Սբերբանկը պատասխանել է Ադրբեջանի գանգատներին
Սբերբանկը քաղաքական նպատակներով օգնություն չի ցուցաբերում առեւտրային եւ հասարակական կազմակերպություններին՝ աշխատելով փողերի լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ օրենքին լիովին համապատասխան:
Այս մասին ՏԱՍՍ-ին տեղեկացրել է բանկի մամուլի ծառայությունը, մեկնաբանելով Ադրբեջանի ԿԲ-ի կողմից բանկի հասցեին հնչեցրած բողոքը:
«Հաճախորդների կողմից իրականացվող գործարքների մոնիթորինգը լիովին իրականացվում է օրենքին համաձայն»,- հայտնել են Սբերբանկում:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի ԿԲ-ն նամակ-բողոք էր  ուղարկել ՌԴ ԿԲ-ին եւ Սբերբանկին՝ «Լեռնային Ղարաբաղում անջատողականների համար հանգանակությունների անօրինական հավաքագրումը կազմակերպելու կապակցությամբ»:
Ադրբեջանի ԿԲ-ն տեղեկացրել էր ռուսաստանյան կողմին, որ «այս փաստը հակասում է Ադրբեջանի շահերին» եւ պահանջել էր «անհապաղ դադարեցնել Սբերբանկի եւ Ռուսաստանի այլ ֆինանսական կառույցների մասնակցությունը նման ակցիաներին»:

Сбербанк ответил на претензии Азербайджана
Сбербанк не оказывает помощь коммерческим и общественным организациям в политических целях, работая в полном соответствии с законом о борьбе с отмыванием доходов и финансированием терроризма.
Об этом ТАСС сообщила пресс-служба банка, комментируя заявление ЦБ Азербайджана (ЦБА) о протесте в адрес банка.
«Мониторинг операций, которые совершаются клиентами, проводится в полном соответствии с законом»,- сообщили в Сбербанке.
Ранее Центральный банк Азербайджана направил письмо-протест Центральному банку России и Сбербанку «за организацию незаконного сбора пожертвования для сепаратистов в Нагорном Карабахе».
ЦБ Азербайджана информировал российскую сторону о том, что «данный факт противоречит интересам Азербайджана» и потребовал «немедленно приостановить участие Сбербанка и других финансовых институтов России в таких акциях».