Համաշխարհային օտարերկրյա ուղղակի ներդրումները կրճատվել են 42%-ով
Կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով աշխարհում 2020 թվականին օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ծավալը 2019-ի համեմատ նվազել է 42%-ով եւ կազմել $859 մլրդ՝ վերադառնալով 1990-ականների մակարդակին:
Այս մասին ասված է ՄԱԿ-ի Առեւտրի եւ զարգացման համաժողովի (UNCTAD) զեկույցում, որի համաձայն 2019-ին այդ ցուցանիշը կազմել էր $1,5 տրլն:
Ըստ փորձագետների՝ նման ցածր մակարդակ վերջին անգամ գրանցվել էր 1990-ականներին եւ ավելի քան 30%-ով ցածր է 2008-2009թթ. համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամին հաջորդած ներդրումների մակարդակից:
Ամենից շատ տուժել են զարգացած երկրները, որտեղ օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների հոսքերը նվազել են մոտ 69%-ով եւ կազմել $229 մլրդ:
Օտարերկրյա ներդրումների հոսքերը դեպի զարգացող տնտեսություններ նվազել են 12%-ով եւ կազմել $616 մլրդ, այդ երկրներին բաժին է ընկել համաշխարհային օտարերկրյա ներդրումների 72%-ը՝ պատմության մեջ գրանցված ամենաբարձր ցուցանիշը:
Ըստ UNCTAD-ի՝ օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ամենախոշոր ստացողների վարկանիշը գլխավորել է Չինաստանը․ հոսքերն այստեղ աճել են 4%-ով` կազմելով $163 մլրդ:
Կանխատեսվում է, որ օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների հոսքերը թույլ կմնան նաեւ 2021 թվականին՝ պայմանավորված COVID-19 համավարակի զարգացման անորոշությամբ: Անցյալ տարվա համաշխարհային ներդրումների զեկույցում կազմակերպությունը 2021-ի համար կանխատեսել էր 5-10% նվազում:
«Համավարակի հետեւանքները կշարունակեն իրենց ազդեցությունը թողնել ներդրումների վրա: Ամենայն հավանականությամբ, ներդրողները արտերկրում նոր արտադրական ակտիվներում ներդրումներ կատարելիս զգուշություն կդրսեւորեն»,- ասել է UNCTAD-ի ներդրումային բաժնի տնօրեն Ջեյմս Չժանը:

Мировые прямые иностранные инвестиции сократились на 42%
Из-за пандемии коронавируса в 2020 году объем прямых иностранных инвестиций в мире сократился на 42% по сравнению 2019 годом и составил $859 млрд, вернувшись на уровень 1990-х годов.
Об этом говорится в докладе Конференции ООН по торговле и развитию (UNCTAD), где указано, что в 2019 году этот показатель составлял $1,5 трлн.
Как отмечают эксперты, такой низкий уровень в последний раз наблюдался в 1990-х годах и более чем на 30% ниже инвестиционного минимума, последовавшего за мировым финансовым кризисом 2008-2009 годов.
Больше всех пострадали развитые страны, где потоки инвестиций сократились на 69% и составили $229 млрд.
Инвестиционные потоки в развивающиеся страны сократились на 12% и составили $616 млрд. Одновременно, доля развивающихся стран в мировых инвестициях достигла 72% - это самый высокий показатель за всю историю.
Китай стал крупнейшим получателем прямых иностранных инвестиций в мире - потоки в эту страну выросли на 4% и составили $163 млрд.
Прогнозируется, что в 2021 году потоки прямых иностранных инвестиций останутся слабыми из-за неопределенности относительно развития пандемии COVID-19. В прошлогоднем докладе о мировых инвестициях организация прогнозировала для 2021 года спад на уровне 5-10%.
«Последствия пандемии для инвестиций сохранятся. Инвесторы, вероятно, сохранят осторожность при вложении капитала в новые производственные активы за рубежом»,- отметил директор инвестиционного отдела UNCTAD Джеймс Чжан.