“ԿԲ-ն պետք է շուկայի բոլոր մասնակիցների համար սահմաներ հավասար պայմաններ”
Երեւան /Մեդիամաքս/. “ԹՄ Աուդիտ” ընկերության գլխավոր տնօրեն, Հաշվապահների միջազգային ֆեդերացիայի## /IFAC/ փորձագետ Թաթուլ Մովսիսյանի հարցազրույցը “Մեդիամաքս” գործակալությանն ու Banks.am պորտալին
- “ԹՄ Աուդիտը” շուկայում աշխատում է ավելի քան 10 տարի: Ընկերության կայացման եւ զարգացման հատկապես ո՞ր փուլերը կառանձնացնեք:
- Ընկերությունը հիմնադրվել և աուդիտորական գործունեության իրականացման լիցենզիա է ստացել 1997թ.-ին: Այս 11-ամյա շրջանը ես կբաժանեի երեք փուլի:
1997-2000թթ. ընկերությունը ակտիվ գործունեություն չէր ծավալում, քանի որ հիմնական անձնակազմը ներգրվված էր ՀՀ-ում հաշվապահական հաշվառման համակարգի բարեփոխումների իրականացման կարևորագույն գործընթացին:
Նրանց ակտիվ մասնակցությամբ են մշակվել, մասնավորապես` “Հաշվապահական հաշվառման մասին” ՀՀ օրենքը, Հայաստանի Հանրապետության հաշվապահական հաշվառման ստանդարտները, կազմակերպությունների ֆինանսատնտեսական գործունեության հաշվապահական հաշվառման հաշվային պլանները, ֆինանսական հաշվետվությունների փաթեթները, սկզբնական հաշվառման փաստաթղթերի և հաշվապահական հաշվառման գրանցամատյանների օրինակելի ձևերը:
Հաշվապահական հաշվառման համակարգում տեղի ունեցած լայնածավալ փոփոխությունների հետևանքով խիստ անհրաժեշտություն էր զգացվում իրականացնել կրթական և վերապատրաստման ծրագրեր: Այդ պատճառով էլ մեր մասնագետները սկսեցին վերապատրաստման դասընթացներ իրականացնել բազմաթիվ ընկերություններում, բարձրագույն և մասնագիտացված ուսումնական կառույցներում ու կազմակերպություններում: Դրանց մասնակցեցին մի քանի հազար ունկնդիրներ:
Ակտիվ հասարակական աշխատանք էր իրականացվում նաև Հայաստանի հաշվապահների և աուդիտորների ասոցիացիայի շրջանակում:
Արդյունքում` “ի հաշիվ” ընկերության մեր մասնագետները իրենց ավանդն ունեցան հաշվապահական հաշվառման նոր համակարգի ձևավորման գործընթացում, մեծ փորձառություն, գիտելիքներ ու լայն ճանաչում ձեռք բերեցին:
2000-2004 թթ. կայացման շրջան էր հանդիսանում: Ընկերությունը սկսեց լայն անվանացանկով բարձրակարգ մասնագիտական ծառայություններ մատուցել միջազգային և տեղական բազմաթիվ ընկերությունների ու կազմակերպությունների: Մասնավորապես`մեր պատվիրատուներից էին Համաշխարհային Բանկի, ԱՄՆ Միջազգային Զարգացման Գործակալության, Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության նախարարության ծրագրերը իրականացնող Հարավային Կովկասի և տեղական կառույցները, այնպիսի խոշորագույն ընկերություններ, ինչպիսիք էին “Հայկական ավիաուղիները”, “Զվարթնոց” միջազգային օդանավակայանը, “Երևանի ոսկերչական գործարանը”, “Նաիրիտը”, “Արայ” ընկերությունը, “Տաշիր Ինվեստ Գրուպը”, “Միկա-ցեմենտը”, “Էլիտ Գրուպը”, “Արմիմպեքսկոնցեռնը”:
“ԹՄ Աուդիտը”, որը նախկինում հայտնի էր իր մասնագետներով, այդ ժամանակ էլ ճանաչում ձեռք բերեց որպես հանրապետության առաջատար աուդիտորական, խորհրդատվական կազմակերպություններից մեկը:
Որպես փորձագետներ` մենք շարունակում էինք մշտապես մասնակցել ոլորտին առնչվող իրավական ակտերի նախագծերի փորձաքննությանը, այդ տարիներին հեղինակել ու համահեղինակել ենք հաշվապահական հաշվառման նոր համակարգին նվիրված ավելի քան երկու տասնյակ գրքերի, որոնք մինչև այսօր էլ բազմաթիվ ԲՈՒՀ-երում օգտագործվում են որպես դասագրքեր ու մասնագետների համար հանդիսանում են սեղանի գրքեր:
Մեր մասնագետները ընդգրկվեցին Հայաստանի հաշվապահների և աուդիտորների ասոցիացիայի ղեկավար մարմնի, ՀՀ հաշվապահների որակավորման, ՀՀ ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարարության աուդիտորների որակավորման հանձնաժողովների կազմում:
2005թ.-ից ակտիվ համագործակցություն սկսվեց հեղինակավոր միջազգային կառույցների ու կազմակերպությունների հետ, որոնք ներդրումներ են կատարում ՀՀ-ում: Մասնավորապես` ՀՀ կազմակերպությունների կանոնադրական կապիտալում Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկի (ՎԶԵԲ) կողմից կատարված բոլոր ներդրումային ծրագրերի ֆինանսական հետազոտության (financial due diligence), այդ կազմակերպությունների ֆինանսական հաշվետվությունների աուդիտի իրականացման նպատակով ՎԶԵԲ-ի գլխավոր գրասենյակի կողմից հայտարարված մրցույթների արդյունքում միշտ հաղթող է ճանաչվել մեր ընկերությունը: ՎԶԵԲ հետ համագործակցության շրջանակում նման ծառայություններ են մատուցվել “Շեն-կոնցեռն” ՓԲԸ-ում, “Թամարա Ֆրութ” ՓԲԸ-ում, “Հայտեքս Պլաստիկ” ՓԲԸ-ում, “Լիկվոր” ՓԲԸ-ում, “Սթար Դիվայդ” ՓԲԸ-ում, “Նաթֆուդ” ՓԲԸ-ում, “Ալֆա-Ֆարմ” ՍՊԸ-ում, “Դիլի” ՓԲԸ-ում:
Օրեր առաջ ավարտեցինք նաև “ԱրմենՏել” ՓԲԸ-ի 2007թ.-ի ‎ֆինանսական հաշվետվությունների աուդիտը:
Ընդլայնվեց ընկերության ծառայությունների անվանացանկը, սկսեցինք վարել բազմաթիվ կազմակերպությւոնների հաշվապահական հաշվառումը, խորհրդատվություններ մատուցել կազմակերպությունների ՀՀՀՀՍ-ներով պատրաստված ֆ‎ինանսական հաշվետվությունները` Ֆինանսական հաշվետվությունների միջազգային ստանդարտներին (IFRS) և ԱՄՆ-ի Համընդհանուր Ընդունված Հաշվապահական Հաշվառման Սկզբունքներին (US GAAP) համապատասխան վերաներկայացնելիս:
- Կենտրոնական Բանկը վերջերս որոշում կայացրեց այն մասին, որ այն ընկերությունները, որոնց ԿԲ-ի կողմից շնորհվել է B- եւ ավելի բարձր վարկանիշ, 2009թ.-ից սկսած պետք է ներկայացնեն ֆինանսական հաշվետվություններ` հաստատված համաշխարհային “մեծ վեցնյակի” ընկերությունների մեկի կողմից: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այս որոշումը:
- Իհարկե, նպատակահարմար էր, որ ՀՀ ԿԲ սահմաներ “աուդիտորների կարճ ցուցակ”, ինչպես դա անում են Համաշխարհային Բանկը, կամ ՎԶԵԲ-ը: Սակայն այդ կառույցները որոշակի պարբերականությամբ (սովորաբար երկու տարին մեկ անգամ) իրականացնում են առաջատար աուդիտորական ընկերություններում ստուգումներ, որոնց արդյունքում որոշում են չափորոշիչներին բավարարող աուդիտորական ընկերություններին: Ինչպես ցույց է տվել նախկին փորձը, որակավորման գործընթացի արդյունքում “կարճ ցուցակում” ընդգրկվել են նաեւ “հայկական” ընկերություններ:
Կարծում եմ, որ ՀՀ ԿԲ-ն ևս պետք է շուկայի բոլոր մասնակիցների համար սահմաներ հավասար պայմաններ և որակավորման գործընթացի արդյունքում որոշեր այդ “կարճ ցուցակը”: Ուղղակի նախապատվություն տալով միայն վեցնյակին, առանց որևէ որակավորման գործընթաց իրականացնելու, “խեղդվում են” “հայկական” ընկերությունները, քանի որ հաճախորդների հիմնական շուկան ՀՀ ԿԲ-ի կարգավորման դաշտում է:
- Ֆինանսական շուկայի մասնակիցները սկսել են ավելի հաճախակի բարձրացնել ՀՀ-ում հաշվապահական հաշվառման միջազգային ստանդարտների ներդրման անհրաժեշտության հարցը: Ո՞ր փուլում է գտնվում այդ գործընթացը:
- Խնդիրը վաղուց է հասունացել և հրատապ է: 2001թ. սկսած դադարեցվեցին այդ ուղղությամբ տարվող աշխատանքները` ֆինանսավորման բացակայության պատճառով: Արդյունքում` այսօր ՀՀՀՀՍ-ները չեն համապատասխանում միջազգային ստանդարտներին: Իսկ օտարերկրյա ներդրողներին անհրաժեշտ են հասկանալի և ընկալելի ֆինասական հաշվետվություններ, որոնք չեն ապահովվում ՀՀՀՀՍ-ների պարագայում: Այդ պատճառով էլ կազմակերպությունները վարձում են խորհրդատուներ (մենք արդեն վեց տարի է, ինչ իրականացնում ենք այդպիսի պատվերներ), որպեսզի ՀՀՀՀՍ-ներով պատրաստված ֆինանսական հաշվետվությունները վերաներկայացնեն կամ IFRS-ներով, կամ էլ US GAAP-ով:
Առաջացել է խիստ անհրաժեշտություն ՀՀՀՀՍ-ների փոխարեն թարգմանել և կիրառել IFRS-ները: Անհրաժեշտ աշխատանքները իրականացվել են, խոչընդոտը կրկին “ֆինանսավորման” խնդիրն է: Կարծում եմ` շուտով այս հարցն իր լուծումը կստանա:

«ЦБ Армении должен был установить равные условия для всех участников рынка»
Ереван /Медиамакс/. Интервью генерального директора компании «ТМ Аудит», эксперта Международной## федерации бухгалтеров(IFAC) Татула Мовсисяна агентству Медиамакс и порталу Banks.am.
- «ТМ Аудит» работает на рынке аудиторских услуг более 10-и. Какие этапы становления и развития компании вы бы могли выделить?
- Компания была основана в 1997 году, в том же году получила лицензию на аудиторскую деятельность. Я бы разделил 11-летний период нашей дейтельности на три этапа.
В 1997-2000 гг. компания не занималась активной деятельностью, поскольку основной состав наших сотрудников был вовлечен в очень важный для нашей страны процесс реформирования системы бухгалтерского учета.
В частности, при нашем активном участии были разработаны закон «О бухгалтерском учете», стандарты бухгалтерского учета РА, планы расчетов бухгалтерского учета финансово-экономической деятельности организаций, пакеты финансовых отчетностей, документы первичного учета и типовые формы регистрационных журналов бухгалтерского учета.
Вследствие широкомасштабных изменений в системе бухгалтерского учета острой необходимостью стала реализация образовательных программ и курсов по переподготовке специалистов. Наши провели курсы по переподготовке в многочисленных компаниях, в высших и специальных учебных заведениях, в которых приняли участие несколько тысяч слушателей.
Проводилась также активная общественная работа в рамках Ассоциации бухгалтеров и аудиторов Армении.
В итоге, «за счет» компании, наши специалисты внесли свой вклад в процесс формирования новой системы бухгалтерского учета, приобрели большой опыт, знания и широкую известность.
2000-2004 гг. явились для нас этапом становления. Компания приступила к предоставлению высококачественных специализированных услуг многочисленным международным и местным организациям и компаниям. В частности, нашими заказчиками стали региональные и местные структуры, реализующие программы Всемирного банка, Агентства США по международному развитию, министерства экономического сотрудничества Германии, такие крупные компании как «Армянские авиалинии», международный аэропорт «Звартноц», «Ереванский ювелирный завод», «Наирит», «Арай», «Ташир Инвест Груп», «Мика-цемент», «Элит Груп», «Армимпэксконцерн».
Если ранее компания была известна своими специалистами, то в этот период «ТМ Аудит» приобрела известность в качестве одной из передовых аудиторско-консалтинговых компаний Армении.
На уровне экспертов мы продолжали принимать участие в экспертизе проектов, затрагивающих правовые акты отрасли, в эти годы выступили в качестве авторов и соавторов более чем 20-и книг, которые до сих пор используются в вузах в качестве учебных пособий, и являются настольными книгами для специалистов.
Наши сотрудники вошли в состав руководящего органа Ассоциации бухгалтеров и аудиторов Армении, были вовлечены в состав Комиссии по квалификации бухгалтеров Армении и Комиссии по квалификации аудиторов министерства финансов и экономики Армении.
С 2005 года началось активное сотрудничество с авторитетными международными структурами и организациями, ведущими в Армении инвестиционную деятельность. В частности, победителем всех тендеров, объявляемых со стороны штаб-квартиры офиса Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР), выходила наша компания. Речь идет о финансовом анализе инвестиционных программ (financial due diligence), реализованных со стороны ЕБРР в уставном капитале армянских компаний, а также проведении аудита финансовой отчетности этих компаний. В рамках сотрудничества с ЕБРР подобные услуги были предоставлены компаниям «Шен-Концерн», «Тамара Фрут», «Айтекс Пластик», «Ликвор», «Стар Дивайд», «Натфуд», «Альфа-Фарм», «Дили».
Недавно мы завершили также аудит финансовой отчетности компании «АрменТел» за 2007 год.
Расширился и ассортимент предоставляемых нами услуг. Компания начала вести бухгалтерский учет многочисленных организаций, предоставлять консультационные услуги при переоформлении финансовой отчетности, подготовленной по Стандартам бухгалтерского учета РА (СБУРА), на международные стандарты финансовой отчетности (IFRS) и общепринятые принципы бухгалтерского учета США (US GAAP).
- Недавно Центральный банк принял решение о том, что компании, которым уже присвоены рейтинги ЦБ «B-» и выше, начиная с 2009 года должны будут предоставлять финансовую отчетность, утвержденную одной из компаний «большой шестерки». Хотелось бы услышать Ваш комментарий на этот счет.
- Конечно, было целесообразным, чтобы Центральный банк Армении установил «шорт-лист» аудиторов, как это делают Всемирный Банк или ЕБРР. Однако эти структуры периодически (обычно раз в два года) проводят проверки в передовых аудиторских компаниях, в результате которых выявляют компании, соответствующие необходимым параметрам. Как показывает опыт, в некоторых случаях в результате процесса квалификации в «шорт-лист» включались также «армянские» компании.
Думаю, Центральный банк Армении также должен был установить равные условия для всех участников рынка, и определить этот «шорт-лист» по итогам квалификации. Отдавая прямое предпочтение только «большой шестерке», без осуществления процесса квалификации, «задыхаются» «армянские» компании, поскольку их основная клиентская база находится в сфере регулирования Центрального банка.
- Участники финансового рынка все чаще поднимают вопрос о необходимости внедрения в Армении международных стандартов бухгалтерского учета. Как обстоят дела в этом направлении?
- Эта проблема назрела давно и требует срочного разрешения. С 2001 года в силу отсутствия финансирования проводимые в этом направлении работы были приостановлены. В итоге - сегодня Стандарты бухгалтерского учета РА (СБУРА) не соответствуют международным стандартам. А иностранным инвесторам необходимы понятные и внятные финансовые отчетности, что не обеспечивается в случае со СБУРА. По этой причине организации нанимают консультантов (мы уже в течение шести лет выполняем такие заказы), чтобы финансовые отчетности, подготовленные по СБУРА, были бы переоформлены либо на международные стандарты финансовой отчетности (IFRS), либо на общепринятые принципы бухгалтерского учета США (US GAAP).
Возникла острая необходимость перевести и использовать IFRS вместо СБУРА. Необходимые работы осуществлены, проблема опять в «финансировании». Думаю, скоро она получит свое разрешение.