Յունիբանկի «Կանայք բիզնեսում» ծրագրով կվարկավորվի շուրջ 100 կին ձեռներեց
Յունիբանկը, կանանց ձեռներեցությանն աջակցելու նպատակով, FMO բանկի հետ համատեղ իրականացնում է «Կանայք բիզնեսում» ծրագիրը:
Բանկում նշել են, որ ծրագրի շրջանակում ընկերությունների կին սեփականատերերը կամ ղեկավարները կարող են մինչեւ $500 հազ. գումարով եւ 10,5% տարեկան տոկոսադրույքով վարկ ստանալ:
Վարկը տրամադրվում է դոլարով՝ մինչեւ 60 ամիս ժամկետով:
«Կանայք բիզնեսում» ծրագրով վարկը տրամադրվում է տարբեր ոլորտներում ներգրավված կին ձեռներեցներին՝ արտադրություն, առեւտուր, տուրիզմ, սպասարկում (այդ թվում՝ տպագրություն եւ բժշկական սարքավորումներ) եւ այլն:
Նախնական գնահատականներով՝ «Կանայք բիզնեսում» ծրագրի շրջանակում բիզնեսի զարգացման եւ ընդլայնման համար վարկային միջոցներ կհատկացվեն ավելի քան 100 կին ձեռներեցների:
Անհատ ձեռներեց Քրիստինե Շահբազյանն արդեն օգտվել է Յունիբանկի նոր առաջարկից.
«Մենք ստացել ենք վարկ շահավետ պայմաններով, ինչը նշանակում է, որ այժմ մենք կարող ենք իրականացնել մեր բոլոր պլանները՝ ընդլայնել, արդիականացնել բիզնեսը եւ դուրս գալ նոր մակարդակ: Այժմ ես ղեկավարում եմ փոքր բիզնես, բայց Յունիբանկի աջակցության շնորհիվ, վստահ եմ՝ առաջիկա հինգ տարիներին կանցնենք զարգացման նոր փուլ»:
«Այս ծրագրի նպատակը գործարար կանանց համար ֆինանսավորման եւս մեկ աղբյուր ստեղծելն է, ինչը նրանց բիզնեսի զարգացման համար նոր խթան կհանդիսանա,- նշել է Յունիբանկի կորպորատիվ բիզնեսի զարգացման եւ վաճառքների գծով տնօրեն Դավիթ Պետրոսյանը: -Վարկը տրամադրվում է կոնկրետ նպատակների համար՝շրջանառու միջոցների համալրման, ներդրումների, այլ բանկերում եւ վարկային կազմակերպություններում վարկերի վերաֆինանսավորման համար»:
«Յունիբանկը եւ FMO-ն համագործակցության համաձայնագիրը ստորագրել են 2018թ. հոկտեմբերին Նիդեռլանդներում: Ծրագրի շրջանակում կին ձեռներեցներին կհատկացվի $10 մլն-ի վարկավորում: «Կանայք բիզնեսում» ծրագրի իրականացումը հնարավորություն կտա աջակցել ՓՄՁ-ների զարգացմանը եւ նպաստել Հայաստանում նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը»,- ասված է հաղորդագրությունում:

Более 100 женщин-предпринимателей смогут расширить свой бизнес по программе «Женщины в бизнесе» Юнибанка
04.12.2018 | 15:55 Главная страница / Новости /
#Юнибанк #женщины в бизнесе
Для поддержки женского предпринимательства Юнибанк совместно с нидерландским банком развития FMO осуществляет программу «Женщины в бизнесе».
В банке отметили, что в рамках программы женщины-руководители или владелицы компаний могут получить кредит размером до $500 тысяч под 10,5% годовых.
Кредит предоставляется в долларах США сроком до 60 месяцев.
В рамках программы «Женщины в бизнесе» кредит предоставляется предпринимательницам, работающим в самых разных сферах: в производстве, торговле, медицине, туризме (включая отельный и ресторанный бизнес), в сегменте услуг и др.
По предварительным оценкам, ожидается, что по данной программе средства на развитие и расширение бизнеса получат более 100 бизнес-леди.
Индивидуальный предприниматель Кристине Шахбазян уже воспользовалась предложением Юнибанка.
«Мы получили кредит на выгодных условиях, а это значит, что теперь сможем реализовать все наши планы развития. Планы были готовы давно, не хватало «живых» денег. Теперь мы расширим бизнес, модернизируем его, выведем на новый уровень развития. Сейчас я руковожу небольшим бизнесом, но благодаря кредиту Юнибанка в течение пяти лет, уверена, мы перейдём на новый этап развития»,- отметила она.
«Задача этой программы – предоставить бизнес-леди доступ к финансированию, которое даст новый импульс для развития бизнеса. Кредит выдаётся на конкретные бизнес-цели: пополнение оборотных средств, инвестиции, рефинансирование ранее полученных займов в других банках и иных кредитных организациях»,- пояснил директор по продажам и развитию корпоративного бизнеса Юнибанка Давид Петросян.
В банке сообщили, что соглашение о сотрудничестве между Юнибанком и FMO было подписано 28 октября в Нидерландах.
«В рамках программы женщинам-предпринимателям выделят кредитование в размере $10 млн. Реализация программы «Женщины в бизнесе» будет способствовать развитию МСП и созданию новых рабочих мест в Армении», - отмечается в сообщении.