Ասիական տնտեսական համաժողովը՝ մարտահրավերների եւ հեռանկարների մասին
Թվային տեխնոլոգիաները կդառնան առաջիկա հետհամավարակային դարաշրջանում աշխարհի բոլոր երկրների մրցունակության մակարդակը եւ զարգացման հաջողությունը որոշող առանցքային չափորոշիչ:
Այս մասին ասված է չինական Բոաոյում նախօրեին մեկնարկած Ասիական տնտեսական համաժողովի՝ տարածաշրջանային տնտեսական զարգացման արդյունքների եւ հեռանկարների վերաբերյալ զեկույցի մեկնաբանության մեջ:
«Համավարակը ստիպում է մեզ գնալ լուրջ զոհերի, դրա պատճառով բոլոր երկրներն ու ժողովուրդները ստիպված են վճարել իրենց կյանքով եւ առողջությամբ, տնտեսական աճով եւ սոցիալական զարգացմամբ: Այս ֆոնին համաշխարհային հանրությունն աստիճանաբար հեռանում է այն նպատակներից, որոնց անհրաժեշտ է ձգտել հանուն կայուն զարգացման:
Նման իրավիճակում անհրաժեշտ է օգտվել համավարակի բռնկումից հետո ի հայտ եկած հնարավորություններից եւ ապահովել թվային տնտեսության զարգացումը: Առաջատար բազմաթիվ ընկերություններ, որոնք ունեն համապատասխան տեխնոլոգիաներ, աշխարհագրորեն տեղակայված են Ասիայում: Ամենամեծ մարտահրավերներից մեկը, որին տարածաշրջանի երկրները պետք է պատասխանեն, թվայնացման ոլորտում ճեղքվածքը կրճատելու անհրաժեշտությունն է»,- նշվում է ՏԱՍՍ գործակալությանը տրամադրած վերլուծական փաստաթղթում:
Ընդգծվում է նաեւ, որ թվային տեխնոլոգիաների զարգացման համար հսկայական ներուժ կա:
«Քաղաքաշինության եւ սոցիալական կառավարման խնդիրները գնալով ավելի սերտորեն են կապվում թվայնացման առաջխաղացման եւ արհեստական բանականության տեխնոլոգիաների ներդրման հետ: Դրանց գործարկումը որոշում է ֆինանսական հատվածի զարգացումը եւ տնտեսվարող սուբյեկտների հավասար մրցակցությունը»,- կարծում են Ասիական տնտեսական համաժողովի տարեկան զեկույցների հեղինակները:
Նրանք հիշեցրել են եւս երեք խնդրի մասին, որոնք, ինչպես սպասվում է, կխոչընդոտեն ՄԱԿ-ի երկարաժամկետ զարգացման ռազմավարության հաջող իրականացմանն աշխարհի տարբեր երկրներում. վատ էկոլոգիա եւ դրա հետ կապված կլիմայական անցանկալի փոփոխություններ, թերզարգացած առողջապահական համակարգ եւ հետամնաց ենթակառուցվածք:
Կարեւոր կոնցեպցիաների շարքում, որոնք կարող են արագացնել այդ գործընթացները, նշվում է Եվրասիական տնտեսական միության՝ Եվրոպայի եւ Ասիայի երկրների ներուժը կապակցելու գաղափարը, ինչպես նաեւ «Մեկ գոտի՝ մեկ ճանապարհ» նախաձեռնությունը:

Азиатский экономический форум определил вызовы и перспективы развития
Цифровые технологии станут ключевым критерием, определяющим уровень конкурентоспособности и успешность развития всех стран мира в наступающую послепандемийную эпоху.
Об этом говорится в комментарии к докладу Азиатского экономического форума в Боао (АЭФБ) об итогах и перспективах регионального экономического развития.
«Пандемия вынуждает нас идти на серьезные жертвы, из-за нее всем странам и народам приходится расплачиваться жизнью и здоровьем, экономическим ростом, а также социальным развитием. На этом фоне глобальное сообщество постепенно отдаляется от целей, к которым необходимо стремиться ради устойчивого развития.
В такой ситуации необходимо воспользоваться возможностями, которые появились после возникновения пандемии, и обеспечить развитие цифровой экономики. Многие передовые компании, обладающие соответствующими технологиями, географически базируются в Азии. Один из крупнейших вызовов, на который страны региона должны отреагировать, - необходимость сокращения разрыва в области цифровизации»,- отмечается в аналитическом документе, предоставленном ТАСС.
Как подчеркивается в документе, для развития цифровых технологий имеется огромный потенциал.
«Вопросы городского строительства и социального управления все более тесно связаны с продвижением цифровизации и внедрением технологий искусственного интеллекта. Их внедрение определяет развитие финансовой сферы и равноправную конкуренцию экономических субъектов»,- считают составители ежегодных докладов АЭФБ.
Они напомнили о еще трех проблемах, которые, как ожидается, будут препятствовать успешной реализации долгосрочной стратегии развития ООН в разных странах мира: плохая экология и связанные с ней нежелательные климатические изменения, недостаточно развитая система здравоохранения, а также отсталая инфраструктура.
Среди важных концепций, способных ускорить эти процессы, упомянуты идея Евразийского экономического союза о сопряжении потенциала государств Европы и Азии, а также инициатива «Один пояс - один путь».