Ադրբեջանական բանկերի հարկային վճարումները կրճատվել են 30%-ով
2016թ. հունվար-ապրիլին, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, Ադրբեջանի բանկային հատվածի հարկային մուտքերը կրճատվել են ավելի քան 30%-ով:
Ինչպես հաղորդում է Trend-ը, այս մասին հայտնել է Ադրբեջանի հարկերի փոխնախարար Սահիբ Ալեկպերովը:
Banks.am-ը հիշեցնում է, որ անցած տարվա վերջին Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկը որոշում էր ընդունել լողացող փոխարժեքի անցնելու մասին, ինչից հետո մանաթն արժեզրկվել էր 47,63%-ով:
Այս տարվա սկզբին Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկն արգելել էր փոխանակման կետերում գործարքները՝ օտարերկրյա արժույթի փոխանակումը  թույլատրելով միայն առեւտրային  բանկերի  գլխամասերում եւ մասնաճյուղերում՝ «գործարքների վերահսկողությունն ուժեղացնելու եւ ծախսերն օպտիմալացնելու նպատակով»:
Այնուհետեւ Ադրբեջանի խորհրդարանի քննարկմանն էր ներկայացվել «Արժութային կարգավորման մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխությունների փաթեթը, որով նախատեսվում էր 20%-ի չափով պարտադիր տուրք սահմանել երկրից դուրս կատարվող $50 հազ-ը գերազանցող դրամական փոխանցումների նկատմամբ:
Ապրիլի 5-ից Ադրբեջանում մեկ ամիս ժամկետով դադարեցվեց օտարերկրյա արժույթով սպառողական վարկերի տրամադրումը՝ սահմանափակման ժամկետը հետագայում երկարաձգելու իրավունքով: Օրեր անց Ադրբեջանի բանկերը դադարեցրին կրեդիտ քարտերով գործարքների կատարումը:
Մայիսի 6-ից Ադրբեջանում պաշտոնապես արգելվեց օտարերկրյա արժույթով հիփոթեքային վարկերի տրամադրումը:
Վերջերս Moody's միջազգային վարկանիշային գործակալությունը հաստատեց  Ադրբեջանի երկարաժամկետ թողարկողի վարկանիշը «Ba1» մակարդակում` բացասական կանխատեսմամբ` կապված աճող ռիսկերի հետ: Վարկանիշի բացասական գործոնների շարքում գործակալության  փորձագետները նշում էին Ադրբեջանի բանկային հատվածում իրավիճակի վատթարացումը, ազգային արժույթի արժեզրկման հետեւանքները, բնակչության գնողունակության անկումը, ինչպես նաեւ բանկային հատվածում խնդրահարույց վարկերի մասնաբաժնի ավելացումը՝  մինչեւ 20%:

Налоговые выплаты банков Азербайджана сократились на 30%
В январе-апреле 2016 года, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, налоговые поступления от банковского сектора Азербайджана сократились более чем на 30%.
Как сообщает Trend, об этом сообщил замминистра по налогам Азербайджана Сахиб Алекперов.
Banks.am напоминает, что в конце прошлого года Центральный банк Азербайджана принял решение о переходе на плавающий курс маната, за которым последовало обесценивание национальной валюты на более чем 47%.
В начале текущего года Центральный банк Азербайджана запретил проведение операций в пунктах обмена валюты с целью «усиления контроля над операциями и оптимизации расходов».
Далее на рассмотрение парламента Азербайджана  был представлен проект изменений в закон «О валютном регулировании», предусматривающий введение обязательного 20-процентного сбора на денежные переводы за границу, размер которых в течение года превышает $50 тыс.
С 5 апреля банки Азербайджана приостановили выдачу потребительских кредитов в иностранной валюте сроком на один месяц - с правом пролонгации данного срока.
Спустя несколько дней банки Азербайджана приостановили операции по кредитным картам.
С 6 мая в Азербайджане был введен запрет на ипотечное кредитование в иностранной валюте.
Недавно международное рейтинговое агентство Moody's подтвердило долгосрочный рейтинг эмитента Азербайджана на уровне «Ba1», присвоив по рейтингу негативный прогноз  из-за возросших рисков. Среди негативных факторов эксперты агентства отмечали ухудшение ситуации в банковском секторе Азербайджана, последствия девальвации, снизившей покупательную способность населения, а также возросшую долю проблемных кредитов в банковской системе - до 20%.