Մասնավոր տրանսֆերտների ծավալն աճել է, հայտնել է ԿԲ-ն
Հայաստանի Կենտրոնական բանկն այսօր հայտնել է, որ 2014 թ. հունվար-սեպտեմբերին բանկային համակարգով ֆիզիկական անձանց կողմից ոչ առեւտրային դրամական փոխանցումների ներհոսքը կազմել է 1.323 մլն ԱՄՆ դոլար:
Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ արձանագրվել է 0,4 տոկոս աճ, հայտնել են ԿԲ-ից:
«Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Հայաստան ուղղվող դրամական հոսքերի զգալի մասը ստացվում է Ռուսաստանի Դաշնությունից, հարկ է նշել, որ ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ ռուսական ռուբլու արժեզրկումը (նախորդ տարվա հունվար-սեպտեմբերի նկատմամբ արժեզրկումը կազմել է մոտ 11%) հաշվի չառնելու դեպքում, այս տարվա հունվար-սեպտեմբերին ոչ առեւտրային դրամական փոխանցումների ներհոսքը կաճեր 8%-ով», - ասված է ԿԲ հաղորդագրության մեջ:

Объем частных трансферов вырос, сообщает ЦБ
Центральный банк Армении сегодня сообщил, что в период с января по сентябрь 2014 года приток частных денежных переводов посредством банковской системы составил
1 323 млн долларов США.
По сравнению с тем же периодом прошлого года зафиксирован 0,4%-ый рост.
«Принимая во внимание тот факт, что значительная доля трансферов поступает из Российской Федерации, следует отметить, что без учета падения курса рубля по отношению к доллару (по сравнению с периодом январь-сентябрь 2013 года рубль обесценился примерно на 11%), в январе-сентябре этого года приток частных трансферов увеличился бы на 8%», - говорится в сообщении ЦБ.