Քննարկվել է «Դիլիջան» ազգային պարկի զարգացման նախագիծը
ՀՀ կառավարությունն այսօր հավանության է արժանացրել «Դիլիջան» ազգային պարկի 2017-2026 թվականների կառավարման պլանը եւ կառավարմանն ուղղված առաջնահերթ միջոցառումները մասին որոշման նախագիծը:
ՀՀ բնապահպանության նախարար Արծվիկ Մինասյանի փոխանցմամբˋ կառավարման պլանի միջոցառումների ծրագրի իրականացմամբ «Դիլիջան» ազգային պարկը հայտնի կլինի որպես նշանակալի բնության տարածք, որը լիովին կհամապատասխանի  Բնության պահպանության միջազգային միության /IUCN/ II Կատեգորիայի (ազգային պարկ) պահանջներին:
Ակնկալվում է նաեւ, որ «Դիլիջան» ազգային պարկը միջազգային դոնորների հետաքրքրությանը կարժանանա, էկոզբոսաշրջության կայուն զարգացումը կնպաստի գյուղական զարգացմանն ուղղված տարբեր միջոցառումներին եւ կունենա տնտեսական զարգացման մուլտիպլիկատիվ ազդեցություն, իսկ նոր աշխատատեղերի առկայությունը կխթանի կենսամակարդակի աճը:

Утвержден проект развития национального парка «Дилижан»
Правительство Армении одобрило сегодня план развития национального парка «Дилижан» в 2017-2026 гг., а также проект решения о соответствующих приоритетных мероприятиях.
Как отметил министр охраны природы Армении Арцвик Минасян, благодаря реализации плана, национальный парк «Дилижана» получит известность как примечательная природная зона, полностью соответствующая требованиям категории II (национальный парк) Международного союза охраны природы (IUCN).
Ожидается, что национальный парк «Дилижан» заинтересует международных доноров,  стабильный рост экотуризма будет способствовать направленным на развитие сел мероприятиям и окажет мультипликативное действие на экономическое развитие, а создание новых рабочих мест приведет к повышению уровня жизни.