.
Функция перевода денег за рубеж по номеру телефона среди российских кредитных организаций ранее была доступна только клиентам «Сбера». В пресс-службе банка отметили, что перечисления сейчас осуществляются в Армению, Азербайджан, Белоруссию, Казахстан, Кыргызстан, Молдавию, Таджикистан и Узбекистан. Стоимость перевода для всех пользователей мобильного приложения банка - 1% от суммы перевода, минимум 30 рублей, а максимум - 1 тыс.
Отмечается, что в 2022 году функцию перечисления средств по номеру телефона планируют запустить «Юнистрим», МКБ и ДОМ.РФ.
По данным статистики ЦБ, только за август 2021 года объем перечислений физлиц из России за рубеж составил $893 млн. С начала года этот показатель составил $5,45 млрд. Основная часть (80-90%, в зависимости от месяца) приходится на переводы в страны СНГ.