Համավարակն ակտիվացրել է ընդհատակյա արտադրությունն ու ապօրինի առեւտուրը
Euromonitor International հետազոտական ընկերության հրապարակած զեկույցի համաձայն՝ կորոնավիրուսի համավարակն ու ներդրված սահմանափակող միջոցները հանգեցրել են ընդհատակյա արտադրության եւ ապօրինի առեւտրի ակտիվացմանը։
Ինչպես հաղորդում է «Կոմերսանտ»-ը, «Ապօրինի առեւտուրը կորոնավիրուսի ժամանակ» հետազոտության մեջ նշվում է, որ որոշ երկրներում կառավարությունները սկսել են վերահսկել այս կամ այն  ապրանքատեսակների առաջարկն ու վաճառքը, ներազդելով դրանց արտադրության ծավալների եւ տարածման վրա։ Որպես օրինակ բերվում են անհատական պաշտպանության միջոցները՝ դիմակներն ու ձեռնոցները։ Դրանից բացի, սահմանափակվում էին այնպիսի ապրանքատեսակների արտադրությունը կամ վաճառքը, որոնք, կառավարությունների տեսանկյունից, համավարակի պայմաններում չեն հանդիսանում առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ, օրինակ, ոգելից խմիչքներն ու ծխախոտը։
Բոլոր այս միջոցները զգալիորեն վնասել կամ փոխել են գոյություն ունեցող մատակարարման շղթաները, ապրանքների տարածման համակարգերն ու դրանց հետ կապված տնտեսական գործունեությունը։ Euromonitor-ը նշում է, որ համավարակի հետեւանքներից կարելի է առանձնացնել ապօրինի առեւտրի ակտիվացումը, որի պատճառով տնտեսությունն ու իշխանությունները միլիարդավոր դոլարների եկամուտ են կորցրել։
«Տնտեսության որոշ հատվածներում անդրսահմանային կազմակերպված հանցավոր խմբավորումներն օգտվել են ոչ արդյունավետ կարգավորիչ ռեժիմից, ապրանքների մատակարարումների ընդհատումներից, սպառողական տրամադրությունների փոփոխությունից, ինչպես նաեւ գների մեծ տարբերությունից»,- ընդգծել են փորձագետները։
Ապօրինի առեւտրից առավելապես տուժած ոլորտներից են դեղագործությունը, հիգիենայի պարագաները, կենցաղային քիմիան, ծխախոտն ու ոգելից խմիչքները։
Օրինակ, Մալայզիայում եւ Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունում իշխանությունները սահմանափակում կամ արգելք էին սահմանել ծխախոտի վաճառքի վրա, որը գիտնականների կարծիքով, ավելի է խորացնում հետեւանքները COVID-19-ով վարակվածների համար: Արդյունքում ծխախոտի գինը Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունում աճեց երեք անգամ, ինչը հանգեցրեց մաքսանենգության աճին եւ կոնտրաֆակտ ապրանքների արտադրությանը:
Մեկ այլ օրինակը Ֆրանսիայում տիրող իրավիճակն էր, երբ կառավարությունն արգելեց վերավաճառել դիմակները, վախենալով, որ դա կհանգեցնի գների կտրուկ աճի։ Այս արգելքի, ինչպես նաեւ անբավարար վերահսկողության եւ անհրաժեշտ քանակությամբ դիմակների օրինական արտադրության համար ռեսուրսների բացակայության արդյունքում երկիրը ստիպված էր դիմակայել դիմակների մաքսանենգության հոսքին. միայն ապրիլին իշխանություններն առգրավել էին €30 մլն-ի մոտ 500 հազ. մաքսանենգ դիմակներ։
Համավարակի պայմաններում ակտիվացած ապօրինի առեւտրի մասշտաբները գրավեցին միջազգային կազմակերպությունների ուշադրությունը։ Այսպես, Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի (WEF) հաշվարկներով՝ համաշխարհային տնտեսության կորուստներն ապօրինի առեւտրից 2020թ. կհասնեն $2,2 տրլն-ի, ինչը կազմում է գլոբալ ՀՆԱ-ի 3%-ը։

Пандемия активизировала нелегальное производство и торговлю
Исследовательская компания Euromonitor International опубликовала отчет, в котором говорится, что пандемия COVID-19 и введенные ограничительные меры привели к активизации нелегального производства и торговли различными товарами.
Как сообщает «Коммерсант», в исследовании Euromonitor International «Нелегальная торговля во время коронавируса» отмечается, что в некоторых странах правительства начали контролировать предложение и продажу определенных товаров, влияя на объемы производства и распространение, например, средств индивидуальной защиты (маски, перчатки); либо ограничивали производство или продажу товаров, которые, с точки зрения правительства, не являются первостепенно важными в условиях эпидемии, например алкоголя и табачных изделий.
Все эти меры существенно повредили или изменили существовавшие логистические цепочки, системы распространения товаров и связанную с этим экономическую деятельность. Euromonitor отмечает, что среди последствий пандемии можно назвать активизацию нелегальной торговли, из-за чего легальная экономика и власти потеряли миллиарды долларов выручки.
«В некоторых секторах экономики транснациональные организованные преступные группировки воспользовались неэффективным регуляторным режимом, перебоями в поставках товаров, сменой потребительских настроений и ценовыми разрывами»,- подчеркивают исследователи.
Наиболее пострадавшими от нелегальной торговли оказались такие сегменты, как фармацевтика, товары для гигиены и ухода за телом, бытовая химия, табачные изделия, алкоголь.
Например, в Малайзии и ЮАР власти ввели ограничения или запреты на продажу табачных изделий, употребление которых, по мнению многих ученых, усугубляет последствия для заболевших COVID-19. В итоге в ЮАР цена на сигареты взлетела почти в три раза, что привело к росту контрабанды и производству контрафакта.
Еще одним примером является ситуация во Франции, где правительство ввело запрет на перепродажу масок, опасаясь взвинчивания цен спекулянтами. В результате этого запрета, а также недостаточного контроля и нехватки ресурсов для легального производства масок в достаточном количестве стране пришлось столкнуться с потоком контрабанды масок - только в апреле власти конфисковали около 500 тыс. контрабандных масок на общую сумму около €30 млн.
Масштабы нелегальной торговли, активизировавшейся в условиях пандемии, привлекли внимание международных организаций. Так, например, по подсчетам Всемирного экономического форума, потери мировой экономики от нелегальной торговли в 2020 году достигнут $2,2 трлн, что составляет 3% всего мирового ВВП.