Ադրբեջանական եւս 5 բանկ կապիտալի անբավարարության խնդիր ունի
Ադրբեջանի Ֆինանսական շուկաների վերահսկողության պալատը հսկողության ներքո է վերցրել կապիտալի անբավարար մակարդակ ունեցող եւս հինգ բանկ:
Ինչպես հաղորդում է Trend.az-ը, այս մասին այսօր հայտնել է Պալատի նախագահ Ռուֆաթ Ասլանլին:
«Բանկային հատվածի առողջացման գործընթացից ի վեր հետ է կանչվել 11 բանկի լիցենզիա: 26 բանկից 12-ին հաջողվել է զգալի չափով համալրել կապիտալը: Այսօր մեր հսկողության ներքո է եւս հինգ բանկ, որոնց կապիտալիզացիայի ծրագրերը պետք է ավարտին հասցվեն մինչև տարվա կես»,- ասել է Ռուֆաթ Ասլանլին:
Նա տեղեկացրել է, որ այդ 5 բանկերից մեկը Atabank-ն է:
Ռուֆաթ Ասլանլին ընդգծել է, որ բանկային հատվածի կապիտալիզացիայի արդյունքում դրական արդյունքներ են արձանագրվել, բացառությամբ՝ Ադրբեջանի միջազգային բանկի:
«Այսօր բանկերը, ընդհանուր առմամբ, համապատասխանում են կապիտալի բավարարության պահանջին: Սակայն մենք պետք է հաշվի առնենք, որ եթե բանկերը վերսկսեն ակտիվ վարկավորումը՝այդպիսով մեծացնելով ռիսկային ակտիվների ծավալը, ապա, մեր հաշվարկների համաձայն, լրացուցիչ կապիտալիզացիայի կարիք կառաջանա»,- ասել է Ռուֆաթ Ասլանլին:

Еще в пяти банках Азербайджана возник недостаток капитала
Палата надзора над финансовыми рынками Азербайджана взяла под наблюдение еще пять банков в связи с недостаточностью капитала.
Как передает Trend.az, об этом сегодня сказал глава Палаты Руфат Асланлы.
«После начала процесса оздоровления банковского сектора были отозваны лицензии 11 банков. В 12 из 26 банков удалось добиться значительной капитализации. Сегодня под нашим наблюдением находятся пять банков, программы капитализации которых должны быть завершены к середине года», - сказал Руфат Асланлы.
Он сообщил, что одним из этих пяти банков является Atabank.
Асланлы отметил, что в результате капитализации банковский сектор Азербайджана, за исключением Международного банка Азербайджана, добился положительных показателей.
«На сегодня банки в целом соблюдают требования к адекватности капитала. Но мы должны учитывать, что если банки возобновят активное кредитование и таким образом увеличат объем рискованных активов, то, по нашим расчетам, возникнет необходимость в дополнительной капитализации», - сказал Руфат Асланлы.