“Հայկական մտածելակերպ ունեցող բանկը վերափոխվում է միջազգային չափանիշների վրա հիմնված եվրոպական բանկի”
03.07.2007 | 16:55 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
03.07.2007
Յունիբանկի” վարչության նախագահ Վարդան Աթայանի հարցազրույցը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանն ու Banks.am վեբ կայքին
- Կորպորատիվ կառավարման ներդրումը համարվում է Հայաստանի բանկային համակարգի զարգացման հիմնական առաջնահերթություններից մեկը: Ի՞նչ արվել այս ուղղությամբ “Յունիբանկում”:
- “Յունիբանկում” եզրափակիչ փուլ է մտել կառավարման համակարգի բարեփոխման լայնածավալ աշխատանքը: Լրացվել է բանկի Խորհրդի կազմը, որի անդամներից յուրաքանչյուրի վրա դրվել է պարտականությունների իր մասը: “Յունիբանկի” գործունեության կոնկրետ ուղղությունների համար պատասխանատու տնօրենները կազմավորել են բանկի վարչության կազմը:
Կազմակերպչական տեսանկյունից ավելի արդյունավետ եւ բովանդակային արդյունքների ապահովման համար բանկում ձեւավորվել են մշտական հանձնաժողովներ եւ կոմիտեներ, որոնք ղեկավարվում են բանկի Խորհրդի անդամների կողմից: Դրանց թվում են անձնակազմի աշխատանքի գնահատման կոմիտեն, ներդրումային կոմիտեն եւ այլն: Փաստորեն, այսօր Խորհրդի բոլոր անդամներն ու բանկի բաժնետերերը տեղյակ են բանկում տեղի ունեցող բոլոր իրադարձությունների եւ գործընթացների մասին:
Կորպորատիվ կառավարման համակարգի ներդրման անհրաժեշտությունը մեր բանկում թելադրված էր նրանով, որ բանկի գործունեությունն ակտիվորեն ընդլայնվում է եւ այդ պայմաններում անհնար է, որ ողջ տեղեկատվությունը տնօրինի միայն Խորհրդի կամ վարչության նախագահը:
Արդեն այսօր կորպորատիվ կառավարման ներդրված չափանիշերով մենք համապատասխանում ենք միջազգային պահանջներին: Բարեփոխումները համահունչ են նաեւ այն աշխատանքին, որն իրագործվում է “Յունիբանկում” ABN AMRO-ի “Ռիսկերի կառավարման գործընթացների բարելավման” ծրագրի շրջանականերում:
- Ինչպե՞ս է ներդաշնակեցվում ABN AMRO-ի ծրագիրը տեղական պայմաններին:
- ABN AMRO մասնագետների արհեստավարժության բարձր մակարդակը նպաստեց նրան, որ ծրագիրը ներդաշնակեցվել է ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ կոնկրետ “Յունիբանկի” պայմաններին: ABN AMRO-ի մասնագետները տեղում ուսումնասիրում են իրավիճակն ու բանկի ղեկավարության հետ համատեղ համապատասխան որոշումներ են կայացնում:
Ծրագրի ներդրումը մեզ համար նշանակում է կորուստների զգալի նվազեցում, հաճախորդների սպասարկման նոր որակյալ մակարդակ, բանկի իմիջի բարձրացում: Եւ ամենակարեւորը` այս գործընթացի հիմնական գաղափարը կայանում է մտածելակերպի փոփոխության մեջ. հայկական մտածելակերպ ունեցող բանկը վերափոխվում է միջազգային չափանիշների վրա հիմնված եվրոպական բանկի:
- Հայաստանի Բանկերի Միության վերջին տարեկան ժողովում նշվեցին բանկային համակարգի արդյունավետ զարգացմանը խոչընդոտող մի շարք խնդիրներ, որոնց թվում` ներգրավվող եւ տեղաբաշխվող միջոցների տոկոսադրույքների միջեւ սփրեդի բարձր ցուցանիշը, ինչպես նաեւ բանկային ոլորտում հաճախորդների ներգրավվման ցածր մակարդակը:
- Հայաստանում բարձր սփրեդի խնդիրը պայմանավորված է բանկերի "ագահությամբ", հաճախորդներին համարժեք տոկոսադրույքներ առաջարկելու ցանկության բացակայությամբ:
Այսօր “Յունիբանկի” ավանդների տոկսոադրոյքը կազմում է 10%, իսկ տրամադրվող վարկերի միջին տոկոսադրույքը` 14-15%-ի սահմաններում:
Համապատասխանաբար, մեր բանկում տոկոսադրույքի սփրեդը կազմում է 4-5%:
Տարբեր գնահատականներով, որպեսզի բանկը կարողանա ապահովել տրամադրվող ծառայությունների ինքնարժեքը, տոկոսադրույքի սփրեդը պետք է միջինը կազմի 3%:
Ֆիզիկական անձանց ավանդների առումով “Յունիբանկն” այսօր գտվում է առաջին տեղում, ինչն ոգեշնչող է եւ միաժամանակ պարտավորեցնող: Մարդիկ վստահում են մեր բանկին, յուրաքանչյուր ամիս մենք գրանցում ենք հիմնական ցուցանիշների զգալի աճ: Տարեսկզբից բանկի ակտիվներն աճել են 13 մլրդ դրամով, հասնելով 43 մլրդ դրամի ցուցանիշին:
Ինչ վերաբերվում է երկրի բանկային ոլորտում բնակչության ներգրավվման խնդրին, ապա ես բազմիցս արտահայտվել եմ այս խնդրի մասին` Հայաստանի բնկաչության առնվազն 60%-ը չի օգտվում բանկային ծառայություններից:
Վերջերս հանդիպեցի USAID հայկական գրասենյակի ֆինանսական բարեփոխումների հարցերով համակարգողի հետ, եւ առաջարկեցի բնակչության լայն շերտերի համար իրականացնել տեղեկատվական-բացատրողական աշխատանք: Անկասկած, բանկերը վարում են ակտիվ գովազդային արշավներ, սակայն հավանական հաճախորդները հաճախ պատկերացում չունեն առաջարկվող ծառայությունների մասին:
Վստահ եմ, որ նմանատիպ տեղեկատվական-բացատրողական ակցիան արդյունավետ կլինի: Որպես ապացույց կարող է ծառայել այն փաստը, որ Ավանդների փոխհատուցման երաշխավորման հիմնադրամի գործունեության մասին պատմող ակցիայից հետո, որն անցկացվեց Կենտրոնական բանկի կողմից, գրանցվեց բնակչության ավանդների աճ:
Բանկերն իրենք պետք է բացեն դռները հաճախորդների առջե, նրանց առաջարկելով շահավետ, շուկայի օրենքներին համապատասխանող համագործակցության պայմաններ: Այսօր Հայաստանի բանկային համակարգն ունի նվազագույնը 10 անգամ աճելու ներուժ, ինչով եւ պայմանավորված է միանգամից 5 արտասահմանյան բանկերի ցանկությունը մուտք գործել ՀՀ ֆինանսական շուկա:
- Դուք բազմիցս նշել եք, որ նոր տեխնոլոգիաների ներդրումը Հայաստանի բանկային համակարգի զարգացման հիմնական առաջնահերթություններից է: Ինչպիսի՞ նոր ծառայություններ կմատուցի “Յունիբանկը” իր հաճախորդներին:
- Այն փաստը, որ մեր բանկում գոյություն ունի նոր տեխնոլոգիանների առանձին դեպարտամենտ, խոսում է այդ մեր յուրահատուկ վերաբերմունքի մասին այդ ոլորտի հանդեպ:
“Յունիբանկը” աշխատում է մի շարք նոր ծառայությունների վրա: Մասնավորապես, ակտիվ ջանքեր ենք գործադրվում մոբիլ բանկինգի ներդման համար, որը, վսߕUРեմ, շարժիչ ուժ կհանդիսանա երիտասարդ սերունդի համար: Աշխատանքներ են տարվում ֆիքսված հեռախոսաացանցի աշխատանքի գոտուց դուրս գտնվող բանկոմատները GPRS-ցանցին միացնելու ուղղությամբ: Մինչեւ տարեվերջ նախատեսում ենք մեր բանկոմատներով ծածկել Հայաստանի ողջ տարածքը, դրանց թիվը հասցնելոբ 60-ի` հետզհետե ներդնելով cash-in գործառույթը:
Աշխատանքներ ենք տանում նաեւ “Յունիբանկի” մասնաճյուղերի ցանցում հաճախորդների on-line սպասարկման համար:
Նշեմ նաեւ, որ մոտ ժամանակներս UNIstream դրամական փոխանցումների համակարգի հաճախորդները կսկսեն սպասարկվել պլաստիկ քարտերով:

«Идет трансформация банка с армянским менталитетом в европейский банк, основанный на международных стандартах»
03.07.2007 | 16:55 Главная страница / Новости / Новости /
03.07.2007
Интервью председателя правления «Юнибанка» Вардана Атаяна агентству «Медиамакс» веб-порталу Banks.am
- Внедрение корпоративного управления считается одним из основных приоритетов развития банковской системы Армении. Как обстоят с этим дела у «Юнибанка»?
- В «Юнибанке» выходит на заключительный этап масштабная работа по преобразованию системы управления. Пополнился состав Совета банка, на каждого из членов которого возложена своя доля ответственности. В свою очередь, за счет директоров ответственных за конкретные направления деятельности «Юнибанка», сформировался состав Правления банка.
Для обеспечения более эффективных и содержательных в организационном плане результатов в банке сформированы постоянно действующие комиссии и комитеты, председателями которых являются члены Совета банка. Среди них - комитет по оценке работы персонала, комитет по инвестициям и т.д. Фактически, сегодня все члены Совета и акционеры банка находятся в курсе всех событий и процессов, происходящих в банке.
Необходимость внедрения системы корпоративного управления в нашем банке диктовалась тем, что деятельность банка активно расширяется и невозможно, чтобы всей информацией владел лишь председатель Совета, либо Правления банка.
Сегодня по внедренным стандартам корпоративного управления мы соответствуем международным требованиям. Преобразования созвучны и той работе, которая реализуются в «Юнибанке» в рамках программы ABN AMRO «Улучшение процессов управления рисками».
- Как решается вопрос адаптации программы ABN AMRO к местным условиям?
- Высокий уровень профессионализма специалистов ABN AMRO способствовал тому, что мы можем говорить об адаптации программы не только к условиям Армении, но и конкретно к «Юнибанку». Специалисты ABN AMRO на месте изучают ситуацию и совместно с руководством банка принимают соответствующие решения.
Внедрение программы означает для нас значительное снижение потерь, новый качественный уровень обслуживания клиентов, повышение имиджа банка. И самое главное - основная идея данного процесса заключается в смене образа мышления, трансформации банка с армянским менталитетом в европейский банк, основанный на международных стандартах.
- На недавнем ежегодном собрании Союза Банков Армении был озвучен ряд проблем, препятствующих эффективному развитию банковской системы страны, в числе которых - высокий показатель спрэда процентных ставок между привлекаемыми и размещенными средствами, а таже низкая степень вовлеченности клиентов, особенно юридических лиц, в банковский сектор Армении. Что Вы можете сказать по этому поводу применительно к «Юнибанку»?
- В Армении проблема высокого спрэда обусловлена условной «жадностью» банков, нежеланием предлагать клиентам адекватные процентные ставки.
Сегодня процентная ставка по вкладам в «Юнибанке» составляет 10 %, а средняя процентная ставка выдаваемых кредитов - в пределах 14-15%. Соответственно, спрэд процентной ставки в нашем банке составляет 4-5%. По разным оценкам, для того, чтобы банк мог обеспечивать себестоимость предоставляемых услуг, спрэд процентной ставки в среднем должен составлять 3 %.
По части вкладов физических лиц «Юнибанк» находится сегодня на первом месте, что воодушевляет и одновременно обязывает нас ко многому. Люди доверяют нБȐՐܑàбанку, ежемесячно мы фиксируем серьезный рост основных показателей. Активы банка с начала года выросли на 13 млрд драмов, дойдя до показателя в 43 млрд драмов.
Что касается уровня вовлеченности населения в банковский сектор страны, то я не раз высказывался о наличии данной проблемы - как минимум 60% населения Армении не пользуются банковскими услугами.
Недавно я встречался с координатором по вопросам финансовых реформ армянского офиса USAID, и выступил с предложением об организации совместной информационно-разъяснительной работы для широких слоев населения. Безусловно, банки ведут активные рекламные кампании, но потенциальные клиенты часто не имеют представления о предлагаемых продуктах.
Уверен, что подобная информационно-разъяснительная акция принесет свои плоды. Доказательством может служить тот рост объемов вкладов населения, который был зафиксирован после проведенной со стороны Центрального банка разъяснительной акции относительно деятельности Фонда гарантирования возмещения вкладов.
Банки сами должны распахивать двери перед потенциальными клиентами, предоставляя им выгодные, отвечающие правилам рынка условия сотрудничества. Сегодня банковская система Армении обладает потенциалом роста как минимум в 10 раз, чем и обусловлено желание сразу 5-и новых банков войти на наш финансовый рынок.
- Вы не раз отмечали, что внедрение новых технологий является одним из основных приоритетов развития банковской системы Армении. Какие новые услуги предложит своим клиентам «Юнибанк»?
- Тот факт, что в нашем банке есть отдельный департамент, отвечающий за новейшие технологии, говорит о нашем особом отношении к этому направлению.
«Юнибанк» работает над рядом новых продуктов. В частности, прилагаем активные усилия по внедрению мобильного банкинга, который, я убежден, станет движущей силой для молодого поколения. Ведутся работы по подключению к GPRS-сети тех банкоматов, которые находятся вне зоны действия фиксированных телефонных сетей. До конца года планируем покрыть своими банкоматами всю территорию Армении, доведя их общее число до 60-и, постепенно внедряя в них функции сash-in.
Ведем работы и по on-line обслуживанию клиентов в пределах филиальной сети «Юнибанка».
Также отмечу, что в ближайшее время клиенты системы денежных переводов UNIstream начнут обслуживаться пластиковыми картами.