Նոբելյան մրցանակակիրը բիթքոինը «փուչիկի» լավագույն օրինակ է համարում
Տնտեսագիտության բնագավառում Նոբելյան մրցանակի 2013թ. դափնեկիր, Յեյլի համալսարանի տնտեսագիտության պրոֆեսոր, «Իռացիոնալ լավատեսություն» (Irrational Exuberance) գրքի հեղինակ Ռոբերտ Շիլլերը կարծում է, որ բիթքոինը «փուչիկի» լավագույն օրինակն է:
Ինչպես հայտնում է Forklog.com-ը, պրոֆեսորը նման տեսակետ է հայտնել Quartz հրատարակությանը տված հարցազրույցում՝ ընդգծելով, որ բիթքոինի բնույթը հասկանալու համար անհրաժեշտ է, առաջին հերթին, անդրադառնալ Սատոշի Նակամոտոյին՝ կրիպտոարժույթի առեղծվածային ստեղծողին:
«Նրան այդպես էլ չհայտնաբերեցին: Սա հիանալի հանելուկ է: Եվ նա ունի կոդավորման, բլոքչեյնի եւ բաց ռեեստրների մասին գաղափար, որը, պարզվում է, այնքան հզոր է, որ նույնիսկ կառավարությունները չեն կարողանում այն կանգնեցնել: Դա անհնար է կառավարել, քանի որ այդ միտքը շատ համահունչ է մեր օրերի վախերին»,- նշում է Ռոբերտ Շիլլերը:
Տնտեսագետը պնդում է, որ մարդկությանը բնորոշ է թվայնացման եւ համակարգչայնացման հանդեպ հիմնարար խոր վախը: Ըստ նրա՝ մարդիկ չեն կարող չմտածել՝ ինչ տեղ է հատկացված նրանց այդ նոր աշխարհում: Ի՞նչ է լինելու 10, 20 կամ 30 տարի հետո. կունենա՞ն նրանք աշխատանք, կունենա՞ն արդյոք որեւէ բան:
«Ինչ որ կերպ բիթքոինը համապատասխանում է այս ամենին եւ տալիս է հնարավորությունների ապահովման եւ հասարակության կյանքում լիիրավ մասնակցության զգացում. «Ես հասկանում եմ՝ ինչ է կատարվում: Ունենալով այդ գիտելիքը, ես կարող եմ այն շահարկել եւ հարստանալ»»,- այս մոտեցումը, Շիլլերի կարծիքով, մարդիկ դիտարկում են որպես պատասխան նշված բոլոր հիմնարար վախերին:

Нобелевский лауреат считает биткоин лучшим примером «пузыря»
Обладатель Нобелевской премии по экономике 2013 года, профессор экономики Йельского университета, автор книги «Иррациональный оптимизм» (Irrational Exuberance) Роберт Шиллер считает, что биткоин является лучшим примером «пузыря».
Как сообщает Forklog.com, такое мнение профессор высказал в интервью изданию Quartz, подчеркнув, что для понимания природы биткоина необходимо, в первую очередь, обратиться к фигуре Сатоши Накамото - загадочного создателя криптовалюты:
«Его так и не обнаружили. Это прекрасная загадка. И у него есть эта очень умная идея о шифровании, блокчейне и открытых реестрах, которая оказывается настолько мощной, что даже правительства не могут ее остановить. Это невозможно регулировать, потому что эта идея прекрасно вписывается в страхи, присущие этому времени в истории».
Экономист утверждает, что человечеству присущ фундаментальный глубокий страх перед цифровизацией и компьютеризацией. По его мнению, люди не могут не думать: какое им уготовано место в этом новом мире? Что будет через 10, 20 или 30 лет? Будет ли у них работа, будет ли у них вообще что-то?
«Каким-то образом биткоин вписывается во все это и дает ощущение обеспечения возможностей и создания условий для полноправного участия в жизни общества: «Я понимаю, что происходит! Обладая этим пониманием, я могу спекулировать и могу разбогатеть!»»,- такой подход, как считает Шиллер, рассматривается людьми в качестве ответа на все эти фундаментальные страхи.