Երեւանում կայացել է բանկային ակտիվների արժեթղթավորման նպատակահարմարությանը նվիրված բանավեճ
Երեւան /Մեդիամաքս/. Հայաստանի Կենտրոնական բանկը (ԿԲ) իրականացնում է բանկային## ակտիվների արժեթղթավորման ոլորտը կարգավորող նոր այլընտրանքային գործիքների ներդրման աշխատանք:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այս մասին այսօր Երեւանում “Արժեթղթավորում որպես բանկային ակտիվների իրացվելիության աճի գործիք: Ճի՞շտ է դա արդյոք” թեմային նվիրված բանավեճի ընթացքում հայտնել է Հայաստանի ԿԲ Խորհրդի անդամ Կարինե Մինասյանը:
Նրա խոսքերով, մոտ ապագայում ԿԲ-ն կառաջարկի բանկերի եւ վարկային կազմակերպությունների կողմից հիփոթեքային պարտատոմսերի թողարկման մեխանիզմ, ինչպես նաեւ “մաքուր իսկական արժեթղթավորում” կոչված գործիք, որն ակտիվների իրական վաճառք է ենթադրում հատուկ ստեղծված ձեռնարկությանը:
ԿԲ ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ մշակվող գործիքները կառաջարկվեն որպես այլընտրանքային, իսկ դրանց կիրառումը կնպաստի բիզնեսի ընդլայնմանն ու ամենատարբեր ռիսկերի դիվերսիֆիկացմանը:
Ընդդիմախոսի կարգավիճակով հանդես եկող` “Կապիտալ Ասսեթս Մենեջմենթ” ներդրումային ընկերության տնօրեն Տիգրան Կարապետյանը նշել է, որ այս պահի դրությամբ ակտիվների արժեթղթավորումը պարունակում է ինչպես շուկայական, այնպես էլ իրավական ռիսկեր: Բացի այդ, տվյալ հեռանկարի իրագործման համար անհրաժեշտ է ֆինանսական հաշվետվության միջազգային չափանիշների ներդրումը:
“Անգլիական բանավեճ” ձեւաչափում անցած քննարկման վերջում կայացավ քվեարկություն, որը բացահայտեց ներկա մասնագետների “կողմ” եւ “դեմ” հավասար ձայների բաշխումը: Առանձին քվեարկած լրագրողները ՙդեմ՚ հանդես եկան արժեթղթավորման գործիքի ներդրմանը:
Բանավեճի կազմակերպիչներն էին AmRating անկախ վարկանիշային գործակալությունը եւ Հայաստանի բանկերի միությունը:

В Ереване прошли дебаты относительно целесообразности секьюритизации банковских активов
Ереван /Медиамакс/. Центральный банк (ЦБ) Армении проводит работу## по внедрению новых альтернативных интрументов, регулирующих сферу секьюритизации банковских активов.
Как сообщает Медиамакс, об этом сообщила член Совета ЦБ Армении Карине Минасян в ходе прошедших сегодня в Ереване дебатов на тему «Секьюритизация как необходимый инструмент увеличения ликвидности банковских активов. Верно ли это?».
По словам Карине Минасян, в скором времени ЦБ предложит механизм выпуска ипотечных облигаций банками и кредитными организациями, а также инструмент так называемой «чистой действительной секьюритизации», предполагающий действительную продажу активов специально созданному предприятию.
Представитель ЦБ подчеркнула, что разрабатываемые инструменты будут предложены в качестве альтернативных, а их применение будет способствовать расширению бизнеса и диверсификации всевозможных рисков.
Выступающий в качестве оппонента, директор инвестиционной компании «Капитал Ассетс Менеджмент» Тигран Карапетян отметил, что на сегодняшний день секьюритизация активов несет в себе определенные риски, как рыночные, так и правовые. Кроме того, для реализации данной перспективы существует необходимость внедрения международных стандартов финансовой отчетности.
В конце обсуждений, прошедших в формате «Английских дебатов», состоялось голосование, выявившее равное распределение голосов «за» и «против» среди присутствующих специалистов. Журналисты, проголосовавшие отдельно, выступили «против» внедрения инструмента секьюритизации.