Առաջիկայում ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿԸ կիրականացնի Հայաստանում առաջին DPO-ն
ԱԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿԻ գործադիր տնօրեն Աշոտ Օսիպյանի հարցազրույցը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանն ու Banks.am պորտալին
- Ինչո՞վ էր պայմանավորված ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿԻ ռեսթայլինգի անհրաժեշտությունը, ինչ՞ ծավալի աշխատանք է կատարվել եւ ինչպիսի՞ արդյունքներ եք ակնկալում:
- Ներկայիս զարգացման տեմպերը հիմք են տալիս դասել ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿԸ Հայաստանի բանկային համակարգի ամենադինամիկ զարգացող բանկերի շարքին: Մասնավորապես, մշտապես ընդլայնվում է մասնաճյուղային ցանցն ու մատուցվող բանկային ծառայությունների շրջանակներն ու որակը, ավելանում են բանկի կողմից տնտեսության իրական հատվածի վարկավորման ծավալները: Այսօր բանկն իր ուրույն տեղն Է գրավում հիպոտեկային, սպառողական վարկավորման ու պարտատոմսերի շուկաներում, ինչպես նաեւ ավանդային քաղաքականության ոլորտում:
ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿԸ ընդլայնում եւ զարգացնում է գործընկերային հարաբերությունները միջազգային խոշոր բանկերի, ֆինանսական կառույցների հետ , մասնակցում է միջազգային խոշոր վարկային ծրագրերի:
Այս ամենը պարտադրում էր ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿԻՆ հանդես գալ նոր ոճով եւ գովազդային նոր քաղաքականությամբ:
Բանկի ռեսթայլինիգին մենք նախապատրաստվել ենք գրեթե կես տարի, իսկ աշխատանքներն այդ ուղղությամբ առավել ակտիվացրել ենք վերջին երեք ամիսներին: Հատուկ ստեղծված աշխատանքային խմբի ներկայացրած առաջարկները մանրամասն քննարկվել են բանկի գործադիր մարմնի եւ խորհրդի կողմից: Մեզ համար կարեւոր էր, որպեսզի ռեսթայլինգը լիներ իմաստավորված եւ արժանանար մեր հաճախորդների եւ ներդրողների արձագանքին:
ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿԻ նոր լոգոտիպը, որում պատկերված են դեպի վեր ձգվող երկու սրաձեւ գագաթներ, խորհրդանշում է ոչ միայն բանկի անվանումը, այլեւ զարգացման այն դինամիկան, որն ունի բանկն այսօր եւ որի անընդհատ աճին են ուղղված լինելու բանկի բոլոր գործողություններն առաջիկա տարիներին: Իսկ ընտրված նոր գույները` բոսորագույնն ու արծաթագույնը, պրոֆեսիոնալիզմի, պահպանողական ագրեսիվության, ազնվազարմության խորհուրդն ունեն:
Ռեսթայլինգն, այո, պահանջել է որոշակի ծախսեր, սակայն տվյալ ծրագիրը մեր կողմից դիտվում է որպես բանկի իմիջի բարձրացմանն ուղղված միջոցառումների անհրաժեշտություն, ինչն, անկասկած, կհանգեցնի մեր գործունեության արդյունավետությանը:
- Ռեսթայլինգի անցկացումը ենթադրու՞մ է նաեւ բանկի գովազդային քաղաքականության փոփոխություն:
- Բնականաբար: Մշակվել են գովազդային նոր ապրանքատեսակներ եւ PR-ակցիաներ: Դա շարունակական աշխատանք է, որի ընթացքում մենք կկիրառենք միջազգային փորձը` ներդաշնակեցնելով այն մեր իրականության հետ: Մենք կկիրառենք նաեւ գովազդային քաղաքականության նոր էլեմենտներ:
- Վերջերս Դուք ասել եք, որ ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿԻ նպատակն է "իշխող դեր" զբաղեցնել Հայաստանի բանկային համակարգում եւ ֆինանսական շուկայում: Ի՞նչ եք Դուք ներառում այդ հասկացության մեջ:
- Առաջին հերթին, խոսքը ֆինանսական շուկայում բանկի տեսակարար կշռի ավելացման մասին է` բոլոր ծառայությունների գծով: Արդեն այսօր բանկն ունի արտարժույթի փոխանակման ծավալի միջբանկային բավականին լուրջ ցուցանիշներ` 12-14%: Մենք հետեւողական աշխատանք ենք կատարում նաեւ բանկային այլ ծառայությունների գծով, եւ հստակ պատկերացնում ենք, թե որ տեխնոլոգիաների շնորհիվ կարելի է հայտնվել երկրի ֆինանսական շուկայում քաղաքականություն թելադրող բանկի դերում:
Մեր բոլոր առաջարկները շուկայում թելադրված են հաճախորդների բանակ ունենալու, բանկի հանդեպ լոյալ լինելու եւ, բնականաբար, նրանց շարքերը մշտապես համալրելու անհրաժեշտությամբ: Այդ պատճառով մենք մեր ուշադրությունը շեշտադրում ենք նոր, իրենց մեջ սոցիալական պատասխանատվության մասնիկներ պարունակող ապրանքատեսակների եւ բանկային ծառայությունների ներդրման ուղղությամբ:
Մասնավորապես, բանկը մշակել է նոր տեսակի "Կենսաթոշակային" ավանդը, որը հնարավորություն է տալիս բանկում բացել կենսաթոշակային հաշիվներ: Ընդ որում, հնարավորություն է տրվում ձեւակերպել ինչպես ինստիտուցիոնալ (աշխատակիցների համար կենսաթոշակային հաշիվներ բացելու նպատակով կազմակերպությունների հետ պայմանագրեր կնքելը), այնպես էլ անհատական կենսաթոշակային ավանդներ: Սոցիալական ուղղվածությամբ բանկի նոր ապրանքատեսակներին է պատկանում նաեւ նպաստավոր պայմաններով նորապսակների համար հիփոթեքային վարկի տրամադրումը:
Մենք մեր հաճախորդներին առաջարկում ենք նաեւ ոչ ավանդական բանկային ծառայություններ: Դրանց թվում են հիփոթեքային ավանդը (իր մեջ պարունակում է երկու գործընթաց` գումարի կուտակում եւ ավելի բարենպաստ պայմաններով անշարժ գույքի հետագա ձեռքբերում); "4X4" սեզոնային ավտովարկը` աշուն-ձմեռ սեզոնին չորս քարշակ անիվներ ունեցող ավտոմեքենաներ ձեռք բերելու համար, վթարված ավտոմեքենաների վերանորոգման համար վարկը եւ այլն:
- Ո՞ր փուլում են գտնվում ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿԻ IPO իրականացնելու նախապատրաստական աշխատանքները եւ ե՞րբ կարող է տեղի ունենալ բաժնետոմսերի տեղաբաշխումը:
- Մենք արդեն ավարտում ենք տեղաբաշխման դիզայնի աշխատանքները: Տվյալ դեպքում դիզայն ասելով ես նկատի ունեմ տեղաբաշխման բոլոր պայմանները` մեխանիզմը, ժամկետները, արժեքը: Հայաստանի ֆինանսական շուկայի համար նորություն կլինի ինչպես տեղաբաշխման արժեքը (մենք նախատեսում ենք բաժնետոմսերի տեղաբաշխում շուկայական արժեքով ), այնպես էլ տեղաբաշխման մեխանիզմը` մենք մտադիր ենք առաջին անգամ օգտագործել ուղիղ զանգվածային առաջարկի մեխանիզմը` DPO-ն (direct public offering):
Հենց այդ նպատակով մեր բանկը վերափոխվել է Բաց բաժնետիրական ընկերության: Բացի այդ, բաժնետոմսի անվանական արժեքը 500 հազարից իջեցվել է 5 հազար դրամի: Դա նշանակում է, որ մենք ցանկանում ենք մեր բաժնետոմսերը մատչելի եւ գրավիչ դարձնել բնակչության լայն շերտերի համար: Նախնական ուսումնասիրությունների արդյունքներով կարելի է ասել, որ արդեն իսկ այսօր մեծ հետաքրքրություն կա ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿԻ բաժնետոմսերի նկատմամբ:
Բաժնետոմսերի տեղաբաշխման գործընթացը կսկսվի նոյեմբերին եւ կտեւի մինչեւ այս տարվա դեկտեմբերը: Կցանկանայի առանձնացնել երկու հիմնական խնդիրներ, որոնք կկանգնեն մեր առջեւ DPO իրականացնելուց հետո. բաժնետոմսի փոխարժեքային արժեքի բարձրացում եւ շահաբաժինների վճարում:
DPO-ին պատրաստվելու ընթացքում մենք ուսումնասիրել ենք միջազգային փորձը, որն օգտագործելու ենք` հաշվի առնելով Հայաստանի ֆինանսական շուկայի ներկայիս զարգացումները: Մենք արդեն աշխատանքային փորձ ունենք կապիտալի շուկայում. այս տարվա մայիսին թողարկել ենք պարտատոմսեր, որոնք այնքան գրավիչ են դարձել ներդրողների համար, որ պահանջարկը գերազանցել է առաջարկը: Մենք նախատեսում ենք նոր պարտատոմսերի տեղաբաշխում, եւ արդեն այսօր քննարկում ենք դրա պայմանները:
- Աճող մրցակցության պայմաններում Հայաստանի բանկերը սկսել են ավելի մեծ ուշադրություն դարձնել նոր տեխնոլոգիաների ներդրմանը: Արդյո՞ք դա վաղաժամ չէ այն առումով, որ բնակչությունը դեռեւս չունի բավական փորձ ու հմտություններ` դրանց գործնական կիրառման համար:
- Երբ 90-ականների վերջին Հայաստանում հիմնադրվեց ArCa պրոցեսինգային կենտրոնը, շատերը չէին հավատում այդ նախաձեռնության հաջողությանը: Իսկ այսօր արդեն հնարավոր չէ պատկերացնել մեր կյանքն առանց պլաստիկ քարտերի: Երկրում արդեն կան ավելի քան 120 հազար քարտատերեր, եւ նրանց թիվն անընդհատ աճում է:
Կարծում եմ, նոր տեխնոլոգիաներն անհրաժեշտություն են, եւ կշահեն այն բանկերը, որոնք կկարողանան ժամանակին դրանք ներդնել եւ գրագետ մատուցել բնակչությանը:
- Նախատեսվու՞մ է արդյոք ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿԻ մանասճյուղային ցանցի ընդլայնում մինչեւ տարեվերջ: Ինչպե՞ս եք գնահատում բանկի կողմից բացված Western Union մասնագիտացված մասնաճյուղի աշխատանքը:
- Հանդես գալով որպես մանրածախ բանկ` մենք հատուկ ուշադրություն ենք դարձնում մեր մասնաճյուղային ցանցի ընդլայմանը: Բանկն արդեն ունի 8 մասնաճյուղ, որոնցից վերջինը մի քանի օր առաջ բացվել է Ծաղկաձորում: Մինչեւ տարեվերջ մենք նախատեսում ենք բացել եւս երկու մասնաճյուղ` Դավիթաշենում եւ Էջմիածին քաղաքում: Մասնաճյուղային ցանցի ընդլայնման քաղաքականությունը կշարունակվի նաեւ 2008 թ-ին:
Ինչ վերաբերում է Western Union մասնագիտացված մասնաճյուղ-բաժանմունքին, ապա դրա շրջանառությունն աճում է: Տարեսկզբից մասնաճյուղի գործարքների ծավալն աճել է մոտ 4 անգամ:
Հաշվի առնելով աճի նման տեմպերը` սեպտեմբերին ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿԸ դարձել է Western Union-ի գործակալ, ինչը մեզ հնարավորություն է տալիս ոչ միայն սպասարկել Հայաստանում Western Union-ի ծառայությունները, այլեւ ունենալ ենթագործակալներ:
Ինչպես եւ նախատեսվում էր, մասնաճյուղն արդեն անցել է 11-ժամյա աշխատանքային ռեժիմի, իսկ մոտ ժամանակներս այն կաշխատի շուրջօրյա ռեժիմով:
- Սեպտեմբերին հայտարարվել էր, որ ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿՆ ակտիվորեն զարգացնում է իր կապերը միջազգային ֆինանսական կառույցների հետ: Ինչպիսի՞ կառույցների մասին է խոսքն ու ինչպիսի՞ համատեղ ծրագրեր է նախատեսվում իրագործել:
- Վերջին ժամանակահատվածում ակտիվացել եւ ընդլայնվել են մեր կապերը միջազգային ճանաչում ունեցող թղթակից բանկերի հետ: Մենք հաջող բանակցություններ ենք անցկացրել, որոնք ներառում են սպասարկման ոլորտն ու առեւտրի ֆինանսավորման հեռանկարը:
Մենք նաեւ բանակցություններ ենք վարում միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների հետ, որոնց արդյունքների մասին կհայտարարենք մոտ ժամանակներս:
- Իրենց հրապարակային հայտարարություններում առեւտրային բանկերի ներկայացուցիչները ողջունում են հայկական շուկա նոր բանկերի մուտքը: Որքա՞նով են անկեղծ նման հայտարարությունները:
- Լինելով Հայաստանի քաղաքացի` ես շատ ուրախ եմ, որ մեր երկիր են մուտք գործում համաշխարհային ճանաչում ունեցող բանկեր, ինչն, անկասկած, կհանգեցնի մրցակցության ուժեղացմանը, որից, ի վերջո, կշահի հաճախորդը:
Որպես բանկի ղեկավար, ես չեմ կարող չմտածել այն մասին, թե ինչպես կընթանա այդ մրցակցությունը: Չեմ թաքցնի` շատ դժվար կլինի մրցել արտասահմանյան բանկերի հետ, որոնք հնարավորություն ունեն Հայաստան ներգրավել խոշոր ֆինանսական հոսքեր, բերել որոշակի բիզնես մշակույթ: Սակայն իրավիճակը շուկայում աստիճանաբար փոխվում է, եւ հայկական բանկերի մոտ նույնպես առաջանում է նման հնարավորություն: Ինչ վերաբերվում է մեր բանկին, ապա մենք եւս կփորձենք միջազգային շուկայում գործընկեր գտնել` ֆինանսական միջոցներ ներգրավելու նպատակով: Իսկ մեր գլխավոր առավելությունը կլինի այն, որ մենք ավելի լավ ենք հասկանում հայկական շուկան եւ ունենք Հայաստանում աշխատելու բավականին փորձ:

АРАРАТБАНК готовится к проведению первого DPO в Армении
Интервью исполнительного директора АРАРАТБАНКА Ашота Осипяна информационному агентству Медиамакс и порталу Banks.am
- Чем была обусловлена необходимость проведения рестайлинга АРАРАТБАНКА, какой объем работы был проделан и на какую отдачу Вы рассчитываете?
- Нынешние темпы развития дают основание причислить АРАРАТБАНК к числу одного из самых динамично развивающихся банков Армении. Постоянно расширяются наша филиальная сеть, ассортимент и качество банковских услуг, увеличиваются объемы кредитования реального сектора экономики. Сегодня банк занимает особое место на рынках ипотечного и потребительского кредитования, рынке ценных бумаг, а также в сфере проводимой банком депозитной политики.
АРАРАТБАНК расширяет и развивает партнерские отношения с крупными зарубежными банками и международными финансовыми структурами, принимает участвует в крупных международных кредитных программах.
Все это обязывало, чтобы АРАРАТБАНК выступил в новом стиле и с новой рекламной политикой. Мы готовились к рестайлингу полгода, однако работа в этом направлении активизировалась в течение последних трех месяцев. В банке была создана специальная рабочая группа, предложения которой детально обсуждались со стороны исполнительного органа и Совета банка. Для нас было важно, чтобы рейсталинг стал бы бы осмысленным и удостоился бы соответствующего резонанса со стороны наших клиентов и инвесторов.
Новый логотип банка, изображающий устремленные вверх две острые вершины, символизирует не только название банка, но и сегодняшнюю динимику развития, а также все те действия, которые обеспечат дальнейшее развитие банка в течение ближайших лет. А выбранные новые цвета – бордовый и серебристый символизируют профессионализм, агрессивность с элемантами определенного консерватизма и благородство.
Конечно же, рестайлинг потребовал определенных затрат, но данная программа рассматривается нами в качестве необходимого мероприятия по повышению имиджа банка, что непременно приведет к повышению результативности нашей деятельности.
- Проведение рестайлинга подразумевает и изменение рекламной политики банка?
- Да, безусловно. Уже разработаны новые рекламные продукты и PR-акции. Это - продолжительная работа, в ходе которой мы воспользуемся международным опытом, адаптируя его к нашей действительности. Планируем также применить новые элементы рекламной политики.
- Недавно Вы заявили, что целью АРАРАТБАНКА является занять «главенствующее место» в банковской системе и на финансовом рынке Армении.Что Вы вкладываете в это понятие?
- В первую очередь, речь идет об увеличении удельного веса банка на финансовом рынке по всем видам услуг. Уже сегодня банк имеет довольно серьезные межбанковские показатели по объему обмена валют – около 12-14%. Нами проводится последовательная работа и по другим банковским услугам, мы четко представляем - за счет каких технологий можно оказаться в роли банка, диктующего политику на финансовом рынке страны.
Все наши предложения на рынке продиктованы необходимостью иметь свою армию клиентов, учить их быть лояльными по отношению к банку и, естественно, постоянно наращивать их ряды. В силу этого мы акцентируем свое внимание на внедрении новых услуг и банковских продуктов, содержащих в себе элемент социальной ответственности.
В частности, банком разработан новый вид вклада – «Пенсионный», дающий возможность открытия пенсионных счетов в банке. При этом предоставляется возможность оформления как институциональных (подписание договоров с организациями для открытия пенсионных счетов для сотрудников), так и индивидуальных пенсионных вкладов. К новым продуктам банка с социальной направленностью относится и ипотечный кредит для молодоженов по благоприятным условиям.
Мы предлагаем нашим клиентам и нетрадиционные банковские услуги. В их числе - ипотечный вклад (совмещает в себе два процесса – накопление денег и дальнейшую покупку недвижимости по более благоприятным условиям); сезонный автокредит «4х4» для приобретения полноприводных автомобилей в осенне-зимний период; кредит на ремонт автомобилей, попавших в аварию и т.д.
- На какой стадии находится работа по подготовке к проведению IPO АРАРАТБАНКА и когда может состояться размещение акций?
- Мы уже завершаем работу над дизайном размещения. В данном случае под дизайном я имею в виду все условия размещения - механизм, сроки, стоимость. Новшеством для финансового рынка Армении станет как стоимость размещения /мы планируем размещение акций по рыночной стоимости/, так и механизм размещения - мы намерены впервые применить механизм прямого массового предложения - DPO /direct public offering /.
Именно с этой целью наш банк был преобразован в Открытое акционерное общество. Кроме того, номинальная стоимость акции была снижена с 500 до 5 тысяч драмов. Это означает, что мы хотим сделать наши акции доступными и привлекательными для широких слоев общества. По итогам предварительных исследований можно утверждать, что уже сегодня существует интерес к акциям АРАРАТБАНКА.
Процесс размещения акций начнется в ноябре и продлится до декабря этого года. Хочу выделить две основные задачи, которые встанут перед нами после проведения DPO - увеличение курсовой стоимости акций и выплата дивидендов.
В ходе подготовки к DPO мы изучили международный опыт, который будем использовать с учетом нынешних тенденций развития финансового рынка Армении. У нас уже есть опыт работы на рынке капитала - в мае этого года мы выпустили облигации, которые стали настолько привлекательными для инвесторов, что спрос на них превысил предложение. Мы планируем провести новое размещение облигаций, и уже сегодня обсуждаем его условия.
- В условиях растущей конкуренции банки Армении начали уделять большое значение внедрению новых технологий. Не являются ли эти нововведения преждевременными в том смысле, что население страны пока не имеет достаточных навыков для их практического применения?
- Когда в конце 90-х годов в Армении был основан процессинговый центр ArCa, многие не верили в успех этого начинания. Сегодня же невозможно представить нашу жизнь без пластиковых карт. В стране насчитывается более 120 тысяч держателей пластиковых карт, и это число постоянно растет.
Думаю, время новых технологий пришло, и в выиграшной позиции окажутся те банки, которые сумеют вовремя внедрить и грамотно преподнести их населению.
- Планируется ли расширение филиальной сети АРАРАТБАНКА до конца этого года? Как вы оцениваете работу открытого вашим банком специализированного филиала Western Union?
- Позиционируя себя в качестве розничного банка, мы придаем особое значение расширению своей филиальной сети. Банк имеет 8 филиалов, последний из которых был недавно открыт в Цахкадзоре. До конца года планируем открыть еще два филиала - в Давидашене и в городе Эчмиадзине. Политика расширения филиальной сети будет продолжена и в 2008 году.
Что касается специализированного филиала - отделения Western Union, то он наращивает обороты. С начала года объем операций этого филиала увеличился примерно в 4 раза.
С учетом подобных темпов роста, в сентябре АРАРАТБАНК стал агентом Western Union, что дает нам возможность не только обслуживать услуги Western Union в Армении, но и иметь субагентов.
Как и планировалось, филиал уже перешел к 11-и часовому графику работы, а в скором времени перейдет на круглосуточный режим.
- В сентябре было объявлено, что АРАРАТБАНК активно расширяет связи с международными финансовыми структурами. О каких структурах идет речь и какие совместные программы планируете реализовать?
- В последнее время активизировались и расширились наши связи с банками-корреспондентами, имеющими международное признание. Мы провели успешные переговоры, затрагивающие сферу обслуживания и перспективу финансирования торговли.
Мы также ведем переговоры с международными финансовыми организациями, о результатах которых сообщим в ближайшее время.
- В своих публичных заявлениях представители коммерческих банков приветствуют вхождение новых банков на армянский рынок. Насколько искренни подобные заяления?
- Будучи гражданином Армении, я очень рад, что в нашу страну приходят банки с мировым именем, что, безусловно, приведет к усилению конкуренции, от которой, в конечном итоге, выиграет клиент.
Как руководитель банка, я не могу не думать о том, как будет протекать эта конкуренция. Не скрою, будет сложно конкурировать с иностранными банками, имеющими возможность привлечения в Армению больших финансовых потоков.Но ситуация на рынке постепенно меняется, и у армянских банков также появляется такая возможность. Что касается нашего банка, то и мы постараемся найти партнера на международном рынке с целью привлечения финансовых средств.
Главным же нашим преимуществом будет то, что мы лучше понимаем армянский рынок и имеем достаточный опыт работы в Армении.