Գլոբալ տնտեսական ռիսկերը՝ Դավոսի ֆորումին ընդառաջ
«Համաշխարհային տնտեսությունում ճգնաժամից տասնամյակ անց նկատվող լավատեսական պատկերն իրականում քողարկում է մեծաթիվ հիմնախնդիրներ»,- ասված է 2018թ. գլոբալ ռիսկերի վերաբերյալ Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի (World Economic Forum) զեկույցում:
Ինչպես հայտնում է RBC.ru կայքը, վկայակոչելով Դավոսի ֆորումի փորձագետներին, չնայած համաշխարհային տնտեսության արագացմանն ու ֆոնդային շուկաների ռեկորդային ցուցանիշներին, արտադրողականության աճը «շարունակում է մնալ անբացատրելիորեն թույլ», իսկ ներդրումները «արգելակվում են», որի պատճառով անկումից հետո վերականգնումը նախկինից դանդաղ է ընթանում:
Փորձագետների գնահատականով՝ տնտեսական ռիսկերը կարելի է երկու կատեգորիայի բաժանել: Առաջինը «ծանոթ» սպառնալիքներն են, մասնավորապես՝ ակտիվների գներն անկայուն են. արդեն 8 տարի խաղացողները «խաղադրույք» են կատարում ակտիվների աճի վրա, շուկաները ռեկորդներ են սահմանում, ինչը մտավախություն է ստեղծում, որ ճգնաժամի դասերը յուրացված չեն, եւ շուկաներին կարող է «խոր շտկում» սպասվել:
Աշխարհում շրջանառվում է բացասական եկամտաբերությամբ $9 տրլն-ի պարտատոմս, այսինքն՝ ներդրողները, ըստ էության, վճարում են թողարկողին բարձր ռիսկով ֆինանսական գործիքներ ունենալու իրավունքի համար: Մյուս ավանդական ռիսկերի շարքում է ոչ ֆինանսական հատվածում պարտավորությունների բարձր մակարդակը (2016-ին կազմել է $135 տրլն՝ 2007-ի $80 տրլն-ի դիմաց):
Միաժամանակ, փորձագետները ներկայացնում են տնտեսական ռիսկերի նոր տեսակ՝ կենտրոնական բանկերի սահմանափակ հնարավորությունները: Նախկինում կարգավորիչներն անկմանն արձագանքում էին տոկոսադրույքների նվազեցմամբ, իսկ ներկայում դրանք արդեն իսկ ցածր են, եւ կենտրոնական բանկերի այս հնարավորությունը զգալիորեն պակասել է:
Եվս մեկ «անսովոր» ռիսկ կապված է տեխնոլոգիաների զարգացման ոլորտի ուռճացված սպասելիքների հետ, որոնք, ըստ Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի փորձագետների, տնտեսական օգուտից բացի կարող են հանգեցնել սոցիալական եւ տնտեսական ցնցումների:
Հունվարի 23-26-ը շվեյցարական Դավոս հանգստավայրում կկայանա Համաշխարհային տնտեսական ամենամյա ֆորումը, որի աշխատանքներին կմասնակցի նաեւ Հայաստանի վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:

В преддверии Давосского форума озвученены глобальные экономические риски
«Оптимистичная картина в мировой экономике, которая наблюдается спустя десять лет после глобального кризиса, на самом деле маскирует многочисленные проблемы»,- говорится в новом отчете Всемирного экономического форума (ВЭФ) о глобальных рисках на 2018 год.
Как передает RBC.ru, ссылаясь на экспертов Давосского форума, несмотря на ускорение мировой экономики и рекордные показатели на фондовых рынках, рост производительности «остается необъяснимо слабым», а инвестиции тормозят, в силу чего восстановление после рецессии идет медленнее, чем раньше.
По оценке экспертов, экономические риски можно разделить на две категории. Первая - это «знакомые» угрозы. В частности, цены на активы неустойчивы - уже восемь лет игроки ставят на рост стоимости активов, рынки бьют рекорды, и это создает опасения, что уроки кризиса не выучены, а рынки может ожидать «глубокая коррекция».
С отрицательной доходностью в мире торгуются облигации на $9 трлн, то есть инвесторы, по сути, платят эмитентам за право держать высокорискованные финансовые инструменты. Среди других традиционных рисков - высокие уровни задолженности нефинансового сектора (в 2016 году - $135 трлн, в 2007 году - только $80 трлн).
Одновременно, эксперты приводят и новый тип экономических рисков, в частности, ограниченные возможности центральных банков. Раньше регуляторы реагировали на рецессию снижением процентных ставок, но сейчас они уже и так достаточно низкие и возможностей значительно меньше.
Еще один непривычный риск связан с завышенными ожиданиями в области развития технологий, которые, как считают эксперты ВЭФ, помимо экономических выгод, могут привести к социальным и экономическим потрясениям.
23-26 января в швейцарском Давосе состоится ежегодный Всемирный экономический форум, в работе которого примет участие и премьер-министр Армении Карен Карапетян.