ՎԶԵԲ-ը բարձրացրել է ՀՀ տնտեսական աճի կանխատեսումը
Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) բարձրացրել է 2015թ. Հայաստանի տնտեսական աճի կանխատեսումը մինչեւ 2,3%, իսկ 2016թ.՝ մինչեւ 2%:
Այս մասին ասված է ՎԶԵԲ-ի տնտեսական վերջին կանխատեսման մեջ:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա մայիսին կառույցը 2015թ. համար Հայաստանում կանխատեսում էր 1.5% տնտեսական անկում, իսկ 2016թ.՝ 1% տնտեսական աճ:
ՎԶԵԲ-ում նշել են, որ 2015թ. առաջին կիսամյակում Հայաստանը գրանցել է ավելի զգալի աճ, քան ակնկալվում էր:
«2014թ. վերջին զգալի արժեզրկումից հետո փոխարժեքի դրույքը կայունացավ 2015թ. դրամավարկային խիստ պայմանների, տարեսկզբին Կենտրոնական բանկի միջամտության եւ ընթացիկ հաշվի ճշգրտման ֆոնի վրա: Համախառն միջազգային պահուստները նվազել էին 2014թ. ընթացքում, ինչպես նաեւ 2015թ. հունվար եւ փետրվար ամիսներին՝ նախքան աճելը եւ շուրջ չորս ամիսների ներմուծման ծավալին հասնելը2015թ. սեպտեմբերին: Պետական ֆինանսներն ընդհանուր առմամբ կայուն մնացին սահմանափակ ֆիսկալային տարածության պայմաններում: Տարածաշրջանային տնտեսական ճգնաժամը հանգեցրեց դրամական փոխանցումների նվազեցմանը, ներմուծման կրճատմանը եւ վարկավորման բացասական աճին 2015թ. առաջին ութ ամիսների ընթացքում»,- նշել են ՎԶԵԲ փորձագետները:
Բանկը կանխատեսում է, որ Կովկասի երկրները (Հայաստանը, Ադրբեջանը, Վրաստանը) ընդհանուր առմամբ կկարողանան պահպանել տնտեսական աճը 2015-2016 թթ.՝ թեեւ շարունակում են մնալ տարածաշրջանային տնտեսական եւ անվտանգության խնդիրների ազդեցության տակ:
Վրաստանում ՎԶԵԲ-ը կանխատեսում է չափավոր տնտեսական աճ՝ 2015թ.՝ մինչեւ 2,5%, 2016թ.՝ 2.6%: Ադրբեջանում 2015թ. ակնկալվում է 3%, իսկ 2016թ.՝ 2.5% տնտեսական աճ: Թուրքիայում այս կանխատեսումները համապատասխանաբար կազմում են 3% եւ 2.8%:
Միջազգային կառույցն ակնկալում է, որ ընդհանուր աճի տեմպերը տարածաշրջանում կնվազեն՝ այս տարի հասնելով միայն 0.2%-ի՝ 2014թ. 1,8%-ի համեմատ: 2016թ. սպասվում է չափավոր աճ՝ 1.6%:
Զեկույցում թվարկվում են հետեւյալ ռիսկերը. Չինաստանում տնտեսական աճի տեմպերի ավելի կտրուկ նվազում, քան ակնկալվում էր, ամերիկյան տոկոսադրույքների ավելի մեծ բարձրացում, քան սպասվում էր, քաղաքական անկայունություն եւ աշխարհաքաղաքական լարվածություն եւ Հունաստանում հակաճգնաժամային միջոցառումների փաթեթի տրամադրման ծրագրի անհավասարաչափ իրականացում:
Զեկույցում նշվում է, որ փախստականների հոսքի հետ կապված ճգնաժամը, որը կտրուկ ակտիվացել է 2015թ., բացասաբար է ազդում մի շարք երկրների տնտեսությունների վրա:

ЕБРР повысил прогноз экономического роста Армении
Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) повысил прогноз экономического роста Армении до 2,3% в 2015 году и 2% - в 2016-м.
Об этом сообщается в последнем экономическом прогнозе ЕБРР.
Напомним, что в мае этого года банк прогнозировал для Армении 1,5% рост в 2015 году и 1% – в 2016 году.
В ЕБРР отметили, что в первой половине 2015 г. в Армении был отмечен рост, превышающий ожидания.
«После значительного обесценивания в конце 2014 г., обменный курс стабилизировался в 2015 г. на фоне введения жестких денежно-кредитных условий, вмешательства Центрального банка в начале года и корректировки текущего счета. Валовые международные резервы снижались большую часть 2014г., а также в январе-феврале 2015г. - вплоть  до момента увеличения и достижения почти четырех месяцев импорта к сентябрю 2015 г. Государственные финансы в целом оставалась стабильными на фоне ограниченного фискального пространства. Региональный экономический спад привел к снижению денежных переводов, сокращению импорта и отрицательному росту кредитов в первые восемь месяцев 2015 года», - отмечают эксперты ЕБРР.
Согласно прогнозу банка, Армения, Азербайджан и Грузия по-прежнему находятся под влиянием региональных экономических проблем и проблем безопасности, однако, в целом смогут поддержать рост в 2015-16 гг.
ЕБРР ожидает, что рост в Грузии будет умеренным: до 2,5 % в 2015 г., и 2,6 % - в 2016 г. В Азербайджане в 2015 году ожидается 3%-ный рост, а в 2016 г. – 2,5%. В Турции прогноз составляет, соответственно, 3 и 2,8%.
Согласно недавнему докладу ЕБРР по региональным экономическим перспективам, рост в регионе в целом, как ожидается, замедлится всего до 0,2 % в нынешнем году по сравнению с 1,8 % в 2014 г. В 2016 г. ожидается умеренный рост: 1,6 %.