Հայաստանը զիջել է դիրքը Զբոսաշրջության մրցունակության զեկույցում
Հայաստանը Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի (ՀՏՖ) հրապարակած «2015թ. Զբոսաշրջության մրցունակության զեկույց»-ում զբաղեցրել է 89-րդ տեղը 141 երկրների շարքում՝ 2013թ. համեմատ դիրքը զիջելով 10 հորիզոնակավով:
ՀՏՖ հայաստանյան գործընկեր «Տնտեսություն եւ արժեքներ» հետազոտական կենտրոնում նշել են, որ զբոսաշրջության ոլորտում աշխարհի ամենամրցունակ երկրների ցանկն այս տարի գլխավորում են Իսպանիան, Ֆրանսիան եւ Գերմանիան եւ Ավստրիան:
Զեկույցի համաձայն՝ զբոսաշրջությանն աջակցող միջավայրի ցուցանիշով Հայաստանի դիրքը վատթարացել է 6 տեղով (57-րդ տեղ): Հայաստանում վիճակը բարվոք է սանիտարահիգիենիկ պայմանների եւ առողջապահության, ինչպես նաեւ ապահովության եւ անվտանգության առումով, սակայն տեղեկատվական եւ հաղորդակցական տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) պատրաստվածության եւ գործարար միջավայրի հենասյուները հարաբերականորեն ցածր ցուցանիշ են արձանագրել:
Հայաստանի դիրքի վրա բացասաբար են ազդել հարկային միջավայրի ազդեցությունը ներդրումների վրա (104-րդ տեղ), շուկայում գերիշխող մասնակիցների առկայությունը (93-րդ տեղ), տարրական դպրոցներում ներգրավվածության աստիճանը (119-րդ տեղ), անձնակազմի վերապատրաստման ցածր աստիճանը (118-րդ տեղ) եւ որակյալ աշխատուժ գտնելու դյուրին լինելը (112–րդ տեղ): Էական բարելավում է արձանագրվել խմելու ջրի հասանելիության (52-րդից 1-ին տեղ) եւ բիզնես սկսելու համար անհրաժեշտ օրերի քանակի ցուցանիշներում (33-րդից 8-րդ տեղ):
Հայաստանը զբոսաշրջության քաղաքականության եւ աջակցող պայմանների ենթահամաթվի առումով զբաղեցնում է 95-րդ տեղը: Հայաստանի դիրքի վրա բացասաբար են ազդել շրջակա միջավայրի օրենսդրության խստության եւ կիրառման ցածր մակարդակը (համապատասխանաբար 111 եւ 122-րդ տեղեր), զբոսաշրջիկների ներգրավմանն ուղղված մարքեթինգի արդյունավետությունը (117-րդ տեղ), զբոսաշրջության զարգացման կայունությունը՝ բնապահպանական տեսանկյունից (111-րդ տեղ), ավիատոմսերի հարկերը եւ օդանավակայանի վճարները (126-րդ տեղ):
Որոշ բարելավում են արձանագրել զբոսաշրջության տվյալների համապարփակության (59-րդից 49-րդ տեղ), գնողունակության համարժեքության (47-րդից 41-րդ տեղ) եւ վառելիքի գների մակարդակի (57-րդ-ից 48-րդ տեղ) ցուցանիշները:
Օդային տրանսպորտի ենթակառուցվածքն արձանագրել է վատթարացում 7 տեղով (85-րդից 92-րդ տեղ): Այս փոփոխության վրա նշանակալի ազդեցություն է ունեցել օդանավակայանից մեկնածների ցուցանիշը` 1000 բնակչի հաշվով (74-ից 119-րդ տեղ):
Հայաստանը հետ է մնում նաեւ վերգետնյա տրանսպորտի բաղադրիչների` ճանապարհների, երկաթուղիների, մոտակա նավահանգիստների որակով (համապատասխանաբար 80-րդ, 67-րդ եւ 132-րդ տեղեր):
Էական բարելավում է արձանագրվել սպասարկման ենթակառուցվածքի (80-ից 73-րդ տեղ) հենասյան ցուցանիշներով` հյուրանոցների տեղերի քանակ (111-ից 62-րդ տեղ), Visa քարտեր ընդունող բանկոմատների թիվ (66-ից 46-րդ տեղ):
Բնական ռեսուրսների ցուցանիշով Հայաստանի դիրքը նվազել է 124-ից 136-րդ տեղը: Ավելացել է նոր ցուցանիշ՝ բնական զբոսաշրջության նկատմամբ թվային պահանջարկը, որով Հայաստանն ունի զգալի ցածր դիրք՝ 125-րդ տեղ:

Армения сдала позиции в докладе по конкурентноспособности в области туризма
В «Докладе о конкурентоспособности туризма за 2015 г.» Всемирного экономического форума (ВЭФ) Армения заняла 89-е место среди 141-й страны, опустившись на 10 пунктов.
Согласно докладу, положение Армении ухудшилось на 6 пунктов с точки зрения среды, стимулирующей туризм (57-е место). Ситуация оценивается как положительная с точки зрения санитарно-гигиенических условий, здравоохранения, страхования  и безопасности. Достаточно низкие показатели зафиксированы в области информационно-коммуникационных технологий и бизнес-климата.
На позиции Армении негативно сказались воздействие налоговой сферы на инвестиции (104-е место), наличие доминирующих компаний на рынке (93-е место), вовлеченность в начальные школы (119-е место), низкий уровень переподготовки сотрудников (118-е место) и возможность найти квалифицированных специалистов (112-е место).
Значительный прогресс зафиксирован с точки зрения доступности питьевой воды (с 52-го на 1-е место) и количества дней, необходимых для основания бизнеса (с 33-го места на 8-е).
На позиции страны негативно сказались низкий уровень строгости законодательства в области экологии и его применения (соответственно 111-е и 122-е места), эффективность маркетинга по привлечению туристов (117-е место), стабильность развития туризма (111-е место), сборы на авиабилеты и выплаты в аэропорту (126-е место).
Некоторый прогресс наметился в полноценности данных по туризму (с 59-го на 49-е место), адекватности покупательской способности (с 47-го на 41-е место) и уровне цен на горючее (с 57-го на 48-е место).
В плане инфраструктуры воздушного транспорта зарегистрирован спад на 7 позиций (с 85-й на 92-ю). На этом показателе отразилось число пассажиров, вылетавших из аэропорта на 1000 жителей (с 74-го места на 119-е).
Армения отстает также с точки зрения составляющих наземного транспорта: дорог, железнодорожных путей, качества ближайших портов (соответственно 80-е, 67-е и 132-е места).
Значительный рост заметен в области обслуживающей инфраструктуры (с 80-го на 73-е место), а также по основным показателям, таким как, количество гостиничных мест (с 111-го места на 62-е), число банкоматов, принимающих кары Visa (с 66-го на 46-е место).
По показателям природных ресурсов позиции Армении опустились с 124-го на 136-е место. Добавился новый показатель: численный спрос на экотуризм, по которому Армения заняла достаточно низкую позицию – 125-е место.