ԵԿԳ-ում սեպտեմբերի 7-ին կմեկնարկի խաղողի մթերումը
«Չնայած արձանագրած ֆինանսական ոչ բարենպաստ պայմաններին՝ այս տարի Երեւանի կոնյակի գործարանը նախատեսում է մթերել 35 000 տ խաղող: Խաղողի մթերման համար ընկերությունը տրամադրելու է ավելի քան 5 մլրդ դրամ»,- ասված է ընկերության հաղորդագրությունում:
Մթերումը կմեկնարկի սեպտեմբերի 7-ին ԵԿԳ-ի Արմավիրի մասնաճյուղում (Արմավիրի մարզ), 8-ին՝ Այգավանի մասնաճյուղում (Արարատի մարզ) եւ 14-ին` Բերդի մասնաճյուղում (Տավուշի մարզ): Մթերվող խաղողի 1 կգ-ի գինը սահմանվել է 150 դրամ Արմավիրի եւ Այգավանի մասնաճյուղերի համար եւ 140 դրամ` Տավուշի տարածաշրջանի համար:
Յուրաքանչյուր գյուղացի իր կողմից մատակարարված բերքի գումարը կստանա խաղողը հանձնելուց հետո երեքից-չորս բանկային օրվա ընթացքում:
Ընկերությունն այս տարի եւս շարունակել է բուժանյութերի ապառիկ տրամադրման ծրագիրը, որը կազմել է մոտ 250 մլն դրամ: Ծրագրի շրջանակում ընկերության հետ համագործակցող գյուղացիները կարող են անտոկոս ապառիկ կարգով ստանալ բոլոր անհրաժեշտ բուժանյութերը՝ մարելով գումարները խաղողի մթերման ժամանակ:
ԵԿԳ-ում տեղեկացրել են նաեւ, որ այս տարի շահագործման կհանձնվի Արմավիրի մասնաճյուղի թորման նոր ընդլայնված արտադրամասը, որը հագեցած է 3 խումբ շարանտական տիպի թորման սարքերով:
«Սարքերը, որոնց քանակը ապագայում նախատեսվում է հասցնել 8-ի, արտադրված են հարյուրամյա փորձ ունեցող ֆրանսիական Շալվինյակ Գրուպ (Chalvignac Group) ընկերության կողմից: Նոր արտադրամասի կառուցապատման եւ սարքավորումներով զինման աշխատանքների ընդհանուր ներդրումը կազմել է 1 635 մլն դրամ»,- ասված է հաղորդագրությունում:

ЕКЗ начнет закупать виноград с 7 сентября
«Вопреки зафиксированным неблагоприятным финансовым условиям в этом году Ереванский коньячный завод намерен закупить 35 000 т винограда. На закуп винограда компания выделит свыше 5 млрд драмов», - говорится в сообщении компании.
Закупки стартуют 7 сентября в Армавирском филиале (Армавирская область), 8 сентября в Айгаванском филиале (Араратская область), а в филиале города Берд (Тавушская область) – 14 сентября.   Цена за 1кг винограда установлена в размере 150 драмов для филиалов в Армавире и Айгаване и 140 драмов для филиала Тавушской области.
Сумму за виноград каждый фермер получит в течение 3-4 дней после сдачи урожая.
В этом году компания продолжила программу беспроцентного кредитного предоставления удобрений, сумма которой составила около 250 млн драмов. В рамках программы сотрудничающие с ЕКЗ виноградари могут получать все необходимые удобрения, с правом погашения задолженности в период закупок.
Также в ЕКЗ сообщили, что в этом году будет сдан в эксплуатацию новый отсек дистилляционного цеха, который уже укомплектован тремя наборами перегонных аппаратов шарантского типа.
«В скором будущем их количество предполагается довести до 8-и. Аппараты были произведены профильной французской компанией Шалвиньяк Групп (Chalvignac Group), у которой 100-летний опыт в данном направлении. Общая сумма инвестиций по данному проекту составила 1 635 млн драмов», - говорится в сообщении.