Կասպարով. Կրիպտոարժույթի նկատմամբ վախերը գերագնահատված են
Ինչպես ցանկացած նոր տեխնոլոգիա, կրիպտոարժույթը եւս չի համարվում վատը կամ լավը: Ամեն ինչ կախված է նրանից, թե ինչպես այն կօգտագործեն եւ ինչ նպատակով: Դուք կարող եք ատոմային տեխնոլոգիաներն օգտագործել ռումբի կամ ռեակտորի ստեղծման համար:
Forbes-ի հետ հարցազրույցում այս մասին ասել է շախմատի աշխարհի 13-րդ չեմպիոն Գարրի Կասպարովը՝ ընդգծելով, որ այսօր շատ են խոսում կրիպտոարժույթի հավանական թերությունների մասին, քանի որ այն կարող է օգնել «վատ տղաներին» գումար գողանալ:
«Իրականում այդ վախերը գերագնահատված են: Եթե այլ տեսանկյունից նայենք, ապա կտեսնենք կրիպտոարժույթի բազմաթիվ առավելություններ՝ սկսած բիթքոինից ու դրան հաջորդածներից: Իսկ բլոկչեյն տեխնոլոգիան ավելի շատ անձնական վերահսկողություն է ապահովում մարդկանց համար այն ժամանակ, երբ մեր կյանքի ավելի ու ավելի շատ տարրեր վերահսկվում են կամ պետության, կամ կորպորացիաների, կամ էլ արտաքին կազմակերպությունների կողմից, որոնք ինչ-որ կերպ կարող են գաղտնի օրակարգ ունենալ:
Այդ պատճառով էլ մտածում եմ, որ սա տեխնոլոգիայի բնական արձագանքն է՝ օգնելու հանրությանը վերականգնելու անձնական վերահսկողությունը»,- ասել է Կասպարովը:
Նրա խոսքով՝ հասկանալի է, որ պետությունը չի կարող գործել առանց մարդկանց մասնավոր կյանքը խախտելու որոշակի իրավունքների, բայց այս ամենը պետք է կարգավորվի:
«Եվ մենք հասկանում ենք, որ պետությունը փող թողարկելու իրավունք ունի, սակայն, եթե դա դուրս գա վերահսկողությունից (ինչպես այսօր է), ապա մարդիկ կսկսեն որոնել
այլընտրանքային միջոցներ՝ իրենց հարստությունն ու կարողությունը գնաճից կամ պետության կողմից իրնեց ֆինանսական գործերին չվերահսկվող միջամտությունից պաշտպանելու  համար:
Բիթքոինների լավ կողմն այն է, որ դուք հաստատ գիտեք մոգական 21 մլն թիվը: Եվ մենք հասկանում ենք այդ բանաձեւը: Եվ երբ դուք ուրիշ կողմ եք նայում, օրինակ, Դաշնային պահուստային համակարգին, դուք երբեւիցե չգիտեք, թե որքան տրիլիոն դոլար կհայտնվի վաղը շուկայում, եւ ինչպես դա կանդրադառնա ձեր խնայողությունների վրա»,- ընդգծել է Կասպարովը:

Каспаров: Страхи в отношении криптовалют переоценены
Как и любая новоя технология, криптовалюта не является хорошей или плохой - все зависит от того, кто его использует и для какой цели. Вы можете использовать ядерные технологии для создания бомбы или реактора.
Об этом в интервью Forbes сказал 13-й чемпион мира по шахматам Гарри Каспаров, подчеркнув, что сегодня много говорят о потенциальных недостатках криптовалюты, потому что она может помочь плохим парням воровать деньги.
«На самом деле, эти страхи переоценены. Если посмотреть с другой стороны, то мы видим много преимуществ криптовалюты, начиная с биткоинов и других, которые последовали за ней. А технология блокчейн предоставляет больше личного контроля для людей в то время, когда контролируется все больше и больше элементов нашей жизни либо государством, либо корпорациями или внешними организациями, которые могут каким-то образом иметь тайную повестку дня. Поэтому я думаю, что это естественный ответ технологии, чтобы помочь общественности восстановить личный контроль»,- отметил Каспаров.
По его словам, понятно, что государство не может функционировать без определенных прав нарушать частную жизнь людей, но все это должно регулироваться.
«И мы понимаем, что государство имеет право выпускать деньги, но, опять же, если оно выйдет из-под контроля (как сейчас), люди будут искать альтернативные способы защиты своего богатства и сохранения своего состояния от инфляции или неконтролируемого вмешательства государства в их финансовые дела.
Хорошая сторона биткоинов в том, что вы точно знаете магическое число - 21 миллионов. И мы понимаем эту формулу. А когда вы смотрите в другую сторону, например на Федеральную резервную систему, вы никогда не знаете, сколько триллионов долларов появится на рынке завтра, и как это скажется на ваших сбережениях»,- подчеркнул Гарри Каспаров.