Գլոբալ տնտեսական ռիսկերը՝ Դավոսի ֆորումին ընդառաջ
18.01.2018 | 13:25 Գլխավոր էջ / Նորություններ /
Ինչպես հայտնում է RBC.ru կայքը, վկայակոչելով Դավոսի ֆորումի փորձագետներին, չնայած համաշխարհային տնտեսության արագացմանն ու ֆոնդային շուկաների ռեկորդային ցուցանիշներին, արտադրողականության աճը «շարունակում է մնալ անբացատրելիորեն թույլ», իսկ ներդրումները «արգելակվում են», որի պատճառով անկումից հետո վերականգնումը նախկինից դանդաղ է ընթանում:
Փորձագետների գնահատականով՝ տնտեսական ռիսկերը կարելի է երկու կատեգորիայի բաժանել: Առաջինը «ծանոթ» սպառնալիքներն են, մասնավորապես՝ ակտիվների գներն անկայուն են. արդեն 8 տարի խաղացողները «խաղադրույք» են կատարում ակտիվների աճի վրա, շուկաները ռեկորդներ են սահմանում, ինչը մտավախություն է ստեղծում, որ ճգնաժամի դասերը յուրացված չեն, եւ շուկաներին կարող է «խոր շտկում» սպասվել:
Աշխարհում շրջանառվում է բացասական եկամտաբերությամբ $9 տրլն-ի պարտատոմս, այսինքն՝ ներդրողները, ըստ էության, վճարում են թողարկողին բարձր ռիսկով ֆինանսական գործիքներ ունենալու իրավունքի համար: Մյուս ավանդական ռիսկերի շարքում է ոչ ֆինանսական հատվածում պարտավորությունների բարձր մակարդակը (2016-ին կազմել է $135 տրլն՝ 2007-ի $80 տրլն-ի դիմաց):
Միաժամանակ, փորձագետները ներկայացնում են տնտեսական ռիսկերի նոր տեսակ՝ կենտրոնական բանկերի սահմանափակ հնարավորությունները: Նախկինում կարգավորիչներն անկմանն արձագանքում էին տոկոսադրույքների նվազեցմամբ, իսկ ներկայում դրանք արդեն իսկ ցածր են, եւ կենտրոնական բանկերի այս հնարավորությունը զգալիորեն պակասել է:
Եվս մեկ «անսովոր» ռիսկ կապված է տեխնոլոգիաների զարգացման ոլորտի ուռճացված սպասելիքների հետ, որոնք, ըստ Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի փորձագետների, տնտեսական օգուտից բացի կարող են հանգեցնել սոցիալական եւ տնտեսական ցնցումների:
Հունվարի 23-26-ը շվեյցարական Դավոս հանգստավայրում կկայանա Համաշխարհային տնտեսական ամենամյա ֆորումը, որի աշխատանքներին կմասնակցի նաեւ Հայաստանի վարչապետ Կարեն Կարապետյանը: