Երեւանում սկսեց գործել LATEKO BANKA-ի կողմից հիմնադրված Norvik վարկային կազմակերպությունը
Երեւան, 29 սեպտեմբերի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/.Երեւանում սկսեց գործել Norvik ունիվերսալ վարկային կազմակերպությունը` $500 հազար դոլար կանոնադրական կապիտալով: Norvik-ը հանդիսանում է լատվիա-իսլանդական LATEKO BANKA ԲԸ դուստր կազմակերպությունը:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնեցին ընկերությամ մամլո ծառայությունից, 2007 թվականից սկսած Norvik-ը նախատեսում է Հայստանում տարեկան $10-20 միլիոն ներդնել, “եւ հեռու ապագայի խնդիր չէ վարկայն ընկերության վերափոխումը բանկի` $5 միլիոն կանոնադրական կապիտալով”:
LATEKO BANKA-ի վարչության նախագահ Անդրեյ Սվիրչենկովի խոսքերով, Հայասատնի շուկան հասունացել է սպառողական վարկավորման ժամանակակից տեխնոլոգիաների, հիփոթեքի, բիզնես-վարկերի ներմուծման եւ սպառողական անկախիկ հաշվարկների (հաշվարկային քարտեր) զարգացման համար:
“Մենք Երեւանում կարող ենք առաջարկել ոչ միայն փորձված տեխնոլոգիաներ եւ բանկային մասսայական ապրանքներ, այլեւ վարկավորման ռիսկերի կառավարման համակարգ: Մենք մանրակրկիտ վերլուծել ենք իրավիճակը եւ կարծում ենք, որ պետությունը ստեղծում է բավականին ծանրակշիռ վարկավորման երաշխիքներ, որոնք թույլ են տալիս ապահովել տրամադրվող փոխառությունների եւ ներդրումների վերադարձը: Մենք պատրաստ ենք բիզնես-կառույցներին առաջարկել նաեւ սինդիկացված վարկերի կազմակերպում, հատկապես` արտադրության, բարձր տեխնոլոգիաների եւ օգտակար հանածոների բնագավառներում: Այդ սինդիկատներում կարող են մասնակցել ինչպես լատվիական եւ եվրոպական բանկեր, այնպես էլ Երեւանում տեղակայված արտասահմանյան բանկերի ներկայացուցչություններ”, - ասել է Անդրեյ Սվիրչենկովը:
LATEKO BANKA-ի փոխնախագահ Վահրամ Քամալյանն ասել է, որ Հայասատանի շուկան բավականին հեռանկարային է` բանկային հատվածի եւ օտարերկրյա ուղիղ ներդրումների զարգացման համար:
“Սովետական Միության շրջանակներում Հայաստանի եւ Լատվիայի ծավալները համադրելի են եղել` թե բնակչության քանակի, թե` համախառն ներքին արդյունքի առումով: Այդ իսկ պատճառով մեր երկրների բանկային աշխատողների շփումները ավանդապես սերտ են եղել, իսկ բանկային հատվածի կազմակերպման գործում կան շատ ընդհանրություններ” , - ասել է Քամալյանը:
LATEKO BANKA-ն 1992 թվականից գործում է լատվիական ու միջազգային ֆինանսական շուկաներում: 2005թվականին The Banker ամսագիրը LATEKO BANKA-ն ճանաչել է իբրեւ Լատվիայի լավագույն բանկ:
Norvik ընկերության գործադիր տնօրենն է Տիգրան Բոստանջյանը, որը մեծ աշխատանքային փորձ ունի Հայաստանի Կենտրոնական Բանկում, մասնավոր եւ միջազգային ֆինանսական ձեռնարկություններում:

В Ереване начала работать новая кредитная организация Norvik, основанная латвийско-исландским LATEKO BANKA
29.09.2006 | 16:55 Главная страница / Новости / Новости /
Ереван, 29 сентября /Медиамакс/. В Ереване начала работать новая универсальная кредитная организация Norvik с уставным капиталом в $500 тыс. Norvik является дочерней структурой латвийско-исландского АО LATEKO BANKA.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе компании, начиная с 2007 года, Norvik планирует размещать в Армении $ 10-20 млн. ежегодно, «и преобразование кредитного общества в банк с уставным капиталом в $ 5 млн. - вопрос не очень далекого будущего».
По словам председателя правления LATEKO BANKA Андрея Свирченкова, рынок Армении созрел для внедрения современных технологий потребительского кредитования, ипотеки, бизнес кредитов и развития потребительских безналичных расчетов (расчетных карточек).
«Мы можем предложить в Ереване не только опробованные технологии и массовые банковские продукты, но и систему управления рисками при выдаче кредитов. Мы внимательно проанализировали ситуацию и считаем, что государство создает достаточно весомые гарантии для кредитодателей, позволяющие обеспечить выдаваемые займы и возврат инвестиций. Мы готовы предложить организацию синдицированных кредитов для бизнес структур, особенно в сфере производства, высоких технологий и добычи полезных ископаемых. В этих синдикатах могут участвовать как латвийские, европейские банки, так и представительства зарубежных банков, базирующиеся в Ереване», - сказал Андрей Свирченков.
Вице-президент LATEKO BANKA банка Ваграм Камалян считает, что рынок Армении весьма перспективен для развития банковского сектора и прямых иностранных инвестиций.
«Масштабы Армении и Латвии в рамках Советского Союза были сопоставимы и по количеству населения, и по внутреннему валовому продукту. Поэтому контакты банковских работников наших стран традиционно оставались тесными, а в организации банковского сектора было много общего», - сказал Камалян.
LATEKO BANKA работает на латвийском и международном финансовых рынках с 1992 года. В 2005 журнал The Banker признал его лучшим банком Латвии.
Исполнительным директором Norvik является Тигран Бостанджян, имеющий большой стаж работы в Центральном банке Армении, частных и международных финансовых учреждениях.