Հայկական բանկերը լավ կապիտալիզացված են եւ շահութաբեր, ասվում է ՎԶԵԲ-ի զեկույցում
Երեւան, 25 փետրվարի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. “Հայաստանի բանկային հատվածն ամբողջությամբ սեփականաշնորհված է եւ վերապրել է առաջնային կոնսոլիդացիան, ինչը նախորդել է 2005 թվականի կեսին կապիտալի նվազագույն չափի նկատմամբ պահանջների ավելացմանը”:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այդ մասին ասվում է 2007 թվականի ընթացքում անցումային գործընթացի վերաբերյալ Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) զեկույցում:
“2006 թվականի հունվարին տեղի է ունեցել Հայաստանի Կենտրոնական բանկի ներքո բանկային եւ ոչ բանկային հսկողության համախմբումը, եւ այսօր այդպիսի հսկողությունն ընդգրկում է ավելի քան 400 ապահովագրական ընկերություններ, վարկային կազմակերպություններ, բրոքերային ընկերություններ ու փոխանակման կետեր:
Դա նպաստել է ոչ բանկային ֆինանսական միջնորդների ողջամիտ չափանիշների բարձրացմանն ու հանգեցրել է մի քանի արտոնագրերի ետ կանչմանը: 2006 թվականին ներդրվել է ավանդների ապահովագրման համակարգը, եւ բանկերն անցել են Ֆինանսական հաշվետվության միջազգային չափանիշներին:
Ընդհանուր առմամբ, բանկերը լավ կապիտալիզացված են, ունեն իրացվիլիության եւ շահութաբերյան բարձր մակարդակ, իսկ վարկային փաթեթների որակը մնում է համեմամտաբար բարձր: Դրա հետ մեկտեղ ֆինանսական հատվածին պակասում է դիվերսիֆիկացիան, իսկ ոչ բանկային ֆինանսական հատվածը մնում է փոքր:
Մեծացել են մասնավոր վարկավորման աճի տեմպերը, հատկապես սպառողական եւ հիփոթեքային վարկերի առումով, սակայն տնտեսության մեջ վարկային գործունեության ընդհանուր բաժինը նախկինի պես կազմում է ՀՆԱ 10%-ից պակաս”,- նշվում է զեկույցում:

Армянские банки хорошо капитализированы, ликвидны и прибыльны, говорится в докладе ЕБРР
Ереван, 25 февраля /Медиамакс/. «Банковский сектор Армении полностью приватизирован и претерпел первоначальную консолидацию, предшествовавшую увеличению в середине 2005 года требований к достаточности капитала».
Как сообщает агентство Медиамакс, об этом говорится в докладе Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) о процессе перехода за 2007 года.
«В январе 2006 года произошла консолидация банковского и небанковского надзора в рамках Центрального банка Армении, и сегодня таким надзором охвачено свыше 400 страховых обществ, кредитных организаций, брокерских фирм и обменных пунктов.
Это способствовало повышению пруденциальных стандартов для небанковских финансовых посредников и провело к отзыву нескольких лицензий. В 2006 году была внедрена система страхования вкладов, и банки перешли на Международные стандарты финансовой отчетности.
В целом банки хорошо капитализированы, ликвидны и прибыльны, а качество кредитных портфелей остается относительно высоким. Вместе с тем финансовому сектору не хватает диверсификации, а небанковский финансовый сектор остается небольшим.
Повысились темпы роста частного кредитования, особенно потребительских и ипотечных кредитов, однако общая доля кредитной деятельности в экономики по-прежнему составляет менее 10% от ВВП», - отмечается в докладе.