Էլեկտրաէներգիայի պակասի պատճառով Իրանը 4 ամսով արգելել է մայնինգը
Իրանի իշխանությունները գրեթե չորս ամսով արգելել են կրիպտոարժույթների մայնինգը, հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով երկրի նախագահ Հասան Ռոհանիի հայտարարությունը:
Արգելքն ուժի մեջ է մտել մայիսի 26-ին և կշարունակվի մինչև սեպտեմբերի 22-ը: Որոշումը պայմանավորված է նրանով, որ մայնինգի հետեւանքով առաջացած ցանցի ծանրաբեռնվածության պատճառով շատ քաղաքներում սկսել է անջատվել էլեկտրականությունը: Իշխանությունները խափանումները վերագրում են նաև երաշտին և ամռանն էլեկտրաէներգիայի պահանջարկի կտրուկ աճին:
Իրանին բաժին է ընկնում բիթքոինի մայնինգի ընդհանուր ծավալի մոտ 4,5%-ը, գրում է Forbes-ի ռուսաստանյան հրատարակությունը՝ վկայակոչելով Elliptic վերլուծական ընկերության հաշվարկները: Սա Թեհրանին հնարավորություն է տալիս վաստակել հարյուր միլիոնավոր դոլարներ, որոնք տեսականորեն կարող են օգտագործվել շրջանցելու համար ԱՄՆ-ի պատժամիջոցները, որոնցով արգելվում են Իրանի հետ ցանկացած դրամական հարաբերություններ:
Սակայն, ինչպես նշում է Financial Times-ը, բլոկչեյն տեխնոլոգիան պահպանում է գործարքի մանրամասները, ինչը դժվարացնում է այս մեթոդի օգտագործումը ԱՄՆ պատժամիջոցներից խուսափելու համար:
2019 թվականին Իրանն ընդունեց օրենք, որը կրիպտոմայներների համար սահմանում է լիցենզավորման ռեժիմ: Միաժամանակ, բոլոր նրանք, ովքեր լիցենզիայի հիման վրա կրիպտոարժույթ են ստանում, էլեկտրաէներգիայի դիմաց պետք է վճարեն ավելի բարձր սակագին և ստացված բիթքոինները վաճառեն Իրանի Կենտրոնական բանկին: Հետագայում իշխանությունները հայտնաբերեցին և փակեցին հազարավոր մայնինգային տնտեսություններ, որոնք գործում էին առանց լիցենզիայի, այդ թվում`մզկիթներում, որոնք էլեկտրաէներգիա համար չեն վճարում: Ռուհանին հայտարարել է, որ Իրանում մայնինգի 85%-ն իրականացվում է առանց լիցենզիայի:
Վերջին ամիսներին կրիպտոարժույթների նկատմամբ պահանջարկն Իրանում մեծացել է, քանի որ բնակիչները փորձում են պաշտպանել իրենց խնայողությունները տարեկան 46,9% գնաճի, ֆոնդային շուկայի անկման և անշարժ գույքի գների լճացման պայմաններում, պարզաբանում է Financial Times-ը: Նախագահի խոսքով՝ վերջին տարվա ընթացքում էլեկտրաէներգիայի սպառումն աճել է 20%-ով, սակայն չի հստակեցրել, թե պահանջարկի աճի որ մասն է բաժին ընկել մայնինգին։

Иран временно запретил майнинг криптовалют из-за дефицита электроэнергии
Власти Ирана почти на четыре месяца запретили майнинг криптовалют, сообщает Reuters со ссылкой на заявление президента страны Хасана Роухани.
Запрет вступил в силу 26 мая и продлится до 22 сентября. Решение связано с тем, что по причине большой нагрузки на сеть из-за майнинга во многих городах стало отключаться электричество. Власти также объясняют сбои засухой и резким ростом спроса на электроэнергию летом.
На Иран приходится около 4,5% всего объема майнинга биткоина, пишет российскоe издание Forbes cо ссылкой на подсчеты аналитической компании Elliptic. Это позволяет Тегерану зарабатывать сотни миллионов долларов на криптовалютах, которые теоретически можно использовать для обхода санкций США, запрещающих любые денежные отношения с Ираном.
Однако, отмечает Financial Times, технология блокчейн сохраняет детали транзакций, что затрудняет использование этого метода для уклонения от американских санкций.
В 2019 году в Иране приняли закон, который установил режим лицензирования для криптомайнеров. При этом те, кто добывал криптовалюту по лицензии, должны были оплачивать электроэнергию по более высокому тарифу и продавать добытые биткоины Центральному банку Ирана. В дальнейшем власти обнаружили и закрыли тысячи майнинговых ферм, которые работали без лицензий, в том числе в мечетях, которые не платят за электроэнергию. Роухани заявил, что 85% майнинга в Иране ведется без лицензии.
В последние месяцы спрос на криптовалюты в Иране вырос, потому что жители пытаются уберечь свои сбережения на фоне годовой инфляции на уровне 46,9%, падающего фондового рынка и стагнации цен на жилье, поясняет Financial Times. По словам президента, потребление электроэнергии за последний год увеличилось на 20%, однако он не уточнил, какая доля от роста спроса пришлась на майнинг.