Կենտրոնական բանկը “Շեն կոնցեռնի” պարտատոմսերը գնահատել է վստահելի` կնքելով ռեպո գործարք
Երեւան, 27 փետրվարի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. “Շեն կոնցեռնը” հաջողությամբ տեղակայել է իր պարտատոմսերը Հայաստանի ֆոնդային բորսայում:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, Հայաստանի Կենտրոնական բանկը “Շեն կոնցեռնի” պարտատոմսերը գնահատել է վստահելի` նրա հետ կնքելով ռեպո գործարք: Ռեպո գործարքի ծավալը կազմել է 18 558.5 հազար դրամ, 4.75 տոկոսադրույքով եւ 7 օր մարման ժամկետով:
Ինչպես այսօր հայտնել է“Շեն կոնցեռն” ՓԲԸ նախագահ Սամվել Բեգլարյանը, տեղակայված պարտատոմսերի ընդհանուր ծավալը կազմել է 40 մլն դրամ, 9% եկամտաբերությամբ եւ 1 տարի մարման ժամկետով:
ԿԲ նախագահ Տիգրան Սարգսյանը հիշեցրել է, որ Կենտրոնական բանկը 2 տարի առաջ սկսեց իրագործել հայկական ձեռնարկությունների բորսա հանելու ծրագիրը: Արդեն մի քանի ընկերություններ պատրաստակամություն են հայտնել տեղակայել իրենց պարտատոմսերը Հայկական ֆոնդային բորսայում:
Ընդհանուր առմամբ Կենտրոնական բանկը վարկանշել է 45 ձեռնարկություն: Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ ընկերությունների մուտքը բորսա կբարձրացնի դրամավարկային քաղաքականության արդյունավետությունը, կզարգացնի ֆինանսական շուկան, կխթանի գործունեության իրականացման թափանցիկությունը տնտեսության ռեալ հատվածի կողմից:

Центральный банк Армении признал облигации «Шен концерн» надежными и заключил с ним репо-договора
Ереван, 27 февраля /Медиамакс/. «Шен концерн» успешно разместил свои облигации на Армянской фондовой бирже.
Как сообщает агентство Медиамакс, Центральный банк Армении признал облигации «Шен концерн» надежными и заключил по ним репо-договора. Объем репо-договора, заключенного сроком на 7 дней, составил 18.558.5 тыс. драмов при ставке в 4,75%.
Как сообщил сегодня председатель ЗАО «Шен концерн» Самвел Бегларян, общий объем размещенных облигаций составил 40 млн. драмов при доходности в 9% и сроке погашения в 1 год.
Председатель ЦБ Армении Тигран Саркисян напомнил, что Центробанк приступил к реализации проекта по выводу армянских предприятий на биржу 2 года назад. Уже несколько компаний выразили готовность разместить свои облигации на Армянской фондовой бирже.
Всего Центральный банк провел рейтингирование 45 предприятий. Тигран Саркисян заметил, что выход компаний на биржу поднимает эффективность денежно-кредитной политики, развивает финансовый рынок, стимулирует осуществление прозрачной деятельности со стороны реального сектора экономики.