Էքսպրես գյուղվարկեր ՎՏԲ-Հայաստան Բանկից` պետական ծրագրի շրջանակում
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը, լինելով պետական ծրագրերի ֆինանսավորման ոլորտում առաջատարներից մեկը, շարունակում է իր ակտիվ մասնակցությունը երկրի տնտեսական զարգացմանն ուղղված ՀՀ կառավարության նախաձեռնություններում, այդ թվում՝ գյուղատնտեսության աջակցության ոլորտում:
Շարունակելով գյուղատնտեսության ոլորտին սուբսիդավորման պետական ծրագրի շրջանակում միկրովարկերի տրամադրման միջոցառումները` ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը մեկնարկում է «Էքսպրես գյուղատնտեսական վարկավորում» ակցիան, որի հիմնական նպատակը վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորման միջոցով գյուղատնտեսության զարգացման օժանդակումն է եւ տնտեսվարողների հնարավորությունների ընդլայնումը:
Վարկերը տրամադրվում են հիմնական եւ շրջանառու միջոցների համալրման, ինչպես նաեւ ընթացիկ ծախսերի իրականացման նպատակով:
Ակցիայի գործողության ընթացքում` ամիսը մեկ անգամ, բանկը կընտրի ակցիայի հնարավոր մասնակիցներին, ովքեր նախկինում օգտվել են ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի կողմից տրամադրվող գյուղատնտեսական նշանակության որեւէ պրոդուկտից եւ/կամ ունեն գործող գյուղատնտեսական վարկ եւ չեն ունեցել վճարումների էական ուշացումներ: Այս հաճախորդները հնարավորություն կստանան գյուղատնտեսական վարկ ստանալ առանց գործունեության ֆինանսական վերլուծության եւ ժամանակի հավելյալ կորստի: Հաճախորդները, ովքեր չեն ընդգրկվել մասնակիցների ցանկում, կարող են օգտվել միկրովարկից՝ ֆինանսական վերլուծության անցկացմամբ:
Գյուղատնտեսական վարկերը վարկառուներին հասանելի են տարեկան 12,28% տոկոսադրույքով (փաստացի տոկոսադրույքը՝ 13%), 6 ամսից մինչև 2 տարի մարման ժամկետով, վարկի գումարը՝  300 հազարից մինչեւ 1 մլն ՀՀ դրամ: Վարկի մարումը կատարվում է անուիտետային վճարումներով, այդ թվում, առաջին 6 ամիսների ընթացքում կատարվում են միայն տոկոսագումարի վճարումներ: Վարկի վաղաժամկետ մարման դեպքում տուգանքներ չեն կիրառվում:
Գյուղատնտեսական վարկերը տրամադրվում են ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց, անհատ ձեռնարկատերերի, ովքեր հանդիսանում են ՀՀ ռեզիդենտ եւ զբաղվում են գյուղատնտեսական գործունեությամբ:
«ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն ակտիվորեն ընդլայնում է իր վարկային պրոդուկտների շարքը՝ ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց առաջարկելով գյուղատնտեսական վարկերի տրամադրման շահավետ պայմաններ: Հաճախորդները կարող են օգտվել գյուղատնտեսական վարկավորման մի շարք պրոդուկտներից՝ կարկտապաշտպան ցանցերի ներդրման, ինտենսիվ խաղողի այգիներ եւ հատապտղանոցներ հիմնելու, տոհմային ոչխարների եւ այծերի բուծման, գյուղատնտեսական հումքի պահեստավորման եւ ջերմոցային տնտեսությունների զարգացման նպատակով»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Գյուղատնտեսական վարկերի վերաբերյալ ավելի մանրամասն տեղեկատվություն կարելի է ստանալ բանկի պաշտոնական կայքում, մասնաճյուղերում կամ զանգահարելով Կոնտակտային կենտրոն՝ 87-87 հեռախոսահամարով:

Экспресс агрокредиты от Банка ВТБ (Армения) в рамках госпрограммы
Банк ВТБ (Армения), являясь одним из лидеров в сфере финансирования государственных программ, продолжает активное участие в инициативах Правительства Армении, направленных на экономическое развитие страны, в том числе поддержку сельского хозяйства.
Продолжая практику предоставления микрокредитов сектору сельского хозяйства в рамках государственной программы субсидирования процентов, Банк ВТБ (Армения) запускает акцию «Экспресс агрокредитование», основной целью которой является содействие в развитии сельского хозяйства, расширение возможностей хозяйственников путем субсидирования процентных ставок кредитов.
Кредиты выдаются с целью пополнения оборотных и основных средств, осуществления текущих расходов.
В течение акции раз в месяц банк будет выбирать возможных участников акции, которые ранее пользовались каким-либо кредитным продуктом сельскохозяйственного назначения, предоставляемым Банком ВТБ (Армения), и/или имеют действующий агрокредит и не имели существенных просрочек. Эти клиенты получат возможность получения агрокредита без финансового анализа деятельности и дополнительной траты времени. Клиенты, не попавшие в список участников, могут воспользоваться микрокредитом с проведением финансового анализа.
Агрокредиты доступны для заемщиков по годовой процентной ставке 12.28% (эффективная процентная ставка - 13%), со сроком погашения от 6-и месяцев до 2-х лет, сумма кредита - от 300 тыс. до 1 млн драмов РА. Погашение кредита производится аннуитетными платежами, при этом в течение первых 6-и месяцев осуществляются только выплаты по процентам. За досрочное погашение кредита штрафы не применяются.
Агрокредиты выдаются физическим и юридическим лицам, индивидуальным предпринимателям, которые являются резидентами РА и занимаются сельскохозяйственной деятельностью.
«Банк ВТБ (Армения) активно расширяет линейку кредитных продуктов, предлагая выгодные условия агрокредитования физическим и юридическим лицам. Клиенты могут воспользоваться несколькими продуктами агрокредитования: кредиты на внедрение градозащитных сеток, на создание интенсивных виноградных садов, ягодных хозяйств, разведение племенных овец и коз, складирование сельскохозяйственного сырья, развитие тепличного хозяйства»,- отмечается в сообщении.
Более подробную информацию об агрокредитовании можно получить на официальном сайте банка, в филиалах или позвонив в Контактный  центр по номеру 87-87.