“Յունիբանկն” առաջարկում է անշարժ գույքի առք ու վաճառքի գործարքներն իրականացնել միայն անկանխիկ եղանակով
04.06.2007 | 16:55 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան, 4 հունիսի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. “Յունիբանկի” բանկի վարչության նախագահ Վարդան Աթայանն առաջարկում է օրենսդրորեն ամրագրել անշարժ գույքի առք ու վաճառքի գործարքներն անկանխիկ եղանակով կատարելու պահանջը:
Ինչպես այսօր ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնեցին “Յունիբանկի” մամլո ծատայությունում, Վարդան Աթայանը նկատել է, որ “ՀՀ հիփոթեքային շուկան մեկ տարվա կտրվածքով կարելի է գնահատել մինչեւ 1 մլրդ ԱՄՆ դոլար, եւ անհրաժեշտ ծավալով վարկավորման չիրականացման հիմնական պատճառը բանկերում ոչ բավարար միջոցների առկայությունն է”:
Վարդան Աթայանը հիշեցրել է, որ բանկային ավանդների ծավալը ՀՆԱ-ի նկատմամբ ՀՀ-ում կազմում է ընդամենը 8 տոկոս` “այսինքն բանկերում է գտնվում բնակչության խնայողությունների շատ չնչին մասը, մինչդեռ այդ թիվը կարող է անհամեմատ մեծ լինել”:

«Юнибанк» предлагает законодательно закрепить требование о совершении операций по купле-продаже недвижимости безналичным путем
04.06.2007 | 16:55 Главная страница / Новости / Новости /
Ереван, 4 июня /Медиамакс/. Председатель правления «Юнибанка» Вардан Атаян предлагает законодательно закрепить требование о совершении операций по купле-продаже недвижимости безналичным путем, которое позволит увеличить приток средств в банки.
Как сообщили сегодня Медиамакс в пресс-службе «Юнибанка», Вардан Атаян заметил, что емкость армянского рынка ипотечного кредитования в годовом разрезе составляет $ 1 млрд.
По его словам, основной причиной того, что кредитование не осуществляется в необходимых объемах, является недостаточный объем средств в банках.
Председатель правления «Юнибанка» напомнил, что в Армении соотношение объема банковских вкладов к ВВП составляет всего 8 процентов. «То есть, в банках находится лишь незначительная часть сбережений населения», - добавил Вардан Атаян.