Ամերիաբանկը The Banker-ի կողմից ճանաչվել է «Տարվա լավագույն բանկ»
Ամերիաբանկը Financial Times-ի The Banker ամսագրի կողմից արժանացել է Հայաստանի 2017թ. «Տարվա լավագույն բանկ» մրցանակին:
Ինչպես հայտնել են բանկում, The Banker ամսագրի կողմից Ամերիաբանկը Հայաստանի «Տարվա լավագույն բանկ» է հռչակվում արդեն 3-րդ տարին անընդմեջ, իսկ ընդհանուր առմամբ իր գործունեության ընթացքում՝ 5-րդ անգամ (նախորդ մրցանակները`2010թ., 2013թ., 2015թ., 2016թ.):
«Լոնդոնում կայացած մրցանակաբաշխության հանդիսավոր արարողության ժամանակ մրցույթի կազմակերպիչները նշել են, որ Ամերիաբանկը հաղթող է ճանաչվել՝ հաշվի առնելով է մի շարք չափանիշներ. բանկն ամրապնդել է իր առաջատար դիրքը Հայաստանի բանկային համակարգում՝ որպես խոշոր ունիվերսալ բանկ, պահպանել է շուկայում առաջատար վարկատուի դիրքը եւ իր երկրի պատմության մեջ 2016-ի արդյունքներով առաջինն է հատել $1 մլրդ վարկային պորտֆելի շեմը, միաժամանակ, ունեցել է իրացվելիության բարձր ցուցանիշներ, ներդրել տեխնոլոգիական նոր լուծումներ առցանց ծառայությունների զարգացման ուղղությամբ, վարել հաճախորդամետ քաղաքականություն: Կարեւորվել է նաեւ միջազգային կառույցների հետ արդյունավետ համագործակցությունը, կայուն աճի մեծ պոտենցիալը, ռիսկերի հաշվեկշռված քաղաքականությունը»,- ասված է հաղորդագրությունում:
2017թ. «Տարվա լավագույն բանկ» մրցանակին են արժանացել նաեւ BNP Paribas-ը (Բելգիա եւ Ֆրանսիա), Bank of America-ն (ԱՄՆ), Bank of China-ն (Հոնկոնգ), TBC Bank-ը (Վրաստան) եւ ֆինանսական այլ հայտնի կառույցներ:
The Banker-ի մրցանակաբաշխությունն անցկացվում է 18-րդ տարին անընդմեջ: Այս տարի մրցանակաբաշխությանը մասնակցել են 141 երկրի բանկեր:

Америабанк удостоился награды «Банк года Армении 2017» журнала The Banker
Америабанк удостоился звания «Банк года Армении 2017» в конкурсе, проводимом журналом The Banker компании Financial Times.
Как отметили в банке, данную награду Америабанк получает уже третий год подряд и, в целом, в 5-й раз в течение всей своей деятельности (предыдущие награды - в 2016, 2015,2013 и 2010 гг.).
«На торжественной церемонии награждения в Лондоне организаторы конкурса отметили, что при принятии решения об избрании Америабанка победителем были учтены несколько важных показателей, в том числе укрепление позиции крупного универсального банка и лидера среди кредиторов, превышение отметки $1 млрд по кредитам за 2016г. - впервые в банковской системе Армении, а также высокие показатели ликвидности, внедрение новых технологических решений онлайн-банкинга, клиентоориентированная политика. Большое значение придавалось также эффективному сотрудничеству с международными финансовыми организациями, большому потенциалу устойчивого роста, сбалансированному управлению рисками»,- отмечается в сообщении.
Награды «Банк года 2017» удостоились такие банки, как BNP Paribas (Бельгия и Франция), Bank of America (США), Bank of China (Гонконг), TBC Bank (Грузия) и другие престижные финансовые структуры.
Награда The Banker вручается 18-й год подряд. В этом году на участие в конкурсе подали заявку ведущие банки 141 страны мира.