Փաշինյանի եւ Զուրաբովի հանդիպման հնարավոր թեմաները
Մարտի 16-ին կառավարության մամուլի ծառայությունը տեղեկացրեց, որ «վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ուկրաինայում Ռուսաստանի նախկին դեսպան, Ռուսաստանի առողջապահության եւ սոցիալական զարգացման նախկին նախարար, գործարար Միխայիլ Զուրաբովին»:
Պաշտոնական հաղորդագրության մեջ ասված էր, որ «վարչապետը կարեւորել է օտարերկրյա ներդրումների ներգրավումը Հայաստանի տնտեսության մեջ», իսկ
Զուրաբովը «ներկայացրել էր ներդրումային ծրագրերը, որոնք նախատեսվում է իրականացնել Հայաստանում»:
Հաղորդագրության մեջ նշված չէր, թե ինչ ներդրումային ծրագրեր են քննարկել Փաշինյանն ու Զուրաբովը:
Կարելի է ենթադրել, որ նրանք խոսել են Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի (ԶՊՄԿ) մասին:
Ժամանակին Hetq.am-ը տեղեկացրել էր, որ 2020 թվականի փետրվարին «Մոսկովյան բաժնետիրական ապահովագրական ընկերություն» ԲԸ-ն ներկայացնող Զուրաբովը 2020թ. փետրվարի 3-ին ձեռք էր բերել 12,5 % բաժնեմաս ԶՊՄԿ-ում:
Բացառված չէ, որ Միխայիլ Զուրաբովը կարող է հետաքրքրված լինել նաեւ Հայաստանի այլ հանքարդյունաբերական ծրագրերով:

ЗММК мог стать темой встречи Пашиняна и Зурабова
16 марта пресс-служба правительства Армении сообщила, что «премьер-министр Никол Пашинян принял бывшего посла России в Украине, бывшего министра здравоохранения и социального развития России, бизнесмена Михаила Зурабова».
В официальном сообщении говорилось, что «премьер заявил о важности привлечения иностранных инвестиции», а Зурабов «представил инвестиционные программы, реализация которых планируется в Армении».
В сообщении не упоминалось, какие именно инвестиционные программы обсуждали Пашинян с Зурабовым.
Речь может идти о Зангезурском медно-молибденовом комбинате (ЗММК). Как писал в свое время Hetq.am, Зурабов, представляющий ЗАО «Московская акционерная страховая компания» в феврале 2020 года приобрел 12,5% акций ЗММК.