ԿԲ-ն արձագանքում է գնաճային ճնշումներին
ՀՀ ԿԲ Խորհրդի անդամ Վաչե Գաբրիելյանի հարցազրույցը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանը եւ www.banks.am պորտալին
- ԿԲ խորհուրդը երեկ բարձրացրել է վերաֆինանսավորման ռեպո տոկոսադրույքը: Ինչո՞վ է պայմանավորված այդ որոշումը:
- Այն պայմանավորված է տնտեսության վերջին ժամանակաշրջանի զարգացումներով: Ինչպես գիտեք, 2007թ-ի ընթացքում մենք ունեցել ենք նշանակալից տնտեսական աճ` 13.7 տոկոս, և դրան զուգահեռ զգալիորեն աճել են թե’ բնակչության եկամուտները, թե’ նրանց ծախսերը (բնակչության դրամական եկամուտներն աճել են 25,7 տոկոսով, իրական տնօրինվող եկամուտները` 19.2 տոկոսով): Սա նշանակում է պահանջարկի էական աճ և դա ունի զգալի գնաճային ներուժ: 2008 թ. ընթացքում 2007թ-ի համեմատ, ավելի ընդլայնողական է լինելու բյուջեի ազդեցությունը, այսինքն, պետության կողմից ծախսերը ևս խթանելու են տնտեսությանը, իսկ դա նույնպես բերում է գնաճային որոշակի ճնշումների: Բնականաբար, մենք պետք է արձագանքենք այս զարգացումներին:
- ԿԲ մամլո հաղորդագրությունում շեշտադրում է արված համաշխարհային շուկաներում ձևավորված խնդիրների վրա:
- 2007թ. ընթացքում, ինչպես գիտեք, միջազգային ֆինանսական շուկաներում կարևոր խնդիրներ առաջացան` կապված ԱՄՆ հիպոթեկային շուկայի ճգնաժամի և դրանից բխող իրացվելիության ճգնաժամի հետ, որոնք զուգորդվեցին նաև ապրանքների, մասնավորապես, նավթի և մթերքների թանկացումներով: Այս տեսակետից բավականին հետաքրքիր էր հոկտեմբեր-նոյեմբերը, երբ միաժամանակ բարձրացան ձեթի, կարագի, հացի և այլ ապրանքների միջազգային գները: Եվ դա գրեթե բոլոր երկրներում բերեց գնաճի: Անգամ Չինաստանում, ուր երկար ժամանակ գնաճ չկար, 2007-ին եղել են որոշակի գնաճային զարգացումներ: Գնաճը բարձրացավ ՌԴ-ում, եվրոպական երկրներում, ԱՊՀ երկրներում:
Բոլորը գիտեն, որ տարածաշրջանում ՀՀ գնաճն ամենացածրն էր` 6.6 տոկոս, երբ հարևան Վրաստանում կամ Ադրբեջանում այն եղել է 12, 18 տոկոս: ՌԴ-ն երկար տարիներ փորձում էր մտնել մինչև 10 տոկոս գնաճի տիրույթը, բայց անցյալ տարվա 9.8 տոկոսից գնաճն այս տարի էապես բարձրացավ:
Դրանից բացի, պետք է հաշվի առնել որ միջազգային ֆինանսական շուկայում առաջացած վերոհիշյալ խնդիրները բերեցին նրան, որ տնտեսությունը խթանելու համար ԱՄՆ ՖՊՀ-ը շատ կարճ ժամկետում զգալիորեն կրճատեց տոկոսադրույքները: Եվրոպայի կենտրոնական բանկի հետ միասին ԱՄՆ ՖՊՀ-ն նաև իր շուկայական գործարքներով լրացուցիչ իրացվելիություն տվեց շուկաներին, ինչը համաշխարհային շուկայում ավելացնելով իրացվելիությունը, մեծացրեց նաև գնաճային ճնշումները:
- Իսկ ԿԲ-ն ունի՞ որոշակի կանխատեսումներ այն մասին, թե ինչպիսին են լինելու գնաճային ճնշումներն այտ տարվա ընթացքում:
- Ընդհանուր առմամբ, հատկապես 2008-ի վերաբերյալ միտումները պետք է տեղավորել ավելի լայն միտումների մեջ. մոտակա տարիներին ենթադրվում է, որ պետք է տեղի ունենա հումքային ապրանքների, մասնավորապես, բնամթերքների և մետաղների և այդ տիպի ապրանքների գների աճ: Այս առումով, օրինակ, Ալան Գրինսպենն իր վերջին գրքում ասում է, որ մենք մտնում ենք մի դարաշրջան, որտեղ գնաճային ճնշումները դեռ երկար լինելու են մեզ հետ: Թե ինչպիսի՞ն կլինեն հատկապես ավելի երկարատև ժամանակահատվածում գնաճային ճնշումները... դեռ ժամանակը ցույց կտա:
2007-ի վերջին շատերը ենթադրում էին, որ գնաճային ճնշումները 2008-ին կարող էին թուլանալ: Սակայն այժմ, ԱՄՆ տնտեսության կրճատման ակնհայտ սպառնալիքի և ԱՄՆ ՖՊՀ ագրեսիվ գործողությունների ներքո նման հույսեր կարծես թե շատ քիչ են, և հիմնականում միջազգային փորձագետներն այն կարծիքին են, որ նշված գնաճային ճնշումները շարունակվելու են նաև 2008-ին:
- Օգտվելով առիթից, կխնդրեինք մեկնաբանել փետրվարի 2-ին “Առավոտ” օրաթերթում տպագրված “Ազատություն” կուսակցության նախագահ, ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանի հարցազրույցը, որտեղ մի շարք մեղադրանքներ էին հնչեցվել ԿԲ-ի հասցեին:
- Թերևս այդ հարցազրույցը կարելի է դիտարկել նախընտրական պայքարի տրամաբանության մեջ, որի մեջ ԿԲ-ին պետք չէ ներքաշել: Ճիշտ ասած, չէի ցանկանա, որ ԿԲ մեկնաբանություններին քաղաքական երանգ տրվեր եւ ուղղակի կանդրադառնամ զուտ փաստերին, որոնք վերաբերում են ԿԲ-ին:
Պարոն Բագրատյանի հարցազրույցը պարունակում է ակնհայտորեն սուտ տեղեկատվություն:
Հարցազրույցը պարունակում էր դրույթներ երեք բանկերի` “Արդշինինվետսբանկի”, “Ագրոբանկի” և “Խնայբանկի” վաճառքի վերաբերյալ: Երեքի վերաբերյալ էլ կար ակնհայտ ապատեղեկատվություն: Ես շատ կարճ նշեմ դրանք: Մասնավորապես. “Խնայբանկի” մասնավորեցման հետ ԿԲ-ն կապ չի ունեցել: “Խնայբանկի” մասնավորեցումը կատարվել է սեփականատիրոջ` այն է, Ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարարության կողմից:
Երկրորդ, “Ագրոբանկը” չի սնանկացվել, այն ինքնալուծարվել է, որովհետև սեփականատերը որոշել է վաճառել բանկը: Բանկը գնացել է ինքնալուծարման, ԿԲ-ն սնանկացման վարույթ “Ագրոբանկի” նկատմամբ երբեք չի սկսել:
Երրորդ. խնդրահարույց “Արդշինբանկը” վաճառվել է այդ նպատակի համար միջազգային կազմակերպությունների կողմից առաջարկված մի մեթոդով, որը համաշխարհային պրակտիկայում կոչվում է ակտիվների վաճառք և պարտավորությունների ստանձնում (purchase and assumption): Վաճառքը եղել է խիստ թափանցիկ, հանձնաժողովը հրավերներ է ուղարկել Հայաստանի բոլոր բանկերին, ինչպես նաև բոլոր ցանկություն հայտնած ներդրողներին: Հանձնաժողովում, բացի ԿԲ աշխատակիցներից, ընդգրկված են եղել նաև ԱՄՆ ՄԶԳ խորհրդատուն, Ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարարության ներկայացուցիչը: Հանձնաժողովի բազմաթիվ քննարկումներին հրավիրվել են նաև պատգամավորներ, "Արդշինբանկի" ակտիվները գնելու և պարտավորությունները ստանձնելու հայտ ներկայացրած ՀՀ առևտրային բանկերը:
Ինչ վերաբերում է ԿԲ կողմից տրամադրված համակարգային վարկին, ապա այն տրվել է շատ ավելի վաղ, խարդախության բացահայտման պահին` դեռևս վաճառքի հնարավորությունը քննարկելուց մեկ տարի առաջ, և կոչված է եղել ապահովելու բանկային համակարգի կայունությունը: “Արդշինբանկի” խնդիրները ծագել են հենց խարդախության արդյունքում, և այլ պատճառներ փնտրելն աբսուրդ է: Համակարգային վարկի մոտ 80 տոկոսն արդեն իսկ ետ է վճարված, և մենք աշխատանքներ ենք տանում մնացածը ևս ետ բերելու համար: Սա ընդամենը տեղեկատվություն է, ես չէի ցանկանա ավելին ասել:
- ԿԲ-ն մտադի՞ր է որեւէ գործընթաց նախաձեռնել այդ հայտարարությունների վերաբերյալ:
- Քանի որ հարցազրույցը պարունակում է ակնհայտորեն սուտ տեղեկատվություն, ԿԲ իրավաբանները պատրաստում են հայց` հարցազրույցում պարունակվող զրպարտիչ տեղեկությունների առնչությամբ դատարան դիմելու համար:

ЦБ работает над смягчением инфляционных давлений
Интервью члена Совета Центрального банка Армении Ваче Габриеляна агентству Медиамакс и порталу www.banks.am
- 4 февраля Совет ЦБ решил поднять ставку рефинансирования, чем обусловлено это решение?
- Оно вызвано развитиями в экономике за последний период. В 2007 году в Армении был зарегистрирован значительный экономический рост – 13.7 %, и параллельно с этим существенно выросли как доходы населения, так и его расходы (денежные доходы населения выросли на 25.7 %, реальные доходы – на 19.2 %). Это означает существенный рост спроса, который обладаает значительным инфляционным потенциалом. В 2008 году, по сравнению с минувшим годом, влияние бюджета будет более расширительным, иначе говоря, расходы государства будут стимулировать экономику, а это также порождает определенные инфляционные давления. Естественно, мы должны были отреагировать на эти развития.
- В сообщении пресс-службы ЦБ о повышении ставки делается акцент на ситуацию на мировых рынках.
- В течение 2007 года на международных финансовых рынках возникли серьезные проблемы, связанные с кризисом на ипотечном рынке США и обусловленным им кризисом ликвидности. За этим последовало подорожание ряда товаров, в частности, нефти и продуктов питания. С этой точки зрения особенно интересными были октябрь и ноябрь 2007 года, когда одновременно выросли международные цены на растительное и сливочное масло, зерно и другие товары. Это привело к росту инфляции почти во всех странах. Даже в Китае, где долгое время не было инфляции, в 2007 году были отмечены определенные инфляционные развития. Инфляция выросла в России, странах СНГ и Европы. Общеизвестно, что самый низкий уровень инфляции в регионе в Армении – 6.6 %, а в Грузии и Азербайджане он составил, соответственно, 12 и 19 %. Россия долгие годы пыталась оставаться в пределах 10-и процентной инфляции, но в этом году инфляция там значительно увеличилась.
Кроме того, следует также учитывать, что упомянутые проблемы, возникшие на международных финансовых рынках, привели к тому, что за очень короткий срок ФРС США значительно сократила процентные ставки для стимуляции экономики. Совместно с Европейским Центробанком американские финансовые власти своими сделками придали дополнительную ликвидность рынкам, что также привело к росту инфляционного давления.
- Будут ли инфляционные давления на международных финансовых рынках иметь продолжение в 2008 году? Каковы прогнозы международных экспертов?
- В целом, тенденции относительно 2008 года следует рассматривать в контексте более широких тенденций, согласно которым в ближайшие годы будет иметь место рост цен на сырьевые товары. В этой связи, Алан Гринспен, к примеру, пишет в своей последней книге, что мы входим в период, в котором нас еще долго будут сопровождать инфляционные давления. Время покажет - какими они будут в более долгосрочной перспективе? В конце 2007 года многие предполагали, что инфляционные давления в 2008 году могут ослабнуть, однако сегодня, в свете очевидной рецессии американской экономики и агрессивнвых действий ФРС США этих надежд остается не так много, и в основном международные эксперты сходятся в том мнении, что инфляционные давления продолжатся и в 2008 году.
- 2 февраля в газете «Аравот» было опубликовано интервью председателя партии «Свобода», бывшего премьер-министра Армении Гранта Багратяна, в котором содержался ряд обвинений в адрес ЦБ. Каковы будут ваши комментарии?
- Это интервью, скорее всего, следует рассматривать скозь призму предвыборной борьбы, втягивать в которую ЦБ не следует. Честно говоря, я бы не хотел, чтобы комментариям ЦБ давалась политическая окраска и всего лишь прокомментирую факты, которые касаются Центрального банка.
Интервью господина Багратяна содержит откровенно ложную информацию.В нем речь идет о продаже трех банков – «Ардшининвестбанка», «Агробанка» и «Сбербанка». Во всех трех случаях была допушена очевидная дезинформация.
Во-первых, ЦБ не имел отношения к приватизации «Сбербанка» - она была проведена собственником банка – министерством финансов и экономики.
Во-вторых, «Агробанк» не был банкротом, «Агробанк» самоликвидировался, поскольку собственник банка принял решение о его продаже. Банк пошел путем самоликвидации, и ЦБ никогда не начинал процедуру банкротства в отношении «Агробанка».
В-третьих, проблемный «Ардшинбанк» был продан по методу, предложенному международными организациями. В мировой практике этот метод называется продажей активов и взятием на себя обязательств (purchase and assumption). Процесс продажи был прозрачным, комиссия направила приглашения всем банкам Армении, а также всем заинтересованным инвесторам. В составе комиссии, кроме представителей ЦБ, присутствовали советник Агентства США по межународному развитию, представитель министерства финансов и экономики. На многочисленные обсуждения комиссии приглашались также депутаты, представители коммерческих банков Армении, представивших заявки на покупку активов и обязательств «Ардшинбанка». Что касается системного кредита, предоставленного со стороны ЦБ, то он был предоставлен ранее, при раскрытии мошенничества - за год до начала обсуждения возможности продажи и преследовал цель обеспечить стабильность банковской системы.
Проблемы «Ардшинбанка» возникли именно в результате мошенничества, и поиск иных причин является абсурдом. Около 80 процентов системного кредита уже выплачено, и мы работаем над возвращением оставшейся части.
- ЦБ не собирается инициировать соответствующие шаги в связи с прозвучавшими обвинениями?
- Поскольку упомянутое интервью содержит откровенно ложную и клеветническую информацию, юристы ЦБ готовят иск для обращения в суд.