ԵՄ-ն մտադիր է սահմանափակումներ մտցնել ԱԲ կիրառման համար
Եվրահանձնաժողովը ներկայացրել է արհեստական բանականության (ԱԲ) կարգավորման ընդարձակ նորմատիվ իրավական բազա, որն ընդունվելու դեպքում կարող է հիմնովին փոխել տեխնոլոգիայի զարգացումը, հաղորդում է Rusbase-ը:
«Արհեստական բանականությունը պետք է լինի ոչ թե ինքնանպատակ, այլ գործիք, որը ծառայում է մարդկանց՝ ունենալով վերջնական նպատակ՝ բարելավել իրենց բարեկեցությունը: Արհեստական բանականության կանոնները պետք է մարդկանց դնեն կենտրոնում: Մարդիկ պետք է վստահեն տեխնոլոգիայի օգտագործմանը, իմանան դրա անվտանգության եւ օրենքին համապատասխանության մասին, ներառյալ՝ հիմնարար իրավունքների հարգումը»,- ասված է Եվրահանձնաժողովի որոշման նախագծում:
Փաստաթղթում նշվում է, որ արհեստական բանականության կանոնները պետք է հավասարակշռված լինեն եւ չպետք է անհարկի սահմանափակեն տեխնոլոգիական զարգացումը կամ խոչընդոտեն այդ գործընթացին:
Եվրահանձնաժողովն առաջարկել է ներդնել արհեստական բանականության զարգացումը որոշող քառաստիճան համակարգ։ Այն կարող է ներառել նվազագույն, սահմանափակ, բարձր ռիսկի մակնշումներ, ինչպես նաեւ բացարձակ արգելքի ռիսկ: Խոսքը գնում է հանրային շահին հնարավոր վնաս հասցնելու մասին:
Այսպես, բարձր ռիսկ ունեցող հավելվածներ են համարվում ցանկացած պրոդուկտներ, որտեղ արհեստական բանականությունը «նախատեսված է օգտագործել որպես պրոդուկտի անվտանգության բաղադրիչ», կամ որտեղ ԱԲ-ն ինքնին անվտանգության բաղադրիչ է: Որպես օրինակ բերվում է տրանսպորտային միջոցներում բախումներից խուսափելու գործառույթը: Բարձր ռիսկի կատեգորիայում առաջարկվում է ներառել նաեւ ԱԲ-ի վրա հիմնված հավելվածները, որոնք նախատեսված են հետեւյալ ոլորտների համար՝ չափազանց կարեւոր ենթակառուցված, կրթություն, իրավագիտություն/դատական համակարգ, աշխատակիցների հավաքագրում:
Այս կատեգորիայից հավելվածը կարող է շուկա հանվել, սակայն վաճառքից առաջ այն պետք է անցնի պահանջներին համապատասխանության ընթացակարգ, օրինակ` ԵՄ կանոնների պահպանում պրոդուկտի շահագործման ողջ ընթացքում, գաղտնիության ապահովման խիստ երաշխիքներ:
Բացարձակ արգելք է դրվում այն տեխնոլոգիաների օգտագործման վրա, որոնք ունակ են մանիպուլացնել մարդու վարքը`առանց հաշվի առնելու նրա ազատ կամքը: Սա հատկապես վերաբերում է այն հավելվածներին, որոնք օգտագործվում են խոցելի խմբերի կողմից`ելնելով տարիքային, սահմանափակ ֆիզիկական կամ մտավոր հնարավորություններից:
Օրինակ, օրենքի ընդունումը կարող է ամբողջությամբ սահմանափակումներ մտցնել լիովին ինքնավար ռոբոտ վիրաբույժների հետագա օգտագործման վրա։
Սահմանափակ ռիսկ ունեցող հավելվածների շարքին են դասվում ծառայությունների կայքերում չատ բոթերը կամ deepfake կոնտենտ պարունակողները: Նման հավելվածների համար ԱԲ ստեղծողը պետք է նախապես տեղեկացնի օգտատերերին, որ նրանք գործակցելու են մեքենայի, այլ ոչ թե մարդու հետ:
Նվազագույն ռիսկ ունեցող պրոդուկտների համար, ինչպիսիք են ԱԲ-ն տեսախաղերի եւ, առհասարակ, հավելվածների մեծամասնության համար, կանոնները չեն սահմանում որեւէ հատուկ պահանջներ, որոնք պետք է կատարվեն շուկա դուրս գալուց առաջ:
Կանոնների խախտումը, շրջանցումը կամ անտեսումը կարող է հանգեցնել մեծ տուգանքի. օրինակ՝ կաննների ընդունման դպքում դրանց չկատարման համար ընկերությունները ստիպված կլինեն վճարել մինչեւ €30 մլն կամ կազմակերպության տարեկան եկամտի 4%-ը:

ЕС намерен регулировать применение искусственного интеллекта
Европейская комиссия представила обширную нормативно-правовую базу по регулированию искусственного интеллекта (ИИ), которая в случае принятия может глобально изменить развитие технологии, cообщает Rusbase.
«Искусственный интеллект должен быть не самоцелью, а инструментом, который служит людям с конечной целью повышения их благосостояния. Правила для искусственного интеллекта, распространенного на рынке Евросоюза или влияющего на граждан другим образом, должны ставить людей в центр. Люди должны доверять использованию технологий, знать о ее безопасности и соответствии закону, включая уважение основных прав»,- говорится в проекте постановления Еврокомиссии․
В документе отмечается, что правила для искусственного интеллекта должны быть сбалансированными и не должны излишне ограничивать технологическое развитие или препятствовать этому процессу.
Еврокомиссия предложила ввести четырехуровневую систему, определяющую развитие искусственного интеллекта. Она может включать в себя маркировки минимального, ограниченного, высокого риска, а также риск - полную запрещенность. Речь идет о потенциальном причинении вреда общественному благу.
Так, приложения с высоким уровнем риска определяются как любые продукты, в которых искусственный интеллект «предназначен для использования в качестве компонента безопасности продукта» или же где ИИ сам является компонентом безопасности. В качестве примера приводится функция предотвращения столкновений в транспортных средствах. В категорию высокого риска также предлагается включать приложения на основе ИИ, предназначенные для следующих сфер: критически важная инфраструктура, образование, юриспруденция/судебная система, найм сотрудников.
Приложение из этой категории могут поступать на рынок, но перед началом продаж они должны пройти соответствие требованиям - например, соблюдение правил Евросоюза при разработке на протяжении всего жизненного цикла продукта, строгие гарантии обеспечения конфиденциальности.
Абсолютный запрет накладывается на использование технологий, которые способны манипулировать поведением человека, не учитывая его свободную волю. Особенно это касается приложений, которые используют уязвимые группы - по признаку возраста, ограниченных физических или умственных возможностей.
Например, принятие закона может полностью наложить ограничения на использование в будущем полностью автономных роботов-хирургов․
К приложениям с ограниченным риском относятся чат-боты на сайтах сервисов или содержащие дипфейк-контент. Создатель ИИ для таких приложений должен будет заранее сообщать пользователям, что они будут взаимодействовать с машиной, а не с человеком.
Для продуктов с минимальным риском - таких как ИИ в видеоиграх и в целом для подавляющего большинства приложений - правила не вводят какие-либо особые требования для выполнения перед выходом на рынок.
Нарушение, обход или игнорирование правил может повлечь за собой крупный штраф - например, в случае принятий правил за их несоблюдение нужно будет заплатить до €30 млн или 4% от годового дохода организации.