ՌԴ-ում կգործի աշխարհում առաջին լողացող ԱԷԿ-ը
Չուկոտկայում տեղակայված աշխարհի առաջին լողացող ատոմային ջերմաէլեկտրակայանը մայիսի 22-ին հանձնվել է արդյունաբերական շահագործման, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ակադեմիկ Լոմոնոսով» անվանումը կրող համալիրը բաղկացած է ափային ենթակառուցվածքից եւ լողացող էներգաբլոկից՝ հագեցած երկու ռեակտորներով՝ յուրաքանչյուրը 35 ՄՎտ հզորությամբ: Համալիրի էլեկտրական հզորությունը 70 ՄՎտ է, ջերմայինը՝ 50 Գկալ/ժ:
«Այսօրվանից լողացող ատոմային ջերմաէլեկտրակայանի կառուցումը կարելի է համարել բարեհաջող ավարտված: Հիմա այն լիիրավ դարձել է Ռուսաստանի 11-րդ շահագործվող ատոմային էլեկտրակայանը եւ ամենահյուսիսայինը աշխարհում»,- նշել է կոնցեռնի տնօրեն Անդրեյ Պետրովը:

Россия ввела в эксплуатацию первую в мире плавучую АЭС
Первая в мире плавучая атомная теплоэлектростанция (ПАТЭС) «Академик Ломоносов», расположенная на Чукотке, 22 мая введена в промышленную эксплуатацию, cообщает ТАСС.
Плавучая атомная теплоэлектростанция состоит из береговой инфраструктуры и плавучего энергоблока, оснащенного двумя реакторами электрической мощностью 35 МВт каждый. Электрическая мощность комплекса - 70 МВт, тепловая - 50 Гкал/ч.
«С сегодняшнего дня проект по сооружению плавучей атомной теплоэлектростанции в городе Певеке Чукотского АО можно считать успешно завершенным. Теперь она полноправно стала одиннадцатой промышленно эксплуатируемой атомной электростанцией в России и самой северной в мире»,-отметил директор концерна Андрей Петров.