“Հիփոթեքային պարտատոմսերի մասին” օրենքի ընդունումը կնպաստի վարկավորման համար լրացուցիչ միջոցների ներգրավմանը
16.04.2008 | 17:41 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան /Մեդիամաքս/. Այսօր Երեւանում տեղի է ունեցել Հիփոթեքային շուկայի ##մասնակիցների միության ամենամյա ընդհանուր ժողովը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, Հիփոթեքային շուկայի մասնակիցների միության ընդհանուր ժողովի նախագահ Դավիթ Սուքիասյանը հայտարարել է, որ Հայաստանում հիփոթեքային վարկավորման միասնական չափանիշների ընդունման շնորհիվ միջազգային կազմակերպությունները սկսել են ավելի ակտիվ վարկավորել Հայաստանի բանկային համակարգը` տրամադրելով երկարաժակետ գումարներ համեմատաբար ցածր տոկոսադրույքներով, ինչը թույլ է տալիս բանկերին դուրս գալ երկրորդային հիփոթեքային շուկա:
Հայաստանում գերմանական KfW զարգացման բանկի ներկայացուցիչ Կարապետ Գեւորգյանը հայտնել է, որ բանկը կշարունակի Հայաստանի հիփոթեքային շուկայի զարգացման ֆինանսական եւ տեխնիական աջակցությունը: Նա հիշեցրել է, որ KfW վարկի միջոցներով իրագործվող ծրագրի գործընկերներ են հանդիսանում 9 բանկեր եւ 2 վարկային կազմակերպություններ: “Մենք գոհ ենք ծրագրի իրագործման ընթացքից, 2006 թվականին տրամադրված 12 մլն եվրո վարկի առաջին մասն արդեն սպառվել է, եւ այժմ մենք սպասում ենք 6 մլն եվրոյի երկրորդ տրանշին”, - ասել է նա:
Հայաստանի Կենտրոնական բանկի (ԿԲ) ֆինանսական քաղաքականության եւ վերլուծության վարչության պետ Դավիթ Սարգսյանը նշել է, որ վերջին 3 տարվա ընթացքում Հայաստանում հիփոթեքային վարկավորման ծավալը 5 մլրդ դրամից աճել է 58 մլրդ դրամի եւ աճի միտումն ապագայում եւս կպահպանվի:
“Հայաստանում հիփոթեքային վարկավորման շուկայի գլխավոր խնդիրներից մեկն այսօր նոր ֆինանսական աղբյուրների ներգրավումն է”,- ասել է Դավիթ Սարգսյանը:
Նա հայտնել է, որ խորհրդարանի քննարկման է ներկայացված “Հիփոթեքային պարտատոմսերի մասին” օրինագիծը, որի ընդունումը լրացուցիչ միջոցներ կներգրավի վարկավորման համար:
ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) ֆինանասական ոլորտի զարգացման ծրագրի ղեկավար Ռոբերտ Սինգլտերին հայտնել է, որ “Հիփոթեքային պարտատամոսերի մասին” օրենքի ընդունումից հետո իրենք կաջակցեն օրենքի կիրառմանը` ուսուցում կազմակերպելով պոտենցիալ ներդրողների համար:
Հիփոթեքային շուկայի մասնակիցների միության գործադիր տնօրեն Արա Գալստյանը հայտնել է, որ Միությունը USAID-ի աջակցությամբ թողարկել է հիփոթեքային վարկավորման ուղեցույց, որում ներկայացվում են վարկ ստանալու բոլոր պայմանները: Արա Գալստյանը նշել է միության անդամների համար ընդհանուր տվյալների բազայի ստեղծման անհրաժեշտությունը:
Հիփոթեքային շուկայի մասնակիցների միության կազմի մեջ մտնում են 11 բանկեր, 3 վարկային կազմակերպություններ, 4 ապահովագրական եւ 3 ռիելթորական ընկերություններ: Այսօր միության մասնակիցների կազմը համալրեց նաեւ ANT Realty ռիելտորական ընկերությունը:

Принятие закона «Об ипотечных облигациях» привлечет дополнительные средства для кредитования
Ереван /Медиамакс/. Сегодня в Ереване прошло ежегодное общее## собрание Союза участников ипотечного рынка.
Как сообщает агентство Медиамакс, председатель общего собрания Союза участников ипотечного рынка Давид Сукиасян заявил, что благодаря принятию в Армении единых стандартов ипотечного кредитования международные организации стали активнее кредитовать банковскую систему Армении, предоставляя долгосрочные суммы по сравнительно низким процентным ставкам, что позволяет банкам выходить на вторичный ипотечный рынок.
Представитель немецкого банка развития KfW в Армении Карапет Геворкян сообщил, что банк продолжит финансовую и техническую поддержку развитию ипотечного рынка Армении. Он напомнил что в партнерами программы, реализуемой на средства кредита KfW, являются 9 банков и 2 кредитные организации. «Мы довольны ходом реализации программы, первая половина кредита в размере 12 млн евро, предоставленного в 2006 году, уже исчерпана, сейчас мы ждеам второй транш в размере 6 млн евро», - сказал Карапет Геворкян.
Начальник управления финансовой политики и анализа Центрального банка (ЦБ) Армении Давид Саркисян отметил, что со времени появления Союза участников ипотечного рынка в 2005 году объем ипотечного кредитования в Армении вырос с 5 млрд драмов до 58 млрд и тенденция роста сохранится и в будущем. «Одной из главнейших задач рынка ипотечного кредитования Армении сегодня является привлечение новых финансовых ресурсов», - сказал Давид Саркисян.
Он сообщил, что в настоящее время на обсуждении в парламенте находится законопроект «Об ипотечных облигациях», принятие которого привлечет дополнительные средства для кредитования.
Руководитель проекта развития финансовой сферы Армении Агентства США по международному развитию (USAID) Роберт Синглтери сообщил, что после принятия закона «Об ипотечных облигациях» они окажут поддержку применению закона, организуя обучение для потенциальных инвесторов.
Исполнительный директор Союза участников рынка ипотечного кредитования Ара Галстян сообщил, что Союз при поддержке USAID опубликовал руководство по ипотечному кредитованию, в котором потенциальным заемщикам представляются все условия получения кредита. Ара Галстян отметил необходимость создания общей базы данных для членов союза.
В Союз участников ипотечного рынка входят 11 банков, 3 кредитные организации, 4 страховые и 3 риэлторские компании. Сегодня союз пополнился также риэлторской компанией ANT Realty.