Երեւանից Բաթումի է ուղեւորվել սեզոնային առաջին գնացքը
Այսօր բացվել է «Հարավկովկասյան երկաթուղու» ամառային ուղեւորափոխադրումների սեզոնը, եւ Երեւան-Բաթումի-Երեւան ուղղությամբ մեկնել է այս տարվա առաջին «Արմենիա» ֆիրմային գնացքը
ՀԿԵ-ում նշել են, որ առաջին գնացքով Վրաստանի առողջարաններ է ուղեւորվել 128 մարդ:
Հունիսի 15-ի դրությամբ, ընդհանուր առմամբ, վաճառվել է «Արմենիա» ֆիրմային գնացքի 1280 տոմս:
Գնացքն աշխատելու է ամեն օր՝ մինչեւ հոկտեմբերի 1-ը՝ Երեւանից մեկնելով ժամը 15:30-ին: Երեւանից Բաթումի ուղեւորության տեւողությունը կազմում է 15 ժամ 40 րոպե, իսկ հետադարձ ճանապարհը՝ 15 ժամ 50 րոպե:
Տոմսերը վաճառվում են Երեւանի, Վանաձորի, Գյումրիի եւ Արմավիրի կայարանների տոմսարկղերում, ինչպես նաեւ ՀԿԵ-ի կայքում:
Տոմսերի գները մեկ անձի համար տատանվում են 10 070 դրամից մինչեւ 26 390 դրամի սահմաններում՝ կախված վագոնի կարգից:
ՀԿԵ-ի ուղեւորափոխադրումների տնօրինության պետ Գագիկ Մովսեսյանը նշել է, որ ֆիրմային գնացքի վագոնները հագեցած են օդափոխիչներով, համապատասխանում են տեխնիկական, սանիտարահիգիենիկ եւ անվտանգության նորմերին: Անվտանգությունն ապահովում են ոստիկանության աշխատակիցները:
Բարձր հարմարավետությամբ կուպեներում եւ ննջավագոններում ուղեւորներին անվճար տրամադրվում է Wi-Fi կապ:
2016թ. «Արմենիա» ֆիրմային գնացքի ուղեւորների թիվը կազմել էր 43 750՝ 2015թ. համեմատ աճելով 10 հազ-ով, իսկ 2008թ. համեմատ՝ ավելի քան 5 անգամ:

Из Еревана в Батуми отправился первый сезонный поезд
На Южно-Кавказской железной дороге сегодня открылся летний сезон пассажирских перевозок, и по маршруту Ереван-Батуми-Ереван отправился в путь первый в этом году фирменный поезд «Армения».
В ЮКЖД отметили, что на первом поезде на черноморские курорты Грузии отбыли 128 пассажиров.
По состоянию 15 июня, в грузинском направлении реализовано в общей сложности 1280 билетов.
Поезд будет курсировать ежедневно до 1 октября, отправляясь из Еревана в 15:30. Время следования из Еревана в Батуми составляет 15 часов 40 минут, а обратная дорога займет 15 часов 50 минут.
Билеты продаются на вокзалах Еревана, Ванадзора, Гюмри и Армавира, а также на сайте ЮКЖД.
Цены на билеты из расчета на одного пассажира колеблются в пределах от 10 070 драмов до 26 390 драмов, в зависимости от типа вагона.
Начальник Дирекции пассажирских перевозок ЗАО «ЮКЖД» Гагик Мовсесян отметил, что вагоны фирменного поезда оборудованы кондиционерами, полностью соответствуют техническим, санитарно-гигиеническим нормам и требованиям безопасности. Безопасность обеспечивают сотрудники Полиции.
В купе повышенной комфортности и СВ пассажирам предоставляется Wi-Fi связь.
В 2016 году число пассажиров фирменного поезда «Армения» составило 43 750 человек, увеличившись на 10 тысяч человек по сравнению с 2015 годом, и более чем в 5 раз по сравнению с 2008 годом.