Յունիբանկի տվյալների մշակման կենտրոնը սկսել է աշխատել կանաչ էներգիայով
Ինչպես նշել են բանկում, սա Հայաստանում առաջին բանկային տվյալների կենտրոնն է, որն աշխատում է վերականգնվող էներգիայի աղբյուրով:
Յունիբանկի տվյալների մշակման կենտրոնը ստեղծվել է 2016 թվականին՝ տեղեկատվության հսկայական ծավալների մշակման եւ պահպանման համար: Կենտրոնն ապահովում է բանկի ցանցային, սերվերային եւ կոմունիկացիոն սարքավորումների անխափան աշխատանքը:
Դեկարբոնացման նպատակով կանաչ էներգիային անցումը Յունիբանկի զարգացման ռազմավարության հիմնական բաղադրիչներից մեկն է: Կենտրոնի անցումն արեւային էներգիայի բանկին թույլ է տալիս լուծել միանգամից երկու խնդիր. պաշտպանել շրջակա միջավայրը եւ բարձրացնել կենտրոնի անկախության մակարդակը`միաժամանակ ապահովելով դրա առավելագույն արդյունավետությունը:
«Մեզ վաղուց է հետաքրքրում ավանդական էներգիայի աղբյուրները փոխարինելու հեռանկարները: Սա համաշխարհային միտում է, որին միանում է նաեւ մեր թիմը: Մենք գիտակցում ենք մեր պատասխանատվությունը ապագա սերունդների առջեւ: Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության շրջանակում մենք  շարունակելու ենք ներդրումներ կատարել կանաչ նախագծերում ՝ դրանով իսկ նվազեցնելով շրջակա միջավայրի վրա բացասական ազդեցությունը»,- ասել է Յունիբանկի Վարչության նախագահ Մեսրոպ Հակոբյանը:
Եվրոպայում եւ ԱՄՆ-ում ավելի ու ավելի շատ բիզնեսներ են անցնում «կանաչ» գեներատորների: Բրիտանական «Էմբեր» հետազոտական կենտրոնի տվյալների համաձայն, 2020 թվականը պատմության մեջ առաջին տարին էր, երբ Եվրամիությունում վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներն ավելի շատ էլեկտրական էներգիա էին արտադրել, քան գազը եւ ածուխը: Վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների օգտագործման արդյունավետությունը մեծապես կախված է տարածաշրջանի բնական պայմաններից: Հայաստանն արեւային երկիր է: Հայաստանում արեւային էներգիայի տարեկան ներհոսքը 1.7 անգամ գերազանցում է եվրոպական միջին ցուցանիշը:
Արեւային էներգիան կբավարարի կենտրոնի կարիքները լիովին բավարարելու եւ  անխափան աշխատանքն ապահովելու համար՝ հնարավորություն տալով Յունիբանկին ավելացնել կենտրոնի շարժունակությունը:
Յունիբանկն իր գործունեություն է սկսել 2001թ.-ին: Բանկը հիմնադիրներն են Գագիկ Զաքարյանը եւ Գեորգի Պիսկովը:
«Յունիբանկն ունի 53 մասնաճյուղ եւ ավելի քան 100 պրոմո կետ Հայաստանի տարբեր քաղաքներում: Յունիբանկը մանրածախ շուկայում առաջատարներից մեկն է: Բանկն ակտիվորեն օգտագործում է ֆինանսական տեխնոլոգիաներն ու նորամուծությունները՝ ժամանակակից սպասարկում ապահովելու համար: Յունիբանկը Հայաստանի առաջին բանկերից մեկն էր, որն ավտոմատացրեց վարկի ուսումնասիրման գործընթացը: 2020թ.-ին բանկն անգրավ սպառողական վարկերի սքորինգային համակարգում ներդրեց արհեստական բանականության տեխնոլոգիան, ինչը հնարավորություն տվեց ավելի արագ եւ որակյալ մշակել մեծ ծավալի տեղեկատվություն, վերլուծել հաճախորդների տվյալները եւ ավելի մեծ ճշգրտությամբ կառուցել նրանց պրոֆիլը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
SME Banking Club-ը Յունիբանկին ճանաչել է 2018-ի ամենաինովացիոն բանկերից մեկը:
Unibank Privé-ն արժանացել է SPEAR’S Russia Wealth Management Awards 2018 մրցանակի ԱՊՀ երկրներում private banking-ի ոլորտում հաճախորդների լավագույն սպասարկում կազմակերպելու համար:
Յունիբանկի զարգացման հիմնաքարերից մեկը 2015 թ.-ին կայացած IPO- ն էր: 2020թ.-ին Յունիբանկի դոլարային պարտատոմսերը ցուցակվեցին Մոսկվայի բորսայում:
2020թ.-ին Յունիբանկն արժանացավ Visa միջազգային վճարային համակարգի կողմից սահմանված «Sustainability Icon» մրցանակին:
Moody's Investors Service միջազգային գործակալությունը Յունիբանկին շնորհել է B2 վարկանիշը՝ «կայուն» կանխատեսմամբ:

Центр обработки данных Юнибанка перешел на «зеленую» энергию
Как сообщили в банке, это первый в Армении банковский ЦОД, который работает на возобновляемом источнике энергии.
ЦОД Юнибанка был создан в 2016 году для обработки и хранения больших объемов информации. Центр обеспечивает бесперебойное функционирование серверного, сетевого и коммуникационного оборудования банка.
Планомерный энергопереход в целях декарбонизации - одна из основных составляющих стратегии развития Юнибанка. Перевод ЦОД на солнечную энергию выполняет сразу две задачи: способствует защите экологии, а также повышает автономность комплекса, обеспечивая при этом его максимальную эффективность.
«Мы давно заинтересовались перспективами замещения традиционных источников энергии. Это мировой тренд, который поддерживает и команда нашего банка, - комментирует председатель правления Юнибанка Месроп Акопян. - Мы чувствуем ответственность перед будущими поколениями и стремимся к тому, чтобы наша деятельность не способствовала изменению климата. В рамках корпоративной социальной ответственности мы продолжим инвестировать в зеленые проекты, тем самым снижая негативное воздействие на экологию».
В Европе и США всё больше предприятий переходит на «зелёные» генераторы. По данным британского аналитического центра Ember, в 2020 году в Евросоюзе возобновляемые источники впервые в мировой истории дали больше электроэнергии, чем газ и уголь. Эффективность работы и целесообразность использования возобновляемых источников во многом зависят от природных особенностей региона. Армения - солнечная страна. Годовой показатель притока энергии солнца на территории РА в 1,7 раз больше, чем в среднем по Европе.
Использование солнечной энергии полностью обеспечит энергетические потребности и безотказную работу ЦОД, что позволит банку повысить его мобильность. Это важное преимущество, делающее центр автономной системой, не зависящей от городских электросетей. Благодаря источникам бесперебойного питания центр защищён от форс-мажорных ситуаций: при необходимости его можно также перебазировать в другое место.
Юнибанк начал свою деятельность в 2001 году. Основатели банка - Гагик Закарян и Георгий Писков.
«Банк располагает 53 филиалами и более чем 100 промо точками в различных городах Армении. Юнибанк является одним из лидеров розничного рынка. Для предоставления современного сервиса банк активно применяет финансовые технологии и инновации. Юнибанк одним из первых в Армении автоматизировал процесс рассмотрения кредитных заявок, а в 2020 году внедрил технологию искусственного интеллекта в кредитный скоринг, что позволило более быстро и качественно обрабатывать большие объемы информации, анализировать поведение клиентов и моделировать их профиль с высокой точностью»,- отмечается в сообщении.
В 2018 году SME Banking Club наградил Юнибанк сертификатом Most Innovative Bank 2018.
По версии SPEAR’S Russia Wealth Management Awards 2018, Unibank Privé стал победителем в номинации «Лучший клиентский сервис private banking в странах СНГ».
Одним из важных шагов в развитии Юнибанка стало проведение IPO в 2015 году. В 2020 году долларовые облигации банка прошли вторичный листинг на Московской бирже и стали доступны широкому кругу российских инвесторов.
В 2020 году международная платежная система Visa наградила банк премией «Sustainability Icon», высоко оценив результаты успешного партнерства.
Международное агентство Moody’s Investors Service присвоило Юнибанку рейтинг кредитоспособности на уровне B2, прогноз «стабильный».