Հայաստանում կրիպտոմայներների գրոհների ենթարկվածների բաժինը նվազել է
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչությունը տեղեկացնում է, որ թաքնված կրիպտոմայներների գրոհների 2021-ի երկրորդ եռամսյակում ենթարկվել է Հայաստանում գտնվող օգտատերերի համակարգիչների 0,73%-ը:
Վրաստանում նման գրոհներ գրանցվել են օգտատերերի 0,38%-ի մոտ, իսկ Ադրբեջանում՝ 1,21%-ի մոտ. այդ ցուցանիշով Ադրբեջանն աշխարհում զբաղեցրել է 9-րդ տեղը այն երկրների շարքում, որոնց օգտատերերին ամենից շատ գրոհել են մայներները:
Թաքնված կրիպտոմայներները 2020-ի ապրիլ-հունիսին գրոհել են Հայաստանում համակարգիչների օգտատերերի 1,35%-ն այն դեպքում, երբ այդ ցուցանիշը Վրաստանում կազմել է 1,23%, Ադրբեջանում՝ 1,26%։
Ընթացիկ տարվա ապրիլ-մայիսին թաքցված կրիպտոմայներներն ամենաշատը գրոհել են Աֆղանստանում (3,99%), Եթովպիայում (2,66%) եւ Ռուանդայում (2,19%) գտնվող օգտատերերին։
2021-ի երկրորդ եռամսյակում ընկերության լուծումները հայտնաբերել են մայներների 31 443 նոր մոդիֆիկացիաներ՝ 2020-ի նույն ժամանակահատվածի 3672-ի դիմաց։
«Տնային օգտատերերի եւ ընկերությունների սարքերի վրա աշխատող կրիպտոմայներները գործում են առավելագույնս աննկատ։ Դրանցից պաշտպանվելու համար փորձագետները խորհուրդ են տալիս չբացել անծանոթ հասցեներից եկած հաղորդագրություններին եւ նամակներին կցված ֆայլերը (նիշք), կանոնավոր կերպով կատարել բոլոր կարեւոր ֆայլերի կրկնօրինակում եւ նորացնել բոլոր սարքերի ծրագրային ապահովումը, ինչպես նաեւ կիրառել հատուկ գործիքներ, որոնք ավտոմատ կերպով հայտնաբերում են խոցելիությունները եւ ներբեռնում ու տեղադրում դրանք փակող թարմացումները։
Ընկերություններին անհրաժեշտ է բոլոր համակարգիչների եւ սերվերների վրա գործարկել պաշտպանական լուծումներ, կանոնավոր կերպով աուդիտի ենթարկել կորպորատիվ ցանցի տեղեկատվական անվտանգությունը՝ անոմալիաների բացահայտման նպատակով։ Դա վերաբերում է նաեւ ցանցահենների ոչ այնքան ակնհայտ թիրախներին, ինչպիսիք են հերթի կառավարման համակարգերը, POS-տերմինալները եւ առեւտրային ավտոմատները։ Պարտադիր է հավելվածների կառավարման գործառույթով հուսալի պաշտպանական լուծումների կիրառումը՝ օրինական հավելվածներում վնասաբեր գործողությունների բացահայտման համար։ Աշխատանքային կայանների պաշտպանության եւ աշխատակիցների կողմից անցանկալի ծրագրերի գործարկումը կանխելու նպատակով հարկ է կիրառել Default Deny տեխնոլոգիան»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Доля атакованных криптомайнерами в Армении значительно сократилась
Представительство «Лаборатории Касперского» в Армении сообщает, что атакам скрытых криптомайнеров во втором квартале 2021 года подверглись 0,73% компьютеров пользователей в Армении.
В Грузии такие атаки были зарегистрированы у 0,38% пользователей, а в Азербайджане – у 1,21%: по этому показателю Азербайджан занял 9-е место в мире среди стран, пользователи которых больше всего были атакованы майнерами.
Скрытые криптомайнеры в апреле-июне 2020 года атаковали 1,35% пользователей компьютеров в Армении, когда как этот показатель в Грузии составил 1,23%, в Азербайджане - 1,26%.
Скрытые криптомайнеры в апреле-мае текущего года больше всего атаковали пользователей в Афганистане (3,99%), Эфиопии (2,66%) и Руанде (2,19%).
Во втором квартале 2021 года решения компании обнаружили 31 443 новые модификации майнеров против 3672-и за аналогичный период 2020 года.
«Киберпреступники, зарабатывающие на скрытых криптомайнерах, всё больше ориентируются на развивающиеся рынки. Работающие на устройствах домашних пользователей и компаний криптомайнеры действуют максимально незаметно. В целях защиты от них эксперты советуют пользователям не открывать вложения в сообщениях и письмах от незнакомых отправителей, регулярно проводить резервное копирование всех важных файлов и обновлять ПО на всех своих устройствах, а также использовать специальные инструменты, которые автоматически обнаруживают уязвимости, а также загружают и устанавливают патчи.
Компаниям необходимо задействовать защитные решения на все компьютерах и серверах, регулярно подвергать аудиту информационную безопасность корпоративной сети с целью выявления аномалий, также в таких менее очевидных целях хакеров, как системы управления очередью, POS-терминалы и торговые автоматы. Обязательно применение надежных защитных решений с функцией управления приложениями для отслеживания вредоносных действий в легальных приложениях. Для защиты рабочих станций и предотвращения запуска нежелательных программ сотрудниками следует применять технологию Default Deny»,- отмечается в сообщении.