Ազգային Ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց “արժեթղթերի շուկայի մասին” օրինագիծը
Երեւան, 3 հոկտեմբերի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. Ազգային Ժողովն այսօր առաջին ընթերցմամբ ընդունել է “Արժեթղթերի շուկայի մասին” օրինագիծը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, հոկտեմբերի 2-ին հանդես գալով խորհրդարանում, ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Տիգրան Սարգսյանն ասաց, որ նոր օրենքի ընդունումը նպատակ է հետապնդում ապահովել Հայաստանի արժեթղթերի շուկային զարգացումը եվրոպական չափանիշներին համապատասխան:
Փաստաթղթի մշակման ընթացքում հաշվի են առնվել ՀՀ շուկայի իրողություններին առավելապես մոտ էստոնական եւ սլովենական համապատասխան օրենսդրության մոդելները:
Օրինագիծը մշակվել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի կողմից` AEPLAC-ի հետ համատեղ: Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ ԵՄ հետ ստորագրված ՙԳործընկերության եւ համագործակցության՚ համաձայնագրի համաձայն, հայկական կողմը պարտավորվել է ֆինանսական ծառայությունների բնագավառին վերաբերող իր օրենսդրությունը մերձեցնել Եվրոպական Միության օրենսդրությանը:
“Արժեթղթերի շուկայի կարգավորման մասին” գործող օրենքը չի կարող լիովին կարգավորել ոլորտի իրավական հարաբերությունները` նկատի առնելով բազմաթիվ թերություններն ու ներքին հակասությունները”,- նշել է ԿԲ ղեկավարը:
Արժեթղթերի շուկայի օրինսդրության բարեփոխումը բխում է նաեւ Հայաստանի կառավարության եւ շվեդական OMX Group-ի միջեւ ստորագրված հուշագրի դրույթներից:

Парламент Армении принял в первом чтении законопроект «О рынке ценных бумаг»
Ереван, 3 октября /Медиамакс/. Парламент Армении принял сегодня в первом чтении законопроект «О рынке ценных бумаг».
Как сообщает агентство Медиамакс, выступая 2 октября на заседании парламента, председатель Центрального банка Тигран Саркисян заявил, что принятие нового закона преследует цель обеспечить развитие рынка ценных бумаг Армении в соответствии с европейскими стандартами.
При разработке документа учитывались наиболее близкие к реалиям армянского рынка эстонская и словенская модели законодательства в этой области.
Законопроект разработан Центробанком Армении совместно с АЕРLАС. Тигран Саркисян отметил, что в соответствии с соглашением «О партнерстве и сотрудничестве», подписанным с ЕС, армянская сторона обязалась сблизить свое законодательство в области финансовых услуг с законодательством Европейского Союза.
«Действующий закон «О регулировании рынка ценных бумаг» не может в полной мере регулировать правовːՠотношения в этой сфере ввиду многочисленных недостатков и внутренних противоречий», - заметил глава ЦБ.
Реформирование законодательных армянского рынка ценных бумаг также исходит из положений меморандума, подписанного между правительством Армении и шведской компанией ОМХ Group.
Новый законопроект, в частности, ужесточает условия входа на рынок ценных бумаг инвестиционных компаний, которые прежде должны пройти регистрацию и лицензирование со стороны ЦБ.