Տարածաշրջանում էներգետիկ համագործակցությունը խորանում է
Այսօր եւ վաղը Երեւանում անցկացվում է Հայաստանի, Վրաստանի, Իրանի եւ Ռուսաստանի էներգետիկայի նախարարությունների համատեղ նիստը, որի շրջանակում ստորագրվել է տարածաշրջանային էներգետիկ համագործակցության զարգացման հեռանկարների վերաբերյալ քառակողմ հուշագիր:
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է Երեւանում այս նպատակով գտնվող՝ Վրաստանի փոխվարչապետ, էներգետիկայի նախարար Կախա Կալաձեին:
Կախա Կալաձեի խոսքով՝  Հայաստանի, Վրաստանի, Իրանի եւ Ռուսաստանի միջեւ ստորագրված հուշագիրը նպաստավոր հիմքեր է ստեղծում տարածաշրջանային էներգետիկ համագործակցության զարգացման համար, եւ անհրաժեշտ է առավելագույն ջանքեր գործադրել՝ փոխշահավետ նախագծերը կյանքի կոչելու համար:
Հովիկ Աբրահամյանը, իր հերթին, կարեւորել է Հայաստան-Վրաստան 400 կՎ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցումը, ինչպես նաեւ այլ համատեղ ծրագրերի իրականացումը: Նա ընդգծել է, որ քառակողմ հուշագրի ստորագրումը կնպաստի էլեկտրաէներգետիկ ոլորտում տարածաշրջանային համատեղ ծրագրերի իրագործմանը:

Идет углубление регионального энергетического сотрудничества
Сегодня и завтра в Ереване будет проходить совместное заседание министров энергетики Армении, Грузии, Ирана и России, в рамках которого будет подписан четырехсторонний меморандум о перспективах развития энергетического сотрудничества в регионе.
Премьер-министр Армении Овик Абрамян принял сегодня находящегося в Армении с данной целью вице-премьера и министра энергетики Грузии Каху Каладзе.
По словам Кахи Каладзе, меморандум между Арменией, Грузией, Ираном и Россией создает фундамент для регионального энергетического сотрудничества, и необходимо приложить максимум усилий для осуществления взаимовыгодных проектов.
Овик Абрамян, в свою очередь, отметил важность строительства 400 кВ линии электропередач Армения-Грузия, а также реализации различных совместных программ. Он подчеркнул, что подписание четырехстороннего меморандума будет содействовать реализации совместных региональных программ в электроэнергетической сфере.