Ռուբեն Վարդանյան. «Մենք կապրենք այլ հասարակությունում»
Սոցիալական ձեռներեց Ռուբեն Վարդանյանը Коммерсантъ FM-ին տված հարցազրույցում կանխատեսումներ է կատարել ֆինանսական աշխարհում սպասվող փոփոխությունների վերաբերյալ:
«Ֆինանսների ոլորտում բիզնեսի վարումը նոր տեխնոլոգիաների հաշվին փոխվել է: Տեխնոլոգիաները սպանել են որոշ մասնագիտություններ կամ փոփոխության ենթարկել հաջողակ լինելու համար անհրաժեշտ հմտությունները: Մենք ձեռք բերեցինք ոչ միայն ավելի խիստ վերահսկողություն, այլեւ նոր արտադրանքներ ու հնարավորություններ: Նոր միտումը ֆինանսական ոլորտի տեխնոլոգիացումն է»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Նա տեսակետ է հայտնել, որ կգա ժամանակ, երբ պետության եւ ընկերությունների միջեւ հարկավոր չեն լինի միջնորդներ եւ խորհրդատուներ, աուդիտորներ եւ հաշվապահներ:
«Մեզ սպասվում են արմատական փոփոխություններ, ինչն արդեն ակնհայտ է մեծ թվով մարդկանց համար: Եվ դա ապագայի հանդեպ մեծ վախ է առաջացրել»,- նկատել է Ռուբեն Վարդանյանը:
«Ընդհանրապես, մենք շատ ունիկալ իրավիճակում ենք հայտնվել: Սկսած 20-րդ դ. 80-ականներից, երբ ածանցյալ արժեթղթերի երկրորդային շուկան գերազանցեց իրական տնտեսության ծավալները, մենք ստացանք երկու տեսակի օֆշորային շուկա՝ իրական, որը համաշխարհային տնտեսության նյութատեխնիկական բազան է, եւ դերիվատիվները: Այսինքն մենք ունենք որոշակի վիրտուալացում, այդ թվում՝ ֆինանսների ոլորտում»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
«Մենք կապրենք այլ հասարակությունում: Ապրանքադրամային հարաբերությունները, որոնց մենք սովոր ենք՝ սկսած Կառլ Մարքսից եւ 18-րդ դարից, այլ կլինեն»,- ասել է սոցիալական ձեռներեցը:

Рубен Варданян: «Мы будем жить в другом обществе»
Социальный предприниматель Рубен Варданян поделился в интервью Коммерсантъ FM прогнозами относительно грядущих изменений в мире финансов.
«Мы получили изменения в ведении бизнеса в финансовой индустрии за счет новых технологий, которые убили некоторые профессии или изменили навыки, которые были необходимы для успешности. Мы получили не только более жесткое регулирование, но и новые продукты, новые возможности. Тренд явно идет на технологизацию финансовой индустрии», - сказал Рубен Варданян.
Он выразил мнение, что придет время, когда между государством и компаниями не будут нужны консультанты и посредники, аудиторы или бухгалтера.
«Нас ждут фундаментальные изменения, которые уже очевидны большому количеству людей. И это вызвало большой страх перед будущим», - заметил Варданян.
«Мы вообще имеем очень уникальную ситуацию. Начиная с 80-х годов XX века, когда вторичный рынок производных бумаг стал больше, чем реальная экономика, мы получили два разных офшорных рынка: реальный - материально-техническая база мировой экономики - и деривативы. То есть мы имеем некую виртуализацию в том числе в финансах», - сказал Рубен Варданян.
«Мы будем жить в другом обществе. Все товарно-денежные отношения, к которым мы привыкли, начиная с Карла Маркса и 18 века, будут другими», - сказал социальный предприниматель.