«Արմենիա»-ում կարծում են, որ 3 ինքնաթիռով կարող են շահույթ ապահովել
Նորաստեղծ «Արմենիա» ավիաընկերության հիմնադիր եւ տնօրեն Թամազ Գաիաշվիլին այսօր վստահեցրել է, որ երեք ինքնաթիռով ընկերությունը կարող է շահույթ ապահովել:
Այս մասին նա ասել է Երեւանում՝ լրագրողների հետ հանդիպմանը՝ պատասխանելով Banks.am-ի հարցին, թե արդյոք երեք ինքնաթիռով ընկերությունը կարող է շահութաբեր լինել:
«Ինքնաթիռների քանակը պետք է առավելագույնս համապատասխանի ուղեւորահոսքերի ծավալին. յուրաքանչյուր ավելորդ ինքնաթիռ վնասի աղբյուր է ընկերության համար»,- ասել է Թամազ Գաիաշվիլին:
«Արմենիա»-ն նախնական շրջանում նախատեսում է շահագործել լիզինգով ձեռքբերած երեք ինքնաթիռները՝ մինչեւ տարեվերջ դրանց թիվը հասցնելով 8-ի:
Ընկերությունն ապրիլի 21-ից «Զվարթնոց» օդանավակայանից կանոնավոր չվերթներ կիրականացնի դեպի Մոսկվա եւ Թել Ավիվ՝ հետագայում ավելացնելով չվերթների ուղղությունները, մասնավորապես՝ դեպի Թեհրան, Դուբայ, Պրահա, Բարսելոնա, Լոնդոն, ՌԴ այլ քաղաքներ:
«Արմենիա»-ն միակողմանի ավիատոմսերի նվազագույն գին է հայտարարել €49-ն:
Ընդ որում, այս գինը գործում է երկու ամիս առաջ ձեռք բերված ավիատոմսերի համար՝ առանց վերադարձի հնարավորության:
Բացի այդ, ինչպես նշել է ընկերության մյուս բաժնետեր Ռոբերտ Հովհաննիսյանը, այս գինը չի ներառում հարկերն ու օդանավակայանի ծառայությունների գինը: Վերջիններս հաշվի առնելու դեպքում ավիատոմսերի գինը կկազմի մինչեւ €95-96:
Ռոբերտ Հովհաննիսյանը վստահեցրել է, որ իրենց առաջարկած սակագները ձեռնտու կլինեն բնակչության համար:
«Արմենիա»-ի բաժնետերերը ձեռնպահ են մնացել պատասխանելուց Banks.am-ի հարցին, թե որոնք են ընկերության ստեղծման համար կատարված ներդրումների աղբյուրն ու ծավալները:
Ընկերության սեփականատերերը հայտնել են նաեւ բաժնետոմսերի առաջնային հանրային տեղաբաշխում (IPՕ) իրականացնելու մտադրության մասին:
«Հույս ունեմ, որ 2-3 տարուց ընկերությունը կհասնի կայուն ֆինանսական վիճակի, եւ մենք կկարողանանք մուտք գործել արժեթղթերի շուկա»,- ասել է Թամազ Գաիաշվիլին՝ միաժամանակ կարեւորելով ՀՀ կառավարության աջակցության դերը ընկերության հետագա կայացման գործում:
Անդրադառնալով կառավարության որդեգրած «Բաց երկնքի» քաղաքականությանը, Թամազ Գաիաշվիլին ընդգծել է, որ այն չի ենթադրում «միատեսակ հարաբերությունների հաստատում բոլոր երկրների հետ»: Ըստ նրա՝ ամեն երկրի հետ պետք է հարաբերությունները կարգավորվեն երկկողմ պայմանագրերով:
Մեկնաբանելով լրատվամիջոցներում շրջանառվող լուրերը, թե «Արմենիա»-ի բաժնետոմսերի 50 տոկոսի փաստացի սեփականատերը ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն է, Թամազ Գաիաշվիլին կրկին վստահեցրել է, որ գործադիրի ղեկավարը որեւէ առնչություն չունի ավիաընկերության հետ:
Ռոբերտ Հովհաննիսյանն էլ պարզաբանել է, որ «Արմենիա»-ի բաժնետոմսերի 51%-ը պատկանում է ՀՀ քաղաքացի Աշոտ Թորոսյանին, 25%-ը՝ իրեն, իսկ 24%-ը՝ Թամազ Գաիաշվիլիին:

В «Армении» считают, что 3 самолета позволят обеспечить прибыль
Учредитель и директор новой авиакомпании «Армения» Тамаз Гаиашвили заверил сегодня, что компания сможет обеспечить прибыль с помощью трех самолетов.
Он сказал об этом в Ереване на встрече с журналистами, отвечая на вопрос Banks.am о том, достаточно ли трех самолетов для обеспечения прибыльности компании.
«Количество самолетов должно максимально соответствовать числу пассажиров: каждый лишний самолет – источник убытков для компании»,- сказал Тамаз Гаиашвили.
На первом этапе «Армения» планирует эксплуатировать три взятых в лизинг самолета, число которых до конца года может вырасти до восьми.
Компания с 21 апреля начнет осуществлять регулярные рейсы из аэропорта «Звартноц» в Москву и Тель-Авив, в дальнейшем добавив направления полетов, в частности, в Тегеран, Дубай, Прагу, Барселону, Лондон и города РФ.
Минимальная стоимость билетов «Армении» составит €49. Причем данная цена действует в случае приобретения билета за два месяца до полета, без возможности возврата.
Другой акционер компании Роберт Ованнисян отметил, что данная сумма не включает налоги и стоимость обслуживания аэропорта, с учетом которых стоимость билетов составит  €95-96.
Роберт Ованнисян заверил, что предложенные компанией тарифы будут выгодны населению.
Акционеры «Армении» воздержались от ответа на вопрос Banks.am об объемах и источниках инвестиций в компанию.
Владельцы компании сообщили также о планах провести первое публичное размещение акций (IPO).
«Надеюсь, через 2-3 года компания достигнет стабильного финансового состояния, и мы сумеем выйти на рынок ценных бумаг»,- сказал Тамаз Гаиашвили, в то же время отметив важность поддержки правительства для дальнейшего становления компании.
Говоря о политике «открытого неба», осуществляемой Арменией, Тамаз Гаиашвили подчеркнул, что она не предполагает «установления идентичных отношений со всеми странами». По его словам, отношения с каждой страной должны регулироваться двусторонними договорами.
Комментируя муссирующиеся в прессе слухи о том, что 50% акций «Армении» принадлежат премьер-министру Армении Овику Абрамяну, Тамаз Гаиашвили еще раз заверил, что глава правительства не имеет никакого отношения к авиакомпании.
Роберт Ованнисян, в свою очередь, сказал, что 51% акций «Армении» принадлежат гражданину Армении Ашоту Торосяну, 25% - ему самому, а 24% - Тамазу Гаиашвили.