Հայաստանը կարող է հավակնել ԿԶԵՀ-ի դրամաշնորհներին
Հայաստանը կարող է հավակնել Կայունացման եւ զարգացման եվրասիական հիմնադրամի (ԿԶԵՀ) դրամաշնորհներին, ասել է Ռուսաստանի ֆինանսների նախարար, ԿԶԵՀ խորհրդի նախագահ Անտոն Սիլուանովը:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, Սիլուանովը հայտնել է, որ հիմնադրամի խորհուրդը որոշում է կայացրել անցկացնել նախագծերի արտահերթ մրցութային ընտրություն՝  դրամաշնորհների ֆինանսավորման համար։
«Այդ միջոցները կուղղվեն առողջապահական համակարգերի կարիքներին: Այդպիսով, հիմնադրամի մասնակից պետությունները կստանան լրացուցիչ հնարավորություններ՝ կորոնավիրուսի բռնկմանը արագ արձագանքելու համար: Դրամաշնորհները շնորհվելու են մեկ շնչի հաշվով ցածր համախառն ազգային եկամուտ ունեցող երկրներին: Այդ չափանիշի համաձայն, դրամաշնորհներին կարող են հավակնել Ղրղըզստանը, Տաջիկստանը եւ Հայաստանը»,- նշել է Սիլուանովը:

Армения может претендовать на гранты ЕФСР
Армения может претендовать на гранты Евразийского фонда стабилизации и развития (ЕФСР), сказал министр финансов России, председатель совета ЕФСР Антон Силуанов.
Как сообщает ТАСС, Силуанов сообщил, что советом фонда принято решение о проведении внеочередного конкурсного отбора проектов для финансирования грантов.
«Эти средства будут направлены на нужды систем здравоохранения. Так государства - участники фонда получат дополнительные возможности для оперативного реагирования на вспышку коронавируса. Гранты будут предоставлены странам с низким уровнем валового национального дохода на душу населения. В соответствии с этим критерием на получение грантов могут претендовать Киргизия, Таджикистан и Армения», - сказал Силуанов.