Գյուղատնտեսության ոլորտում հայ-վրացական կապերը կխորացվեն
22.02.2017 | 17:41 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանն այսօր Թբիլիսիում հանդիպել է Վրաստանի գյուղատնտեսության նախարար Լեւան Դավիթաշվիլիի հետ:
Նախարարության տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետ Իշխան Կարապետյանը:
Հանդիպման ընթացքում առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել Վրաստանում եւ Հայաստանում գյուղատնտեսական քաղաքականության եւ զարգացման ռազմավարության ուղղությամբ իրականացվող քայլերին:
Կողմերն անդրադարձ են կատարել սննդամթերքի անվտանգության, անասնաբուժության եւ բուսասանիտարիայի ոլորտում համագործակցությանը, ինչպես նաեւ երկու երկրների միջեւ առեւտրատնտեսական հարաբերություններին առնչվող հարցերին:
Իգնատի Առաքելյանը նշել է, որ կառավարության կողմից գյուղատնտեսությունը գերակա ոլորտ հայտարարելը էականորեն նպաստել է ոլորտի զարգացմանը, ինչի արդյունքներն ակնհայտ են: Նախարարը կարեւորել է երկու երկրների միջեւ փորձի փոխանակումը եւ հետագա համագործակցության ամրապնդումը:
Լեւան Դավիթաշվիլին էլ հայտարարել է, որ երկու երկրների համագործակցությունը գյուղատնտեսության ոլորտում եւ համատեղ ծրագրերի իրականացումն էապես կնպաստեն առեւտրային հարաբերությունների զարգացմանը: