Ադրբեջանի նախագահը հրամանագիր է ստորագրել հիփոթեքային վարկերի տրամադրման մեխանիզմի կատարելագործման վերաբերյալ
25.01.2007 | 16:55 Գլխավոր էջ / Նորություններ /
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հրամանագիր է ստորագրել հիփոթեքային վարկերի տրամադրման մեխանիզմի կատարելագործման վերաբերյալ:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը` վկայակոչելով “Տրենդը”, դրա հետ կապված փոփոխություններ կկատարվեն մի շարք օրենքներում, այդ թվում` “Հողային բարեփոխման մասին”, “Հողի շուկայի”, “Դատական որոշումների կատարման”, Հողային օրենսգրքի, Քրեական օրենսգրքի եւ այլն:
Ադրբեջանի հիփոթեքային հիմնադրամը, որը գործում Ադրբեջանի Ազգային բանկին առընթեր, հրապարակել է 2007 թ. իր գործունեւոթյան ռազմավարական ուղղությունները:
Ինչպես հաղորդել է հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Ֆաիկ Մամեդովը, հիփոթեքային վարկավորման զարգացման ռազմակավարության ծրագրի համաձայն, 2007 թ. Ադրբեջանում նախատեսվում է հատկացնել 1500 հիփոթեքային վարկեր:
Հիփոթեքային վարկավորման ընդհանուր պայմաններով նախատեսվում է 1000 վարկի հատկացում, սոցիալական հիփոթեքայով` 500:
“Հիփոթեքային վարկավորման պահանջարկի աճի դեպքում կներգրավվեն լրացուցիչ ֆինանսական աղբյուրներ”,- նշել է հիմնադրամի ղեկավարը:
Մինչեւ 2007 թ. առաջին եռամսյակի ավարտն Ադրբեջանի Հիփոթեքային վարկավորման հիմնադրամը նախատեսում է հիմնել Հիփոթեքային վարկերի երաշխիքային հիմնադրամ: Երաշխիքային հիմնադրամ հիմնելու հիմնական նպատակը ապագայում լինելու է նախնական վճարի վերացումը հիփոթեքային վարկի տրամադրման դեպքում: Ներկայումս այն 30%-ից իջեցվել է մինչեւ 15%, իսկ ապագայում նախնական վճարը իրականացնելու է Հիփոթեքային վարկերի երաշխիքային հիմնադրամը:

Президент Азербайджана подписал указ об усовершенствовании механизма выдачи ипотечных кредитов
Президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал указ об усовершенствовании механизма выдачи ипотечных кредитов.
Как сообщает Медиамакс со ссылкой на Тренд, в связи с этим вносятся изменения в ряд законов, в том числе «О земельной реформе», «О земельном рынке», «Об исполнении судебных решений», Земельный кодекс, Уголовный Кодекс и др.
Азербайджанский ипотечный фонд, действующий при Hациональном банке Азербайджана, огласил стратегические направления своей деятельности в 2007 году.
Как сообщил исполнительный директор фонда Фаик Мамедов, согласно стратегическому плану развития ипотечного кредитования, в 2007 году в Азербайджане планируется выдать 1500 ипотечных кредитов. По общим условиям ипотечного кредитования намечается выдача 1 тысячи кредитов, по социальной ипотеке – 500.
«В случае увеличения потребностей в ипотечном кредитовании, будут привлечены дополнительные финансовые ресурсы», - отметил глава фонда.
До конца первого квартала 2007 года Азербайджанский ипотечный фонд планирует учредить Фонд гарантирования ипотечных кредитов. Основной целью учреждения гарантийного фонда является в ликвидации в будущем первичного взноса при получении ипотечного кредита. В настоящее время она снижена с 30% до 15%. В будущем первичный взнос будет вноситься Фондом гарантирования кредитов.