Փաուելը` ԱՄՆ տնտեսության անկման եւ Երկրորդ Մեծ դեպրեսիայի մասին
Այս տարվա երկրորդ եռամսյակում՝ կորոնավիրուսի համավարակի հետեւանքներով պայմանավորված, ԱՄՆ ՀՆԱ-ն կարող է կրճատվել 20-30%-ով, իսկ գործազրկության մակարդակը հասնել 20-25%-ի։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին CBS հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է Կենտրոնական բանկի գործառույթներն իրականացնող ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգի (FRS) նախագահ Ջերոմ Փաուելը (Jerome Powell)։
Սակայն, Փաուելի կարծիքով, ներկա իրավիճակը պետք չէ անվանել Երկրորդ Մեծ դեպրեսիա։
«Կան մի քանի շատ հիմնարար տարբերություններ։ Առաջին հերթին՝ պատճառը․ դեռ 2 ամիս առաջ մենք ունեինք շատ առողջ տնտեսություն։ Սա արտաքին իրադարձություն է, ըստ էության՝ տարերային աղետ։ 1920-ականներին, երբ տեղի ունեցավ տապալումը, ֆինանսական համակարգը փլուզվեց։ Հիմա մեր ֆինանսական համակարգը ուժեղ է եւ կարող է դիմակայել։ Սա շատ կտրուկ անկում կլինի, բայց այս անկումը շատ ավելի կարճատեւ կլինի, քան այն, ինչ ձեզ մոտ զուգորդվում է 1930-ականների հետ»,-ասել է նա։
FRS-ի ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ ժամանակի ընթացքում տնտեսությունը կվերականգնվի։
«Կարծում եմ, հաջորդ ամիսների ընթացքում դուք կտեսնեք, ինչպես ընկերությունների վերաբացման եւ մարդկանց աշխատանքի վերադառնալու հետ մեկտեղ կսկսի վերականգնումը։ Մեզ այս ընթացքում կարեւոր է խուսափել վարակի երկրորդ ալիքից։ Եթե դա մեզ հաջողվի, տնտեսությունը կկարողանա շարունակել վերականգնվել։ Մենք կտեսնենք, ինչպես ՀՆԱ-ն այս եռամսյակի շատ ցածր ցուցանիշներից հետո կսկսի աճել։ Մենք կտեսնենք, ինչպես կկրճատվի գործազրկությունը»,- նշել է Ջերոմ Փաուելը։

Пауэлл։ ВВП США во втором квартале может сократиться на 20-30%
ВВП Соединенных Штатов во втором квартале текущего года в связи с последствиями пандемии коронавируса может сократиться на 20-30%, а уровень безработицы - достичь 20-25%.
Как сообщает ТАСС, такое мнение высказал в интервью телекомпании CBS председатель Федеральной резервной системы (ФРС) США, выполняющей функции центрального банка страны, Джером Пауэлл (Jerome Powell).
При этом, по мнению главы ФРС, нынешнею ситуацию не стоит называть Второй Великой депрессией.
«Есть некоторые очень фундаментальные различия. Во-первых, причина - у нас была очень здоровая экономика два месяца назад. Это внешнее событие, по сути это стихийное бедствие. В 1920-х годах, когда случился крах и все такое, финансовая система провалилась. Здесь наша финансовая система сильна и способна выдержать это. Будет очень резкий спад, но этот спад должен быть гораздо более коротким чем то, что у вас ассоциируется с 1930-ми годами»,- cказал Пауэлл.
Глава ФРС также выразил уверенность, что со временем экономика восстановится.
«Я думаю, что в течение следующих нескольких месяцев вы увидите, как начнется восстановление - по мере того, как компании вновь открываются и люди возвращаются к работе. Нам важно избежать второй волны вируса в этот период времени. Если нам это удастся, экономика сможет продолжить восстанавливаться. Мы увидим, как ВВП возвращается к росту после очень низких показателей в этом квартале. Мы увидим, как снизится безработица»,- отметил Джером Пауэлл.