“Հայփոստն” ու “Փոստբանկը” ինտեգրված կառույցներ են լինելու
“Հայփոստ” ընկերության հավատարմագրային կառավարիչ Հանս Բոոնի հարցազրույցը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանն ու Banks.am պորտալին (Երեւան, 20.08.2007)
- Խոշոր ընկերությունները հավատարմագրային կառավարման փոխանցելը Հայաստանի համար համեմատաբար նոր գործիք է: Խնդրում ենք “Հայփոստի” օրինակով ներկայացնել այդ գործիքի յուրահատկությունները, առավելություններն ու հնարավոր ռիսկերը, ինչպես նաեւ փոխադարձ պարտականությունները, որոնք ընկած են հավատարմագրային հարաբերությունների հիմքում:
- Հայաստանի կառավարությունը համարձակ որոշում կայացրեց, հավատարմագրային կառավարման փոխանցելով “Հայփոստի” նման խոշոր ընկերությունը: Հավատարմագրային կառավարումն իրագործվելու է 5 տարիների ընթացքում, եւ դրա հիմնական նպատակը բարենպաստ պայմանների ստեղծումն է “Հայփոստի” հետագա առեւտրականացման համար:
Այդ կապակցությամբ մենք բախվելու ենք որոշակի ռիսկերի: Առաջին եւ կարեւորագույն ռիսկերից մեկն այն է, որ երկու կողմերն էլ կարող էին ակնկալել արագ շահաբաժիններ: Իրականում, մեր նպատակն արագ եկամուտ ստանալը չէ, այլ հնարավորությունների ապահովումը` հետագա աճի եւ առեւտրականացման բարձրացման համար: Մենք ավելի հակված ենք դեպի երկարաժամկետ հեռանկարը եւ հաջողություն կհամարենք վերջնական արդյունքը եւ ոչ թե արագ եկամուտները:
Փաստորեն, խոսքը գնում է փոստային ծառայությունների ողջ բնագավառի հզորացման եւ առեւտրականացման, այլ ոչ թե առաձին վերցված ընկերության մասին: Այդ իսկ պատճառով մենք պետք է նաեւ մտածենք հետագա մրցակցության համար արդար եւ բարենպաստ հող ստեղծելու մասին:
Վերջնական արդյունքում մենք պետք է վստահ լինենք, որ համեմատաբար կարճ ժամանակահատվածում “Հայփոստը” ի վիճակի կլինի բնակչությանը միջազգային մակարդակի փոստային ծառայություններ մատուցել, ինչը, ըստ էության, մեր հիմնական պարտավորությունն է:
- “Հայփոստ” ՓԲԸ-ն “Հայփոստ Թրասթ Մենեջմենթի” հավատարմագրային կառավարմանը հանձնելու համաձայնագրի ստորագրումից ութ ամսից ավել է անցել: Որո՞նք են եղել ձեր հիմնական նվաճումներն այս ժամանակահատվածում եւ ի՞նչ է նախատեսվում անել մինչեւ տարեվերջ:
- Կարծում եմ, տվյալ դեպքում ավելի ճիշտ է խոսել այն նվաճումների մասին, որոնք տեսանելի են հանրության համար: Օրինակ` Երեւանի կենտրոնում նոր, բարեփոխված փոստային բաժանմունքի բացումը, պատկերավոր ասած, միայն սառցաբեկորի գագաթն է: Մենք որոշակի աշխատանք ենք տարել փոստային ծառայությունների որակի եւ փոստային փոխանցումների գործընթացի բարելավման համար: Այսօր, եթե դուք Երեւանի սահմաններում նամակ ուղղարկեք մինչեւ ժամը 18:00-ը, արդեն հաջորդ օրը առավոտյան այն պետք է հասնի հասցեատիրոջը: Հայաստանի մարզերում հասցեատերը ձեր նամակը կստանա երրորդ օրը: Այս ցուցանիշներին հասել ենք շնորհիվ փոստային փոխանցումների գործընթացի վերակազմակերպման:
“Հայփոստում” սկսել է գործել հաճախորդից էլեկտրոնային ֆայլերի ընդու֕ԕU֬ դրանց տպագրության ու հետագա ուղարկման ծառայությունը, որը շատ հարմար գործիք է գործարար հատվածի համար:
Ավելի շատ ծառայություններ են մատուցվելու բնակչությանը փոստային դրամական փոխանցումների ոլորտում, ինչը բարենպաստ հիմք կստեղծի “Փոստբանկի” բացման համար: Մենք նաեւ նախատեսում ենք կատալոգներով ապրանքների վաճառքի ծառայություն մատուցել:
Բացի այդ, շատ աշխատանքներ են տարվել ընկերության ներսում, որը տեսանելի չի լայն հանրությանը: Մենք պայմանգրեր ենք կնքում արտասահմանյան գործընկերների հետ, քննարկում ենք արտասահմանյան ֆինանսական հաստատությունների հետ համագործակցության հեռանկարները:
Շատ ժամանակ եւ միջոցներ են ներդրվում բուն համակարգի բարեփոխման եւ մարդկային կապիտալի ստեղծման համար: Մենք կառուցվածքային փոփոխություններ ենք կատարում “վերեւից ներքեւ” մոդելի հիման վրա:
- Բնակչությունը սովորաբար անվստահությամբ է ընդունում նոր սեփականատերերի կամ կառավարիչների մուտքը` վախենալով սակագների բարձրացումից: “Հայփոստի” դեպքում հիմքեր կա՞ն նմանատիպ մտավախությունների համար եւ ինչպե՞ս եք գնահատում այսօրվա սակագները:
- Վստահությամբ կարող եմ ասել, որ “Հայփոստի” փոխանցումը համատարմագրային կառավարման չի հանգեցնի փոստային ավանդական ծառայությունների սակագների աճին: Փոստային ծառայությունների ոլորտում մենք ունենք որոշակի մենաշնորհ, եւ պետք է շատ զգույշ լինենք գներն ու սակագները որոշելիս:
Մեր կարեւորագույն խնդիրն այն է, որ այսօր Հայաստանում չափազանց փոքր է փոստային փոխանակումների ծավալը` ըստ վիճակագրության, Հայաստանում մեկ անձին բաժին է հասնում տարեկան ընդամենը մեկ փոստային միավոր: Եթե կարողանանք ավելացնել ծավալները, ապա մեզ կհաջողվի շարունակել աշխատել ցածր գներով: Այդ իսկ պատճառով մենք մեծ նշանակություն ենք տալիս փոստային փոխանցումների ծավալի մեծացմանը, ինչը ենթադրում է որակի բարելավում եւ “Հայփոստի”` որպես վստահելի ընկերության իմիջի ձեւավորում:
Միեւնույն ժամանակ, մենք ունենք մի շարք հատուկ ծառայություններ, օրինակ` պատվիրված նամակների ուղարկում, որոնք տրամադրում ենք ինքնարժեքից էժան: Այս կապակցությամբ մենք ցանկանում ենք տեղեկացնել հանրությանը, որ հատուկ ծառայությունների դեպքում հնարավոր է սակագների որոշակի բարձրացում:
Մենք ցանկանում ենք մշակել արդարացված գնային քաղաքականություն` հիմնված իրական տնտեսաական հաշվարկների վրա եւ այդ ուղղությամբ համատեղ աշխատում ենք Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի հետ:
- Եվ այնուամենայնիվ, չե՞ք կարծում, որ գործող ավանդական փոստային ծառայությունների սակագները բավականին բարձր են: Օրինակ` Գերմանիայից Հայաստան նամակ ուղղարկելն ավելի էժան է, քան Հայաստանից Գերմանիա:
- Իսկապես, Հայաստանում, եթե համեմատենք արեւմտյան երկրների հետ, հիմնական ծառայությունների սակագները բարձր են, սակայն հատուկ ծառայությունների սակագները շատ ավելի ցածր են, քան Արեւմուտքում: Այդ իսկ պատճառով մենք պետք է խոսենք ոչ թե սակագների բարձրացման կամ նվազեցման, այլ դրանց հավասարակוܕԕU֠եւ որոշակի տրամաբանությանը համապատասխանեցման մասին:
Օրինակ` եթե նամակ ենք ուղղարկում Հայաստանից Գերմանիա կամ հակառակ ուղղությամբ, սակագինը կազմվում է երկու բաղադրիչներից: Եթե նամակը գնում է Հայաստանից Գերմանիա, ապա Հայաստանը պետք է Գերմանիայի փոստին վճարի որոշակի գումար եւ հակառակը: Անհրաժեշտ է հավասարակշռել այդ վճարումների չափերը:
Սակագների վրա ազդող երկրորդ գործոնը տրանսպորտային բաղադրիչն է: Այս փուլում մենք պետք է ուշադրություն դարձնենք բոլոր գործոնների վրա եւ հավասարակշռենք հիմնական եւ հատուկ ծառայությունների սակագները:
Հնարավոր է, որ այս շղթայի բոլոր օղակների վերանայումից հետո մենք հնարավորություն ստանանք նվազեցնել հիմնական, ավանդական փոստային փոխանցումների սակագները:
- Հանդես գալով “Հայփոստ Թրասթ Մենեջմենթին” “Հայփոստ” ՓԲԸ հավատարմագրային կառավարման համաձայնագրի ստորագրման արարողությանը, Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Տիգրան Սարգսյանն ասաց, որ հոլանդական ING խմբի հետ համատեղ մշակված զարգացման ծրագիրը նախատեսում է հայկական շուկայում 18 փոստային ծառայությունների ներմուծում` նախորդ երկուսի փոխարեն: Ինչպիսի՞ նոր ծառայություններ են արդեն ներդրվել եւ ինչպիսի՞ք կարելի է ակնկալել մոտ ապագայում:
- Ինչպես արդեն նշեցի, ծառայությունների տեսականու ընդլայնման համար մենք պետք է առաջին հերթին մտածենք եղածների որակի բարելավման մասին: Եթե հացթուխը վատ հաց է թխում, ապա, համաձայնեք, դուք նրանից երբեք տորթ չեք գնի:
Կարեւորագույն բաղադրիչներից մեկը, որի ուղղությամբ մենք աշխատում ենք, դա դրամական փոխանցումների հնարավորությունների մեծացումն է: Այժմ մենք գտնվում ենք ԱՄՆ-ի, Եվրոպայի եւ Ռուսաստանի խոշոր միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների հետ պայմանգրերի ստորագրման փուլում:
Ստորագրվել է համաձայնագիր EuroGiro ցանցին անդամակցելու մասին, ինչը հնարավորություն կտա մեծացնել դրամական փոխանցումների ծավալները: Արդյունքում փոստը կդառնա դրամական փոխանցումների “սուպերմարկետ”:
Աշխատանքներ են տարվում նաեւ փոստային բաժանմունքների արդիականացման ուղղությամբ, որոնք ինտերնետի մուտքի ծառայություններ կմատուցեն, ինչը կընդլայնի մատուցվող ծառայությունների շրջանակը:
- Փոստային ծառայությունների կազմակերպման արդյունավետությունը մեծ մասամբ կախված է տրանսպորտային ենթակառուցվածքներից: Հայաստանը 15 տարուց ավել գտնվում է տրանսպորտային շրջափակման մեջ, որքանո՞վ է դա ազդում “Հայփոստի” աշխատանքի արդյունավետության վրա:
- Դա շատ լուրջ խնդիր է ոչ միայն “Հայփոստի”, այլեւ ողջ երկրի տնտեսության համար: Իմ հայրենի Հոլանդիան տարածքով համեմատելի է Հայաստանի հետ, սակայն այն ամբողջությամբ բաց է արտաքին աշխարհի հետ առեւտրի համար: Իսկ Հայաստանում բացակայում է ուղիղ ծովային եւ երկաթուղային կապը: Փոստային փոխանցումների հիմնական միջոցը օդային ճանապարհն է, ավելի հազվադեպ` ամտոմոբիլային տրանսպորտը:
Օդային փոխանցումների դեպքում մենք բախվում ենք որոշակի ուղղություններով ամենօրյա չվերթների բացակայության խնդրին: Դա նշանակում է, որ մենք ոչ միշտ կարող ենք երաշխավորել, որ փոստային փոխանցումները ժամանակին կհասնեն հասցեատիրոջը:
Ստեղծված իրավիճակում առաջանում է մատակարարման ինտեգրված շղթայի զարգացման անհրաժեշտություն: Կատալոգներով վաճառքի ծառայության դեպքում սա նշանակում է, որ “Հայփոստը” պետք է իր վրա վերցնի ոչ միայն մատակարարողի, այլեւ միջնորդի եւ փոխադրողի գործառույթները:
- Վերջերս դուք Երեւանում բացեցիք առաջին բարեփոխված փոստային բաժանմունքը: Որքա՞ն նմանատիպ բաժանմունքներ կբացվեն Հայաստանում մինչեւ տարեվերջ:
- Մենք աշխատում ենք փոստային բաժանմունքների տարբեր ձեւաչափերի ստեղծման վրա: Թումանյան փողոցում գտնվող բաժանմունքը, որի շնորհանդեսը տեղի ունեցավ վերջերս, հանդիսանում է քաղաքային տիպի միջին չափի բաժանմունք, որը մատուցում է փոստային ծառայությունների համալիր ծառայություններ եւ որոշ առեւտրային ծառայությոններ:
Մենք նաեւ մշակում ենք այսպես կոչված փոստային սուպերմարկետների մոդելը. այն լինելու է խանութ խանութի մեջ եւ բացի զուտ փոստային ծառայություններից, առաջարկելու է նաեւ առեւտրային ծառայությունների լայն տեսականի:
Աշխատանքներ են տարվում նաեւ այսպես կոչված փոստային ծառայությունների կետերի` սուպերմարկետներում տեղակայված փոքր փոստային բաժանմունքների ստեղծման ուղղությամբ:
Մինչեւ տարեվերջ նախատեսվում է բացել եւս 3-4 միջին չափի բաժանմունքներ, ինչպես նաեւ երկու մինի փոստային բաժանմունքներ Երեւանում: Մեծ փոստային սուպերմարկետների բացման համար մեզ ժամանակ է պետք, հաշվի առնելով աշխատանքի մեծ ծավալը:
- Ինչպիսի՞ տեղ եք հատկացնում IT-տեխնոլոգիաներին փոստային ծառայությունների արդիականացման գործընթացում:
- IT-բաղադրիչի բարելավումը մեր աշխատանքի կարեւորագույն տարրերից մեկն է: Ունենալով 900 փոստային բաժանմունքներ ողջ երկրի տարածքում, մենք պետք է վստահ լինենք, որ դրանք հուսալիորեն աշխատում են ընդհանուր ցանցում որպես մեկ օրգանիզմ:
Բացի այդ, փոստը պետք է ոչ միայն փոստային ծառայությունների մատակարարող լինի, այլեւ ինտերնետի մուտքի հնարավորություն մատուցի երկրի ողջ բնակչությանը:
- Վերջերս Երեւանում կայացած` OMX Group ղեկավարության հետ հանդիպմանը Դուք խոսում էիք “Հայփոստի”` արժեթղթերի շուկա դուրս գալու ծրագրերի մասին: Ինչպիսի՞ քայլեր են արվել այդ ուղղությամբ:
- “Հայփոստը” մտադիր է սկսել ինքնուրույն աշխատել կապիտալի շուկայում մոտակա մեկուկես-երկու տարիների ընթացքում: Նախատեսում ենք կատարել ընկերության պարտատոմսերի տեղաբաշխում, մասնակցել փոխադարձ հիմնադրամների ստեղծմանը, որոնք որոշ իմաստով այլընտրանք են խնայողական հաշիվներին: Այդ գործիքը հիմք կդառնա Հայաստանում ապագա կենսաթոշակային բարեփոխումների համար:
- Որքանո՞վ կփոխվեն “Հայփոստի” գործառույթները “Փոստբանկի” բացումից հետո: Պատկերավոր ասած, որտե՞ղ է ավարտվելու “Հայփոստը” եւ որտե՞ղ է սկսվելու “Փոստբանկը”:
- Փոստը երբեք չի դառնա բանկի մասնաճյուղ կամ այլ միավոր: Մեր դեպքում առանձնահատկությունն այն է, որ փոստային բաժանմունքներում դուք միշտ կարող եք օգտվել ստանդարտ ֆինանսական ծառայություններից: Արդեն այսօր բնակչությունը հնարավորություն ունի կատարել որոշակի վճարումներ փոստային բաժանմունքներում: Կարելի է ասել, որ դա արդեն “Փոստբանկի” հեռակա ծառայությունն է:
“Փոստբանկի” բացումից հետո վճարումների իրականացումը կդառնա ավելի արդյունավետ, թափանցիկ եւ ապահովագրված հնարավոր ռիսկերից:
“Հայփոստն” ու “Փոստբանկը” կլինեն ինտեգրված կառույցներ. օրինակ` գրասենյակը, որտեղ տեղակայված են օպերատորները, կլինի ընդհանուր “Հայփոստի” եւ “Փոստբանկի” հաճախորդների համար: Եթե դուք այցելեք փոստային բաժանմունք եւ ցանկություն հայտնեք բացել բանկային հաշիվ, ապա փոստային օպերատորը ձեզ կտրամադրի լրացման ձեւը, սակայն հաշվի բացման վերաբերող որոշումը կընդունի “Փոստբանկը”, որն էլ հետագայում կաշխատի հաճախորդի հետ:
Ֆինանսական միջոցների կառավարման գործառույթները պատկանելու են “Փոստբանկին”, իսկ “Հայփոստը” հանդես է գալու միջնորդի, գործակալի դերում:
Պետք չէ փոստային բաժանմունքները դիտարկել որպես բանկային մասնաճյուղեր, դրանք հանդես են գալու վաճառքի կետերի դերում: Ավելին, փոստային բաժանմունքները ձեզ չեն մատուցի այնպիսի ծառայություններ, ինչպիսիք են հիփոթեքային կամ բիզնես վարկերի տրամադրումը:
- Ե՞րբ է “Փոստբակը” սկսելու աշխատել Հայաստանի շուկայում:
- Հույս ունենք, որ աշնանը կհայտարարենք “Փոստբանկի” բացման կոնկրետ ժամկետների մասին: Այսօր աշխատում ենք Հայաստանի Կենտրոնական բանկի հետ` արտոնագրի ստացման եւ բանկի գրանցման ուղղությամբ:
Զուգահեռաբար մենք իրականացնում ենք բոլոր այն բաղադրիչների մանրազննին թեստավորում, որոնցից կազմվելու է “Փոստբանկի” գործունեությունը: Դա անելու ենք այնքան ժամանակ, մինչեւ համոզված չլինենք, որ բացառել ենք նույնիսկ աննշան սխալների հնարավորությունը:

«Айпост» и «Постбанк» будут интегрированными структурами
Интервью доверительного управляюшего компании «Айпост» Ганса Боона агентству Медиамакс и веб-порталу Banks.am
(Ереван, 20.08.2007)
- Передача крупных системообразующих компаний в доверительное управление является новым для Армении инструментом коммерциализации конкретной отрасли. Раскройте, пожалуйста, на примере «Айпоста», особенности этого инструмента, его преимущества и возможные риски, а также взаимные обязательства, лежащие в основе доверительных отношений.
- Правительство Армении приняло смелое решение, передав в доверительное управление столь большую компанию как «Айпост». Доверительное управление будет осуществляться в течение 5 лет, и его основной целью является создание благоприятных условий для дальнейшей коммерциализации «Айпоста».
В этой связи мы будем сталкиваться с определенными рисками. Первый и один из главных рисков состоит в том, что обе стороны могли бы ожидать быстрых дивидендов. В действительности же наша цель - не получение быстрой прибыли, а увеличение потенциала для обеспечения дальнейшего роста и коммерциализации. Мы больше ориентируемся на долговременную перспективу и будем считать своим успехом конечный результат, а не сиеминутные доходы.
Фактически, речь идет об усилении и коммерциализации всего сектора почтовых услуг, а не одной отдельно взятой компании. Поэтому мы должны также думать и о создании справедливой и благоприятной почвы для дальнейшей конкуренции. В конечном итоге мы должны быть уверены в том, что за сравнительно короткое время «Айпост» будет в состоянии предоставлять населению почтовые услуги международного уровня, что, по сути, является нашим основным обязательством.
- Прошло больше 8 месяцев с момента подписания соглашения о передаче ЗАО «Айпост» в доверительное управление голландской компании «Айпост Траст Менеджмент». Какими были ваши основные достижения за этот период и что планируется сделать до конца этого года?
- Думаю, в данном случае правильнее говорить о тех достижениях, которые обозримы для общественности. К примеру, открытие первого обновленного почтового отделения в центре Еревана - это, образно выражаясь, лишь верхушка айсберга. Нами проделана определенная работа для улучшения качества почтовых услуг и самого процесса почтовых перевозок. Сегодня, если вы послали письмо в пределах Еревана до 18-и часов, уже завтра утром оно должно дойти до адресата. В пределах Армении адресат получит ваше письмо на третий день. Эти показатели достигнуты благодаря реорганизации процесса почтовых отправлений.
В «Айпост» начала действовать услуга по принятию электронных файлов, их распечатке и дальнейшей отправке указанному числу адресатов - это очень удобный инструмент для бизнес-сегмента.
Больше услуг будет предоставляться населению и в области почтовых денежных переводов, что подготовит благоприятную почву для открытия «Постбанка». Планируем также предоставлять клиентам услуги покупки товаров по каталогам, которые будут доставляться по почте.
Кроме того, очень много работы проведено внутри компании, которая не видна широкой публике. Мы заключаем контракты с зарубежными партнерами, обсуждаем перспективы сотрудничества с иностранными финансовыми учреждениями. Много времени и средств инвестируются в преобразование самой структуры, на построение человеческого капитала по модели «сверху вниз».
- Население обычно с недоверием воспринимает приход новых собственников, или управляющих, опасаясь роста тарифов. Есть ли основания для подобного беспокойства в случае с «Айпост» и как вы оцениваете действующие сегодня тарифы?
- Могу с уверенностью сказать, что факт передачи «Айпоста» в доверительное управление не приведет к росту тарифов на традиционные почтовые услуги. В сфере почтовых услуг у нас определенная монополия, и мы должны быть крайне осторожны с определением цен и тарифов.
Наша важнейшая задача состоит в том, чтобы сделать почтовые услуги доступными для людей с разным достатком, особенно когда речь идет о традиционных услугах. Отмечу также, что несмотря на экономические изменения последних лет, тарифы на почтовые услуги в Армении не менялись с 2001 года.
Проблема с ценами на почтовые услуги состоит в том, что сегодня в Армении слишком маленький объем почтовых отправлений - по статистике, на одного человека приходится одна почтовая единица в год. Если мы увеличим объемы, нам удастся продолжать работать по низким ценам. Именно поэтому мы придаем большое значение увеличению объемов почтовых отправлений, а это подразумевает улучшение качества и формирование имиджа «Айпоста» как надежной компании.
Одновременно, у нас есть несколько специальных услуг, например, отправка заказных писем, которые мы оказываем дешевле себестоимости. В этой связи мы хотим донести до общества, что в случае со специальными услугами возможны некоторые изменения в сторону повышения тарифов.
Мы хотим разработать резонную ценовую политику, основанную на реальных экономических расчетах и ведем в этом направлении совместную работу с Комиссией по регулированию общественных услуг.
- И все же, не считаете ли Вы, что действующие в стране тарифы на традиционные почтовые услуги довольно высоки? Например, послать письмо из Германии в Армению дешевле, чем из Армении в Германию...
- Действительно, в Армении, по сравнению с западными странами, тарифы на основные услуги высоки, но тарифы на специальные услуги намного ниже, чем на Западе. Поэтому мы должны говорить не о повышении, либо понижении тарифов, а о том, чтобы они были уравновешенными и соответствующими определенной логике.
Например, если мы посылаем письмо из Армении в Германию или в обратном направлении, то тариф складывается из двух компонентов. Если письмо идет из Армении в Германию, то Армения должна платить определенную сумму почте Германии и наоборот. Необходимо уравновесить размеры этих выплат.
Второй компонент, влияющий на тарифы - плата за транспортные носители. На этой стадии мы должны принимать во внимание все аспекты и балансировать тарифы на основные и специальные услуги. Возможно, после пересмотра всех звеньев этой цепи, у нас появится возможность для снижения тарифов на основные, традиционные почтовые отправления.
- Выступая на церемонии подписания соглашения о передаче ЗАО «Айпост» в доверительное управление «Айпост Траст Менеджмент», глава ЦБ Армеини Тигран Саркисян сказал, что, программа развития, разработанная совместно с голландской группой ING, предусматривает введение на армянском рынке 18 почтовых услуг вместо прежних двух. Какие новые услуги уже внедрены и каких можно ожидать в обозримом будущем?
- Как я уже отметил, для расширения ассортимента услуг, мы должны в первую очередь думать об улучшении качества существующих. Если пекарь печет плохой хлеб, то, согласитесь, вы ни за что не станете покупать у него торт.
Один из важнейших компонентов, над которым мы работаем, это увеличение возможностей и опций денежных переводов. Мы находимся в стадии подписания контрактов с крупными международными финансовыми организациями в США, Европе и России.
Подписано соглашение о членстве в сети Euro-Giro, что даст возможность увеличения объемов денежных переводов. В итоге, почта будет представлять собой «супермаркет» денежных переводов.
Ведутся работы и по модернизации почтовых отделений, которые будут предоставлять услуги доступа к интернету, что расширит спектр предоставляемых услуг.
- Эффективность организации почтовых услуг во многом завист от развитости транспортных инфраструктур. Армения более 15 лет находится в транспортной блокаде, насколько это влияет на эффективность услуг «Айпост»?
- Это очень серьезная проблема не только для «Айпост», но и для всей экономики страны. Голландия, откуда я родом, сравнима с Арменией по площади, но она полностью открыта для торговли с внешним миром. В Армении же отсутствует прямое морское и железнодорожное сообшение. Основной способ почтовых отправлений - это воздушный путь, реже - автомобильный транспорт.
В случае с воздушными перевозками мы сталкиваемся с проблемой отсутствия ежедневных рейсов в определенных направлениях. Это означает, что мы не всегда можем гарантировать, что почтовые отправки дойдут до адресата вовремя.
В создавшейся ситуации возникает необходимость развития интегрированной цепи поставок. Для примера возьмем механизм продаж по каталогам - «Айпост» должен взять на себя функцию поставщика этих услуг на армянский рынок, одновременно выполняя роль посредника и перевозчика.
- Недавно вы открыли первое обновленно почтовое отделение в Ереване. Сколько таких отделений появится в Армении до конца года?
- Мы работаем над созданием разных форматов почтовых отделений. Отделение на улице Туманяна, презентация которого прошла недавно, является отделением средней величины городского типа, которое предоставляет определенный набор коммерческих и весь комплекс почтовых услуг.
Мы также разрабатываем модели так называемых почтовых супермаркетов, которые будут представлять собой магазин в магазине - на почте, помимо сугубо почтовых услуг, вам будет предложен большой асортимент коммерческих услуг.
Ведется работа и над созданием т.н. точек почтовых услуг - маленьких почтовых отделений, расположенных в супермаркетах.
До конца этого года будет открыто еще 3-4 почтовых отделений средней величины, ведется работа по открытию в Ереване двух мини почтовых отделений. Для открытия больших почтовых супермаркетов нам нужно больше времени, учитывая большой объем работы.
- Какую роль вы отводите IT-технологиям в процессе модернизации почтовых услуг?
- Улучшение IT-составляющей является одним их главных элементов нашей работы. Имея 900 почтовых отделений по всей стране, мы должны быть уверены, что все они надежно работают в единой сети в качестве единого организма.
Кроме того, почта должна играть не только роль поставщика почтовых услуг, но и предоставлять возможность доступа в интернет для всего населения страны.
- В ходе недавней встречи с руководством OMX Group в Ереване вы говорили о планах «Айпоста» по выходу на рынок ценных бумаг. Как идут дела в этом направлении?
- «Айпост» намерен начать самостоятельную работу на рынке капитала в течение ближайших полутора-двух лет. Планируем провести размещение облигаций компании, принять участие в создании взаимных фондов, являющихся своего рода альтернативой сберегательным счетам. Данный инструмент послужит базой для последующих пенсионных реформ в Армении.
- Насколько изменятся функции «Айпоста» с приходом «Постбанка»? Образно говоря, где будет кончаться «Айпост» и где будет начинаться «Постбанк»?
- Почта никогда не станет филиалом, либо отделением банка. Однако в нашем конкретном случае специфика состоит в том, что в почтовых отделениях вы всегда сможете воспользоваться стандартными финансовыми услугами. Уже сегодня у населения есть возможность совершать определенные виды платежей в почтовых отделениях. Можно сказать, что это уже является заочной услугой «Постбанка».
С приходом «Постбанка» услуги в сфере осуществления платежей станут более эффективными, прозрачными и застрахованными от возможных рисков. «Айпост» и «Постбанк» будут интегрированными структурами: к примеру, операторский офис будет единым для клиентов «Айпоста» и «Постбанка». Если вы придете в почтовое отделение и выразите желание открыть банковский счет, то почтовый оператор предоставит вам форму для заполнения, но решение об открытии счета примет «Постбанк», который и будет в дальнейшем работать с клиентом.
Функции по управлению финансовыми средствами будут отведены «Постбанку», «Айпост» же будет выступать в роли посредника, агента. Не следует рассматривать почтовые отделения в качестве филиалов банка, они будут выполнять лишь функции пунктов продаж. В почтовых отделениях вам не будут предоставлять такие услуги, как выдача ипотечных, или бизнес-кредитов.
- Когда «Постбанк» начнет работать на рынке Армении?
- Надеемся, что осенью мы объявим о конкретных сроках открытия «Постбанка». Сегодня мы ведем работу с Центральным банком Армении для получения лицензии и регистрации банка.
Параллельно мы проводим тщательное тестирование всех тех компонентов, из которых будет слагаться деятельность «Постбанка» и будем делать это до тех пор, пока у нас не будет полной уверенности в том, что мы исключили вероятность допущения даже незначительных ошибок.